نیم‌نگاهی به شاخص‌های توسعه استان بوشهر

 ۱۴۰۰/۰۶/۱۰
  فایلهای مرتبط
نیم‌نگاهی به شاخص‌های توسعه استان  بوشهر
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مرحله نخست مطالعات استانی، اقدام به سنجش و بررسی شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی 10 استان با نرخ بیکاری بالاتر و معضلات توسعه‌ای بیشتر که در مقایسه با سایر استان‌های کشور، گرفتار تله فقر و محرومیت قابل توجهی هستند، نمود. پس از مجموعه مطالعات انجام گرفته، باتوجه به اشتیاق و درخواست سایر استان‌های کشور و ضرورت مقایسه بین استانی میان شاخص‌های اجتماعی اقتصادی که می‌تواند متن راهنمای بسیار خوبی نیز برای برنامه هفتم توسعه باشد، بسط مجموعه مطالعات برای سایر استان‌های کشور در دستور کار قرار گرفت و بدین ترتیب، مجموعه گزارش‌های با عنوان "نیم نگاهی به شاخص‌های توسعه استان"، برای سایر استان‌ها نیز، در دست تهیه است. استان بوشهر به دلیل موقعیت استراتژیک و برخورداری از منابع باارزش نفت و گاز، همواره از استان‌های بسیار مهم کشور به ‌شمار می‌رفته است و این مهم، لزوم توجه و برنامه‌ریزی ویژه‌ای را برای این استان طلب می‌کند. همچنین استان بوشهر در زمینه نخیلات، صیادی و آبزی‌پروری نیز دارای ظرفیت‌های قابل توجهی است. منطقه ویژه اقتصادی پارس در استان بوشهر، پتانسیل ارزشمندی است که با توسعه و برنامه‌ریزی هدفمند، ارزش افزوده بسیار مناسبی را نصیب کشور خواهد کرد و می‌تواند با اثرات رخنه به اطراف، توسعه را به همه شهرستان‌های استان و سایر استان‌های کشور منتقل کند. تصویب منطقه آزاد بوشهر نیز از دیگر موقعیت‌های ویژه استان برای افزایش مراودات و پیرو آن توسعه‌‌های همه‌جانبه در استان به شمار می‌آید.

استان بوشهر رتبه نخست درآمد سرانه در میان استان‌های کشور را داشته و به واسطه فرصت‌های شغلی مناسب در مناطق صنعتی خود، از جمله استان‌های مهاجرپذیر کشور به‌حساب می‌آید.

این گزارش در پی آن است که ابتدا مروری بر مهم‌ترین شاخص‌های توسعه استان بوشهر در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی انجام داده و سپس با شناسایی مهم‌ترین مسائل و همچنین ظرفیت‌ها و مزیت‌های سرمایه‌گذاری، به مجموعه اقدامات برون رفت از وضعیت فعلی دست یابد.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.