گزارش نهم: بحران کرونا یک استثنا نیست، قرن حاضر قرن بحران هاست

 ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  فایلهای مرتبط
گزارش نهم: بحران کرونا یک استثنا نیست، قرن حاضر قرن بحران هاست
نهمین گزارش «کرونا، نیروی کار و حمایت اجتماعی» توسط معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شد. در بخش اول این گزارش به بحران‌های حاکم بر قرن بیست‎ویکم، پیامدهای آن و تأثیر این بحران‌ها بر نارضایتی جوامع و شکل‌گیری اعتراضات پرداخته شده است. در این بخش هم‌چنین تجربۀ جوانان خارج از چرخه کار و تحصیل به عنوان یکی از اصلی‌ترین گروه‌های پیش‌برندۀ اعتراضات ناشی از بحران‌ها موردبررسی قرار گرفته است. بخش دوم گزارش به بررسی تجربۀ استفاده از پول‌های محلی الکترونیک در کشورهای مختلف، به‌عنوان ابزاری برای فقرزدایی و رونق شهری می‌پردازد.

 بحران کرونا یک استثنا نیست؛ قرن حاضر قرن بحران هاست 

شواهدی بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد «بحران» کرونا نه یک استثنا، بلکه قاعده‌ای است در قرن بحران‌زدة ۲۱.  دنیای امروز نسبت به کمتر از یک قرن پیش بسیار آسیب‌پذیرتر شده‌ و بیش از پیش در معرض بلایای طبیعی، آلودگی‌های محیط‌زیستی، جنگ و خشونت فراگیر و رکودهای اقتصادی بزرگ قرار گرفته است. بحران کرونا، بحران‌های اخیرِ قبل از این همه‌گیری جهانی، و فجایعی که در پی آن خواهد آمد، یکی پس از دیگری، تأثیر عمده‌ای بر معیشت و سلامت جسمی و روانی خانوارهای آسیب‌پذیر گذاشته و می‌گذارد و در طول زمان موجب شکل‌گیری نارضایتی‌های عمده می‌شود. در این گزارش با بررسی تجربة جوانان خارج از چرخة کار و تحصیل، نشان می‌دهیم که چگونه بحران‌زدگی در نبود سیاست‌های رفاهی، نابرابری و نارضایتی ایجاد می‌کند و جوانان را به صف اعتراضات می‌کشاند.

گزارش نهم کرونا - تصویر داخل مقاله

پول‌های الکترونیکی محلی: ابزاری برای فقرزدایی و رونق شهری

شهری کوچک در برزیل با اقدامات گستردۀ حمایتی‌اش برای مقابله با اثرات مخرب همه‌گیری جهانی کووید-19 توجه بسیاری را به‌خود جلب کرده است. این شهر با استفاده از یک پول الکترونیکی محلی به نام مومبوکا، میزان انتقال‌های نقدی مشروط به خانوارهای کم‌درآمد را در زمان کرونا به 169% خط فقر ملی رسانده‌است. در این شماره به‌طور مختصر به اقدامات انجام‌شده در این شهر و تجربه سایر شهرها در استفاده از پول الکترونیکی محلی برای ایجاد الگوی اقتصادی مبتنی بر همبستگی پرداخته‌ایم.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.