گزارش پنجم: آیا کشورهای در حال توسعه می توانند هزینه گسترش طرح های حمایت اجتماعی را پرداخت کنند؟

 ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  فایلهای مرتبط
گزارش پنجم: آیا کشورهای در حال توسعه می توانند هزینه گسترش طرح های حمایت اجتماعی را پرداخت کنند؟
پنجمین گزارش «کرونا، نیروی کار و حمایت اجتماعی» پنجمین گزارش مقابله با کرونا که توسط معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، منتشر شده حاوی سناریوهای ممکن برای برنامه‌ی حمایتی بر اساس داده‌های پایگاه رفاه ایرانیان است.

پنجمین گزارش «کرونا، نیروی کار و حمایت اجتماعی»

پنجمین گزارش مقابله با کرونا که توسط معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، منتشر شده حاوی سناریوهای ممکن برای برنامه‌ی حمایتی بر اساس داده‌های پایگاه رفاه ایرانیان است.

 

آیا کشورهای در حال توسعه می‌توانند هزینه گسترش طرح‌های حمایت اجتماعی را پرداخت کنند؟

با شیوع ویروس کرونا، آسیب‌پذیری برخی گروه‌های اجتماعی و لزوم تأمین حمایت اجتماعی برای این گروه‌های آسیب‌پذیر بیش از هر زمان دیگری آشکار شده است. از طرفی، با توجه به این‌که کشورهایی چون اندونزی و پرو از بریتانیای 1911 و استرالیای 1908، یعنی نسبت‌ به زمانی که این کشورها نظام‌های تامین اجتماعی خود را تأسیس کردند، ثروت‌مندتر هستند، می‌توان گفت که کشورهای درحال توسعه از توانایی اجرای طرح‌های حمایت اجتماعی برخوردار هستند. اما پرسش این است که اجرای این طرح‌ها برای کشورهای در حال توسعه تا چه میزان هزینه در بر دارد؟

در گزارش پیش‌رو،  با استفاده از ابزار حساب‌گر سازمان‌ بین‌المللی کار برای افزایش حمایت اجتماعی در زمان بحران کرونا، به ارزیابی استطاعت ایران برای گسترش پوشش و افزایش سطح حمایت‌های اجتماعی پرداختیم. طبق داده‌های پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، در مجموع 4.5 میلیون خانوار در پنج دهک پایین درآمدی قرار دارند که در بازار کار رسمی اشتغال نداشته و تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی هم نیستند.

 

ابتکار عمل دولت اندونزی: برنامه حمایت غذایی و شرکت در دوره‌های کارآموزی با یارانه دولتی

اندونزی مجمع‌الجزایری با 268 میلیون نفر جمعیت و با تولید ناخالص داخلیِ معادل 1.042 تریلیون دلار، تا روز بیست‌وچهارم آوریل، 7775 مورد ابتلا به ویروس کرونا را ثبت کرده است که این تعداد یکی از بیشترین میزان‌های رشد تعداد مبتلایان در میان کشورهای جنوب‌شرقی آسیا محسوب می‌شود. دولت اندونزی با تکیه بر زیرساخت‌های ایجاد شده برای اجرای طرح‌های حمایت‌اجتماعی، و تزریق بودجۀ 24.6 میلیارد دلاری برای مقابله با پیامدهای بحران کرونا، دو ابتکارعمل خود در زمینۀ برنامۀ حمایت غذایی و اعطای کارت دورۀ کارآموزی با یارانۀ دولتی را گسترش داده است. برنامۀ حمایت غذایی اندونزی که سابقۀ آن به دهۀ 90 میلادی می‌رسد، تا سال 2019، به کاهش جمعیت فقیر اندونزی تا زیر 10 درصد یاری رسانده است و طرح کارآموزی رایگان با هدف‌گذاری یک جمعیت 2 میلیونی تا سال 2020، درصدد است تا علاوه‌بر جبران بیکاریِ ناشی از بحران کرونا، نیروی‌کار ماهری را برای صنایع کشور اندونزی بپروراند.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.