سرپرست دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون: بهره‌مندی از ظرفیت خیّرین در درمان مصرف‌کنندگان مواد ضروریست

سرپرست دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت خیّرین در درمان مصرف‌کنندگان مواد تاکید کرد.
سرپرست دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون: بهره‌مندی از ظرفیت خیّرین در درمان مصرف‌کنندگان مواد ضروریست

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نشست تخصصی «مروری بر شیوه‌های درمان اعتیاد نوجوانان و جوانان» با حضور «دن اُربو» مسئول آسیب‌های اجتماعی سازمان «یوترن» شهرداری کپنهاگ (دانمارک) و  مهندس احمدرضا پرنده سرپرست دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه معاون و اعضای گروه موادمخدر و روان‌گردان در وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی برگزار شد.

مهندس پرنده سرپرست دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی هدف از این نشست را بحث و تبادل‌نظر و استفاده از تجربیات کاربردی کشور دانمارک در حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد اعلام کرد و در ادامه به تبیین برنامه مهم و استراتژیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه پیشگیری، درمان و کاهش آسیب پرداخت.
وی همچنین با اشاره به اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جهت کنترل و کاهش آسیب اعتیاد گفت: راه‌اندازی مرکز مادر و کودک، مرکز درمان کودکان دختر و پسر در برخی از استان‌ها، مراکز اقامتی میان‌مدت، مراکز اقامتی اجتماع‌محور، مراکز کاهش آسیب، طرح شیوع‌شناسی اعتیاد در محیط‌های کار و تولید و توزیع بسته‌های آموزشی سبک زندگی سالم از جمله اقدامات این وزارتخانه است.
مهندس پرنده در این نشست بر لزوم همکاری مشترک میان دفتر امور آسیب‌های اجتماعی و سازمان «یوترن»؛ بهره‌مندی از ظرفیت خیّرین در درمان مصرف‌کنندگان مواد و اجرای برنامه‌های جدید جهت کاهش نرخ بروز اعتیاد در کشور را مورد تاکید قرار داد.
در ادامه این جلسه مسئول آسیب‌های اجتماعی سازمان «یوترن» ضمن تأکید بر استفاده از ترکیب روش‌های روانشناختی و تعلیم و تربیتی در درمان سوء‌استفاده‌کنندگان از مواد مخدر در گروه سنی 24-14 سال گفت: محور فعالیت‌های این مرکز بر پیشگیری، به تأخیر افتادن اولین بار مصرف و نیز یافتن نوجوانان مصرف‌کننده مواد مخدر است و سیاست آن بر مشاوره ناشناس و ارائه حداقل امکانات در مراحل اولیه درمان به صورت رایگان برای گروه هدف است.
وی با اشاره به اجتناب از برچسب‌زدن به سوء‌استفاده‌کنندگان از مواد مخدر و تلاش برای برآوردن آرزوها و آمال نوجوانان گروه هدف، تقویت رابطه با والدین و بازگرداندن آنان به فرایند ادامه تحصیل را از جمله مهم‌ترین عوامل جذب جوانان به این مراکز عنوان کرد.
" اُربو" روش درمانی مورد استفاده را اثربخش دانست و اظهار کرد: این مدل نه تنها موجب کاهش میزان مصرف کوکائین، اِکستازی و الکل شده، بلکه منجر به ماندگاری درمان در 61 درصد از نوجوانان مصرف‌کننده شده است.
عباس دیلمی‌زاده مدیرعامل «جمعیت خیریه تولد دوباره نیز در این نشست با اشاره بر راه‌اندازی این مدل در کشور به صورت پایلوت (دو سالانه) در آینده نزدیک اظهار کرد: با توجه به رایگان‌بودن تمامی خدمات در این مدل، اجرای موفق این طرح نیازمند تغییر نگرش مسئولان نسبت به معتادان و نیز حمایت مالی و تأمین بخشی از اعتبارات مورد نیاز در اجرای بومی این مدل است.


۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ۱۱:۴۲
کد خبر : ۱۰۱,۴۸۰