نیم‌نگاهی به شاخص‌های توسعه استان کردستان

معاونت اموراقتصادی و برنامه ریزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
  فایلهای مرتبط
نیم‌نگاهی به شاخص‌های توسعه استان کردستان
بر اساس مطالعات انجام شده در خصوص سنجش مؤلفه‌ها و شاخص‌های توسعه‌ استانی توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طی سال‌های اخیر، شش استان سیستان‌و‌بلوچستان، لرستان، خوزستان، کردستان، کرمانشاه و چهارمحال‌و‌بختیاری بالاترین نرخ بیکاری را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده‌اند که پیامد آن، پدیده‌های اقتصادی، اجتماعی و ... متعددی برای استان‌های مذکور بوده است و آن‌ها را در رده مهاجرفرست‌ترین استان‌های کشور قرار داده است. شناسایی علل و پیامدهای این پدیده، نیازمند تحلیل عمیق‌تر و شناسایی ظرفیت‌ها و فرصت‌های این استان‌ها و استان‌های همجوار آن‌هاست. با شناسایی کمبودها و کاستی‌ها و همچنین، مزیت‌ها و ظرفیت‌های استان‌های مذکور، می‌توان فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اشتغال را در هر یک از استان‌ها شناسایی و در راستای رفع تنگناهای اقتصادی و اجتماعی آن‌ها اقدام کرد. استان کردستان، از جمله استان‌های مرزی غرب کشور است که برخوردار از ظرفیت‌ها و مزیت‌های مناسبی در حوزه فعالیت‌های اقتصادی بوده اما تاکنون نتوانسته است آنطور که شایسته است به نقش خود در اقتصاد ملی دست یابد. این استان، باتوجه به شرایط جغرافیایی استان و دارا بودن منابع آب و مراتع گسترده، امکان کشاورزی و دامپروری در استان بسیار زیاد است و می‌توان با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری درست و اصولی به توان بالای استان دست‌یافت. در کنار این خصیصه، وجود معادن و امکان بهره‌برداری و کشف معادن جدید، فرصتی در راستای ایجاد اشتغال در استان کردستان فراهم کرده است.
در استان کردستان با توجه به وجود رودخانه‌های متعدد و چاه‌های پرآب، امکان پرورش آبزیان در کنار کشاورزی، دامپروری و پرورش طیور فراهم است که می‌تواند در مسیر توسعه استان موثر باشد. علاوه بر تولیدات کشاورزی و صنعتی استان، می‌توان در فرآوری محصولات تولید شده و بسته‌بندی و توزیع فرصت اشتغال‌ مناسبی در استان فراهم کرد. 
با توجه به موقعیت مرزی استان کردستان و مرز مشترک با کشور عراق، از طرفی با خطر قاچاق کالا مواجه است و از طرف دیگر امکان استفاده از بازار کشور عراق را داراست.
این گزارش در پی آن است که ابتدا مروری بر مهم‌ترین شاخص‌های توسعه استان در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی انجام داده و سپس با شناسایی مهم‌ترین مسائل و همچنین ظرفیت‌ها و مزیت‌های سرمایه‌گذاری، به مجموعه اقدامات برون رفت از وضعیت فعلی دست یابد. 
 
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.