محقق شدن صد درصدی سهمیه اشتغال بندرلنگه

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان با اشاره به سهمیه یکهزار و 254 نفر اشتغال تعهد شده توسط دستگاههای اجرایی بندرلنگه در سال جاری گفت: صد درصد تعهد ( یکهزار و 267 مورد) اشتغال شهرستان محقق و ثبت سامانه رصد شده است.
"مهندس سلیمی" در نشست کارگروه اشتغال شهرستان بندرلنگه که با حضور فرماندار این شهرستان در محل فرمانداری برگزار شد، با بیان اینکه در راستای اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی در زمینه ایجاد اشتغال، دولت طرحهای خوبی را در نظر گرفته که عمدتا معطوف به شهرستانها، مناطق دورافتاده و محروم است، افزود: یکی از این طرحها طرح کارورزی است که در قالب این طرح دانش آموختگان دانشگاهی در بنگاههای اقتصادی آموزش خواهند دید و سهمیه استان هرمزگان در این طرح 3 هزار و 915 نفر است.

وی اضافه کرد: در راستای این طرح در شهرستان بندرلنگه 231 دانشجوی فارغ التحصیل و 115 واحد پذیرنده در سامانه کارورزی ثبت نام کردند که از مجموع فارغ التحصیلان ثبت نام شده 76 نفر واجد شرایط بود که 50 نفر آنان جذب بازار کار شدند و شهرستان بندرلنگه در این زمینه نسبت به سایر شهرستانهای استان عملکرد بهتری دارد.

مهندس سلیمی در خصوص طرح کارورزی بیان داشت: در این طرح دوره کارورزی حداقل چهار ماه و حداکثر شش ماه برای کارورز در نظر گرفته شده و درصورت جذب کارورز توسط  بنگاه اقتصادی مربوطه، دولت تا دو سال 100 درصد حق بیمه کارفرمایان را پرداخت خواهد کرد و کارفرما تا دو سال از پرداخت حق بیمه در قبال جذب کارورزان معاف خواهد بود.

مدیرکل تعاون و کار هرمزگان در ادامه به حمایتهای دولت در راستای ایجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: امسال 900 میلیارد تومان اعتبار برای طرح های اشتغالزایی استان اختصاص یافته که از این مبلغ 150 میلیارد تومان برای مشاغل خانگی، کسب و کارهای خرد و کوچک و خود اشتغالی برای دو نهاد حمایتی کمیته امداد و بهزیستی تخصیص یافته است که تنها یک بخش از سهم مشاغل خانگی که 16 میلیارد تومان است با توجه به سهمیه ابلاغ شده (شش میلیارد تومان) سهم شهرستان بندرلنگه یک میلیارد و 800 میلیون تومان است که با توجه به این تسهیلات می توان مشاغل خانگی شهرستان را در راستای ایجاد اشتغال و تولید توسعه داد.

وی ادامه داد: 352 میلیارد تومان نیز در راستای برنامه های اقتصاد مقاومتی برای اشتغال فراگیر به منظور ایجاد، توسعه و سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی صنعتی اختصاص داده شده است که  از 115 میلیارد تومان ابلاغی، 23 میلیارد تومان به شهرستان بندرلنگه اختصاص داده شده است.

وی اضافه کرد: همچنین 400 میلیارد تومان نیز برای طرحهای اشتغال مناطق مرزی، روستایی و شهرهای زیر10 هزار نفر جمعیت با اولویت تعاونی ها به استان تخصیص داده شده که از 144 میلیارد تومان ابلاغ شده، در مرحله اول 11 میلیارد و 600 میلیون تومان سهمیه بندرلنگه است.

مهندس سلیمی بر جذب این تسهیلات بعنوان یک فرصت تاکید کرد و گفت: دستگاههای اجرایی با توجه به ظرفیت بندرلنگه و رسته های پر اشتغال، طرحهای متقاضیان را در کمیته فنی شهرستان مورد بررسی قرار دهند و سپس این طرحها به کارگروه استان ارجاع و پس از مطابقت دادن به قوانین و مقررات برای تصویب نهایی به بانکهای عامل معرفی می شوند.

وی در ادامه بر جذب اعتبارات مشاغل خانگی، به روز بودن سامانه رصد و راستی آزمایی آن، اجرای طرح روستا تعاون و تشکیل تعاونی توسعه و عمران و فعال شدن تعاونی های مرزنشین از طریق صادرات در این شهرستان تاکید کرد.

در این نشست فرماندار بندرلنگه نیز به موقعیت جغرافیایی و ظرفیتهای شهرستان در بخشهای مختلف تولیدی و اقتصادی اشاره کرد و گفت: با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری بنام"اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال" و توجه دولت به ایجاد اشتغال و تولید و کمک به رونق اقتصادی کشور، همه باید تلاش کنند.

"بهاری" افزود: با توجه به منابع و تسهیلات اختصاص داده شده از سوی دولت به شهرستان، دستگاههای اجرایی و بانکها باید با توجه به موقعیت شهرستان، ظرفیتها را شناسایی و متقاضیان را جهت استفاده از این تسهیلات راهنمایی کنند.

وی از طرح کارورزی بعنوان یکی از طرحهای وزارت تعاون در راستای جذب جوانان جویای کار نام برد و بیان داشت: این یک فرصت برای جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی است که با محیط کار آشنا شده و بتوانند پس از دوره کارورزی جدب بازار کار شوند که باید از این موقعیت پیش آمده استفاده کرد.

بهاری در پایان بر جذب سهمیه کارورزی شهرستان تا نیمه اول بهمن ماه سال جاری تاکید و خواستار همکاری دستگاههای اجرایی در این خصوص شد.   


۹ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۲۶
کد خبر : ۱۰۰,۷۶۲