گزارش پانزدهم: حاشیه نشینی، یکی از پنج اولویت اصلی در حوزه آسیب های اجتماعی

 ۱۳۹۹/۰۸/۰۴
  فایلهای مرتبط
گزارش پانزدهم: حاشیه نشینی، یکی از پنج اولویت اصلی در حوزه آسیب های اجتماعی
پانزدهمین گزارش «کرونا، نیروی کار و حمایت اجتماعی» توسط معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شد. این گزارش که به بهانۀ نشست «کمیتۀ دائمی همکاری‌های اقتصادی و تجاری سازمان همکاری‌های اسلامی» موسوم به کومسِک با موضوع حاشیه‌نشینی و فقر شهری در کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی، تهیه شده است، در ابتدا به مسئلۀ شهری‌شدن فقر و ابعاد حاشیه‌نشینی در جهان و کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی می‌پردازد. سپس بر طبق یافته‌های گزارش کوسک، به شاخص‌های توضیح‌دهندۀ حاشیه‌نشینی می‌پردازد. گزارش پس از اشاره به برنامه‌های اشتغال عمومی به‌عنوان یکی از عوامل بازدارنده در برابر گسترش حاشیه‌نشینی، روند سیاست‌های جهانی را در زمینۀ حاشیه‌نشینی به بررسی می‌گذارد. در بخش آخر مروری مختصر بر ریشه‌های حاشیه‌نشینی در ایران، ابعاد آن و سیاست‌ها و برنامه‌های دولت‌های مختلف در این زمینه صورت می‌گیرد.

حاشیه‌نشینی: یکی از پنج اولویت اصلی در حوزة آسیب‌های اجتماعی

فقر شهری، در ایران و بسیاری از کشورهای جهان، به موضوعی چالش‌برانگیزتر از فقر روستایی بدل شده و در کانون توجه سیاستگذاران کشورمان قرار گرفته است.

در سال ۱۳۹۶، در حوزة مدیریت آسیب‌های اجتماعی، اولویت‌های پنج‌گانة کشور شامل (۱)  اعتیاد، (۲) حاشیه‌نشینی، (۳) طلاق، (۴) مفاسد اخلاقی و (۵) احصای مناطق بحران‌خیز در کشور، تعیین و به تأیید رهبر معظم انقلاب رسید. این گزارش به چالش حاشیه‌نشینی، که در ایران و بسیاری از کشورهای جهان موجب نگرانی سیاست‌گذاران شده است، می‌پردازد.

نمایندگان معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اوائل مهرماه در نشستی شرکت کردند که در آن موضوع حاشیه‌نشینی و فقر شهری در کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی مورد بررسی قرار گرفت. در این رویداد، که پانزدهمین نشست کارگروه مبارزه با فقرِ کومسک بود و به دلیل همه‌گیری جهانی کرونا به صورت مجازی برگزار شد، علاوه بر نمایندگان کومسک و تعدادی از کشورهای عضو، برخی از متخصصان دانشگاهی حوزة فقر شهری و نمایندگان بانک جهانی نیز حضور داشتند. این گزارش، به بهانۀ برگزاری این نشست و با استفاده از محتوای ارائه شده در آن، در کنار نتایج سایر تحقیقات ارائه شده در خصوص حاشیه‌نشینی در ایران و جهان، به بررسی ابعاد مسئلۀ افزایش فقر شهری و حاشیه‌نشینی می‌پردازد.

بررسی جغرافیای فقر نشان می‌دهد که در بسیاری از نقاط جهان در سال‌های اخیر فقر شهری به مسئله‌ای چالش‌برانگیزتر از فقر روستایی تبدیل شده و مرزهای فقر هرچه بیشتر به سمت حاشیۀ شهرها گسترش یافته است. اگرچه در بسیاری از کشورها میانۀ درآمد در روستاها هم‌چنان پایین‌تر است ولی درصد جمعیت زیر خط فقر در شهرها نسبت به روستاها بالاتر بوده و به نحو فزاینده‌ای رو به افزایش است. جمعیت حاشیه‌نشین در جهان که در دهۀ 1990، حدود 689 میلیون نفر بوده، تا سال 2014، به 880 میلیون نفر رسید. تحلیل‌ها همچنین نشان می‌دهد که گرچه رشد اقتصادی فقر مطلق را در کشورها کاهش می‌دهد اما نه تنها باعث کاهش فقر شهری نشده، بلکه در برخی کشورها با رشد حاشیه‌نشینی همراه بوده است.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.