گزارش دوم: حمایت های اجتماعی ارائه شده در پاسخ به بحران کووید - 19 در کشورهای مختلف

 ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
  فایلهای مرتبط
گزارش دوم: حمایت های اجتماعی ارائه شده در پاسخ به بحران کووید - 19 در کشورهای مختلف
دومین گزارش «کرونا، نیروی کار و حمایت اجتماعی» دومین گزارش از تجارب جهانی در مقابله با کرونا که توسط معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شده حاوی خلاصه‌ای از برنامه‌های حمایت اجتماعی برای مقابله با بحران کرونا است.
 

دومین گزارش «کرونا، نیروی کار و حمایت اجتماعی»

دومین گزارش از تجارب جهانی در مقابله با کرونا که توسط معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شده حاوی خلاصه‌ای از برنامه‌های حمایت اجتماعی برای مقابله با بحران کرونا است.

 

حمایت‌های اجتماعی ارائه شده در پاسخ به بحران کووید-19 در کشورهای مختلف

بر اساس گزارش ILO، بسته‌های حمایتی ارائه شده در 46 کشور گرچه بیشتر حوزه‌های پزشکی، بهداشت و بیکاری را پوشش می‌دهند، ولی در مجموع ابعاد گسترد‌ه‌ای دارند.

 

گزارش دوم معاونت رفاه   

 

همه‌گیری جهانی کووید-۱۹: فرصتی برای حرکت به سمت نظام‌های جامع حمایت اجتماعی

در حال حاضر نزدیک به ۵۵% جمعیت جهان از هیچ نوع حمایت اجتماعی‌ برخوردار نیستند و جوامع فقط به اندازه آسیب‌پذیرترین افرادشان مصونیت دارند.

شهرا رضوی، از پژوهشگران ﻣﻮﺳﺴﻪ ﺗﺤﻘﻴﻘﺎﺕ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ ﺑﺮﺍﻱ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﻲ (UNRISD)، در واکنش به همه‌گیری جهانی کووید-19، به مشکلات جهانی و فراگیر نظام‌های حمایت اجتماعی می‌پردازد. در حال حاضر ۵۵٪ از مردم جهان از هیچ نوع حمایت اجتماعی برخوردار نیستند، 40% فاقد بیمه درمانی می‌باشند و تنها ۲۰٪ از مزایای بیمه بیکاری برخوردارند. این بحران فرصتی برای دولت‌ها در جهت تغییر سیاست‌هایشان در قبال گروه‌های آسیب‌پذیر ایجاد کرده و نشان داده که  ما فقط به اندازه آسیب‌پذیرترین افراد مصونیت داریم. در کوتاه مدت، هم کشورهای توسعه‌یافته و هم درحال‌توسعه، نیازمند انعطاف بیشتری در زمینۀ تأمین مالی از طریق کسر بودجه و دریافت وام‌های بین‌المللی برای تقویت سرمایه‌گذاری در نظام‌های حمایت اجتماعی هستند؛ اما در بلند مدت دولت‌ها باید منابع پایدارتر مالی برای تامین نظام‌های جامع حمایت اجتماعی ایجاد کنند.

 

شدت یافتن نابرابری در اثر کووید-۱۹

همه‌گیری جهانی کووید-19 به نابرابری‌های موجود، که از دهه ۱۹۸۰ افزایش پیدا کرده‌ بود، شدت بخشیده است. ابتلای به ویروس، جان‌به‌دربردن از بیماری و دست‌وپنجه نرم کردن با پیامدهای اقتصادی آن همه متأثر از نابرابری‌هاست.

پاتریک بلزر، اقتصاددان ارشد سازمان بین‌المللی کار، در یادداشتی به توضیح اثر این اپیدمی بر افزایش نابرابری می‌پردازد. به گفته وی، نابرابری درآمدی در بسیاری از کشورها از دهۀ 1980 رشد کرده و همراه با خود پیامدهای اقتصادی و اجتماعی نامطلوبی داشته است. امروز، همه‌گیری جهانی کووید-۱۹ این نابرابری‌ها را به‌طرز بی‌رحمانه‌ای پررنگ کرده‌است. ابتلای به ویروس، جان‌به‌دربردن از بیماری و دست‌وپنجه نرم کردن با پیامدهای اقتصادی آن همه متأثر از نابرابری‌هاست. از طرف دیگر، در کشورهای درحال‌توسعه، اقتصاد غیررسمی و فضای پولی محدود بر این دشواری‌ها می‌افزاید. بااین‌حال، کمک درآمدی را می‌توان در قالب برنامه‌های تأمین اجتماعی غیرمشارکتی یا برنامه‌های از پیش‌ موجودِ پرداخت نقدی یارانۀ گسترش داد. همچنین می‌توان، دست‌کم به‌طور موقت، از بنگاه‌های غیررسمی پشتیبانی کرد.

 

 

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.