جشن بزرگ 1500 نفری کارگری، کارفرمایی و تعاونگران در هرمزگان برگزار شد

در سومین روز از گرامیداشت دهه مبارک فجر، جشن بزرگ کارگری، کارفرمایی و تعاونگران با حضور استاندار هرمزگان و معاونان وی، مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی هرمزگان، مدیران دستگاههای اجرایی استان و تشکلات کارگری و کارفرمایی و جمعی از کارگران و تعاونگران استان برگزار شد.
مهندس سلیمی در این مراسم گفت: بیش از ٩٠٠ هزار نفر از کارگران و خانواده های آنان حدود 53 درصد از جمعیت استان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند.

وی با بیان اینکه علی رغم نرخ ده و هفت دهم درصد بیکاری استان، 480 هزار نفر شاغل در استان وجود دارد، بیان داشت: در سال جاری بیش از 900 میلیارد تومان اعتبار اشتغالزایی فقط از طریق دبیرخانه کارگروه اشتغال این اداره کل در حال پیگیری جذب اعتبار است که این مبلغ به جز اعتبارات منابع داخلی دستگاههای متولی اشتغال و اعتبارات آنهاست.

وی اظهار داشت: از مجموع این اعتبارات153 میلیارد تومان اعتبارات قرض الحسنه برای مشاغل خانگی، ٣٥٢ میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال فراگیر و 400 میلیارد تومان برای طرحهای روستایی و عشایری، مناطق مرزی و شهرهای زیر 10 هزار نفر در نظر گرفته شده که کمک خوبی برای رونق اقتصادی استان می‌باشد.

وی با اشاره به اجرای طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در استان افزود: در راستای اجرای طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ٣ هزار و ٩١٥ سهمیه برای استان در نظر گرفته شده است که در این طرح دوره کارورزی حداقل چهار ماه و حداکثر شش ماه برای کارورز در نظر گرفته شده و درصورت جذب کارورز توسط بنگاه اقتصادی مربوطه، دولت تا دو سال 100 درصد حق بیمه کارفرمایان را پرداخت خواهد کرد و کارفرما تا دو سال از پرداخت حق بیمه در قبال جذب کارورزان معاف خواهد بود.

وی در ادامه رسیدگی و صدور 2 هزار و ٣٠٠ دادخواست در 10 ماهه امسال، آموزش کارگران و کارفرمایان جهت پیشگیری از حوادث ناشی از کار و به دنبال آن کاهش حوادث ناشی از کار، پیگیری حقوق معوقه کارگران، آموزش تعاونگران و برگزاری کلاسها و دوره های پیشگیری از آسیب های اجتماعی را از اقدامات این اداره کل عنوان کرد.

استاندار هرمزگان نیز در مراسم گفت: کارگران با حضور در تمامی صحنه ها و عرصه های مختلف انقلاب، دفاع مقدس و تحریم‌ها نقش موثری داشته‌اند.

دکتر همتی بیان داشت: دشمنان امید بسته بودند که بتوانند با اعمال تحریم های ظالمانه کشور  ملت ما را از پا در بیاورند اما به واسطه نقش بی‌بدیل کارگران و کارآفرینان، نقشه دشمنان بر آب شد.

وی بیان داشت: نقش کارگران و کارآفرینان در دوران تحریم ستودنی است ، آنها اجازه ندادند در آن دوران چراغ کارخانه‌ها خاموش شود و نگذاشتند روند سرمایه‌گذاری و تولید در کشور آهسته شود و اگر این تحریم‌ها بر هر کشور دیگر اعمال می‌شد آن کشور قدرت دفاع نداشت اما ملت ما ثابت کرد در برابر هر توطئه دشمنان ایستادگی خواهند کرد.

وی اضافه کرد: باید قدردان کارگران و کارآفرینان که وجودشان وابسته به یکدیگر است، باشیم.

استاندار هرمزگان بر جلوگیری از قاچاق کالا اشاره کرد و گفت: با افزایش کیفیت بخش تولید و کاهش قیمت های کالای داخلی میتوان از قاچاق کالا به کشور جلوگیری کرد و یکی از راههای موثر در کنار سایر راه های مقابله با قاچاق کالا تولید کالای مرغوب با قیمت مناسب است.

در پایان این مراسم با اهدای لوح و هدایت از 17 خانواده شهید و ایثارگر تقدیر شد.


۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ۰۹:۴۲
کد خبر : ۱۰۱,۶۵۴