نیم‌نگاهی به شاخص‌های توسعه استان همدان

 ۱۴۰۰/۰۶/۱۰
  فایلهای مرتبط
نیم‌نگاهی به شاخص‌های توسعه استان همدان
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مرحله نخست مطالعات استانی، اقدام به سنجش و بررسی شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی 10 استان با نرخ بیکاری بالاتر و معضلات توسعه‌ای بیشتر که در مقایسه با سایر استان‌های کشور، گرفتار تله فقر و محرومیت قابل توجهی هستند، نمود. پس از مجموعه مطالعات انجام گرفته، باتوجه به اشتیاق و درخواست سایر استان‌های کشور و ضرورت مقایسه بین استانی میان شاخص‌های اجتماعی اقتصادی که می‌تواند متن راهنمای بسیار خوبی نیز برای برنامه هفتم توسعه باشد، بسط مجموعه مطالعات برای سایر استان‌های کشور در دستور کار قرار گرفت و بدین ترتیب، مجموعه گزارش‌های با عنوان "نیم نگاهی به شاخص‌های توسعه استان"، برای سایر استان‌ها نیز، در دست تهیه است. استان همدان در غرب ایران و در مجاورت استان¬های زنجان، قزوین، مرکزی، لرستان، کرمانشاه و کردستان قرار گرفته است. این استان به دلیل قرار گرفتن در مسیر بزرگراه مرکز به غرب و راه¬های اصلی کشور، از وضعیت و جایگاه خوبی برخوردار است به گونه¬ای که همین موضوع به یک مزیت رقابتی برای استان تبدیل شده است. استان همدان به سبب موقعیت خاص جغرافیایی مرکز مناسبی برای فعالیتهای خدماتی، بازرگانی و توریستی به شمار می رود و در سال 1385 با تصویب مجلس شورای اسلامی به عنوان پایتخت تاریخ وتمدن ایران نام‌گذاری شده است.

همچنین این استان به دلیل آب‌و هوای مناسب و خاک حاصلخیز در زمینه تولیدات کشاورزی و دامداری دارای مزیت نسبی بوده و باتوجه به قرارگیری در فلات مرکزی ایران، دارای ذخائر متنوعی از مواد معدنی است. گردشگری نیز همواره به عنوان یکی از مزیت‌های نسبی قابل توجه استان مطرح بوده است. بی­شک بحران آب یکی از مهمترین چالش­های این استان ­مانند سایر مناطق کشور می­باشد چرا که علاوه بر تاثیر آن بر بخش کشاورزی که عمدتاً به صورت دیم می­باشد بر صنایع بالادستی آب­بر در این استان ( فولاد و ...) نیز تاثیر گذار است.

در این گزارش و سایر گزارش­ها و اسناد توسعه استان همدان، مشاهده می­گردد؛ این استان دارای مزیت­های قابل توجهی برای توسعه، از جمله؛ برخورداری از مراکز علمی و پژوهشی کاربردی، مواد اولیه مورد نیاز صنایع معدنی، ظرفیت‌های بالقوه در تولید محصولات زراعی و باغی، نیروی انسانی متخصص در صنایع نوین و دانش بنیان و ... است. نکته مهمی که در توسعه این استان بر آن تاکید می­گردد؛ توجه به توان اکولوژیکی استان در بخش­های مختلف به ویژه کشاورزی و عدم توسعه و گسترش صنایع آلوده کننده منابع آبی استان است.

این گزارش در پی آن است که ابتدا مروری بر مهم‌ترین شاخص‌های توسعه استان همدان در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی انجام داده و سپس با شناسایی مهم‌ترین مسائل و همچنین ظرفیت‌ها و مزیت‌های سرمایه‌گذاری، به مجموعه اقدامات برون رفت از وضعیت فعلی دست یابد.

نتایج این پژوهش نشان می­دهد استان همدان اگر چه طی دهه­های گذشته مورد توجه برنامه­های توسعه‌ای بوده، اما همچنان پراکندگی ارائه خدمات در سطح استان یکسان نبوده و تمرکز بیشتر در بخش مرکزی است. بهبود شاخص­های توسعه­ای به خصوص در زمینه اشتغال، از مهمترین اولویت­ها نه­تنها در سطح منطقه­ای، بلکه در سطح کشوری و امنیت ملی به شمار می­رود.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.