صفحه نخست » کارآفرینی رفاه پایدار خیرماندگار

cover
 

دکتر میدری ، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در نشست تخصصی "فناوری اطلاعات و فقر زدایی" که با حضور نمایندگان شرکت ها و NGOs فعال در حوزه فناوری اطلاعات در روز دوشنبه مورخ 9/12/1395 برگزار گردید ، از برگزاری جشنواره " نیکوکارآفرین" همزمان با هفته نیکوکاری ، خبر داد.

 photo1  photo2  photo 3

این جشنواره در جهت تجلیل از کارآفرینانی که موفق شده اند در 6 ماهه اول سال جاری (سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل) تعداد بیمه شدگان خود را افزایش دهند با حضور جناب آقای دکتر ربیعی (وزیر محترم تعاون کار و رفاه اجتماعی) و جناب آقای دکتر شریعتمداری (معاون محترم رییس جمهور) در روز شنبه مورخ 14 اسفند 1395 در محل مجتمع تلاش برگزار خواهد گردید. 

**************************************************************************************

جشنوارۀ نیکوکارآفرین، ترویج نیکوکاری در بستر کارآفرینی

 همزمان با هفتۀ نیکوکاری، از کارآفرینان برتر که بیشترین سهم را در ایجاد اشتغال پایدار داشته‌اند، تجلیل می‌شود.

 جشنوارۀ نیکوکارآفرین، همزمان با هفتۀ نیکوکاری و برای گرامیداشت کارآفرینان کشور به عنوان نیکوکاران حقیقی برگزار می‌گردد. معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان متولی رصد و توسعۀ رفاه در جامعه، این جشنواره را برگزار خواهد کرد. هدف اصلی این جشنواره، ترویج فرهنگ نیکوکاری و کارآفرینی و تجلیل از کارآفرینان نیکوکاری است که بیشترین سهم را در ایجاد اشتغال پایدار داشته‌اند. از دیگر اهداف این همایش، ترویج تاثیر بیمۀ تامین اجتماعی بر افزایش امنیت و رفاه نیروی کار و همچنین ایجاد ارتباط دولت با بخش خصوصی و کارآفرینان ذکر شده است.

در این جشنواره تلاش شده است با بسط مفهوم نیکوکاری، کاربردهای گوناگون این فرهنگ ارزشمند در جامعۀ جدید و فعالیت‌های اقتصادی پویا شناسایی و به عنوان بخش مهمی از فرهنگ نیکوکاری کشور معرفی شوند. در این جشنواره کارآفرینان، نیکوکارانی هستند که ضمن تلاش اقتصادی به بهبود وضعیت رفاهی جامعه کمک می‌کنند، در حقیقت کارآفرینان و بویژه کارآفرینان بخش خصوصی با ایجاد اشتغال که به رفاه هر چه بیشتر جامعه و نیروی کار می‌انجامد، تاثیر گذارترین نیکوکاران اجتماعی به شمار می‌آیند.

سالانه در جشنواره‌های مختلفی از کارآفرینان تقدیر می‌شود، اما شیوۀ ارزیابی و معیارهای انتخاب شرکت‌های برگزیده معمولا عینی نیست. در این جشنواره، برخلاف جشنواره‌های معمول، هیچگونه ثبت‌نامی برای انتخاب نیکوکارآفرینان انجام نشده است و هیات داورانی وجود ندارد.نیکوکارآفرینان بر اساس داده‌های ثبتی سازمان تامین اجتماعی، صاحبان شرکت‌های منتخب خصوصی و نیمه‌خصوصی کارآفرینی در استان‌های مختلف کشور هستند که درشش ماه ابتدایی سال ۱۳۹۵، بیشترین اشتغال آشکار ثبت‌شده را داشته و مهمتر از آن در جهت افزایش امنیت و رفاه نیروی کار، کارمندان و کارگران خود را بیمه کرده‌اند.معیار انتخاب نیکوکارآفرینان فعالیت‌های ایشان در زمینۀ اشتغال، براساس داده‌های ثبتی و بدون هیچگونه اعمال نظر یا داوری شخصی بوده است.

در این جشنواری پنلی تخصصی با عنوان «فناوری اطلاعات و فقرزدایی» برگزار خواهد شد، در این پنل روند رشد شرکت‌هایIT و مشاغلی که این شرکت‌ها به طور مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده‌اند بررسی و ظرفیت‌های فناوری اطلاعات در ایجاد اشتغال و فقرزدایی بیان خواهد شد. همچنین از سایتی به نام «مشق ما» رونمایی می‌شود که این سایت حاصل تلاش‌های تحقیقاتی فراوانی برای شناسایی و رصد وضعیت کودکان بازمانده از تحصیل در کل کشور است که در نهایت توانسته برای حل مشکل محرومیت ایشان راهکاری ارائه کند. ایجاد یک فضای اجتماعی به منظور ارتباط فعالان اقتصادی بخش خصوصی با مدیران دولتی، بخش دیگری از این جشنواره را تشکیل خواهد داد که در آن کارآفرینان و صاحبان کسب‌ و‌کارهای نوآورانه می‌توانند به طرح چالش‌ها و بیان نظرات خود بپردازند.

 این جشنواره با شعار «کارآفرینان نیکوکارانند و نیکوکاران کارآفرینند»، در تاریخ ۱۴ اسفند 1395 برگزار خواهد شد و مکان آن در مجتمع تلاش واقع در تهران،خیابان ولی‌عصر، پایین‌تراز پارک‌وی خواهد بود.