مدیرمسئول موسسه اطلاعات: خوشحالیم جای امام (ره) آیت الله خامنه ای هستند

مدیر مسئول مؤسسه اطلاعات گفت : در دورانی که تحصیل می کردم، درآمد چندانی نداشتم و برای تهیه لوازم تحصیل در ایام تابستان کارگر ساختمانی بودم و هزینه های تحصیلم را تامین می کردم.
مدیرمسئول موسسه اطلاعات:  خوشحالیم جای امام (ره) آیت الله خامنه ای هستند
 به گزارش مرکز روابط عمومی واطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی حجت الاسلام محمود دعایی در ادامه سلسله نشست های " انقلاب محرومین " که در محل روزنامه اطلاعات و با حضور دکترعلی ربیعی وزیر تعاون ، کارورفاه اجتماعی برگزارشد افزود: بنده دیرپاترین مسئول در طول دوران انقلاب اسلامی هستم. در سال 1359 امام خمینی (ره) مدیر مسئولی روزنامه اطلاعات را به من محول کردند. 
وی ادامه داد : البته از سال 1342 هم مسئول بخش انتشارات حوزه علمیه قم و در عراق هم به مدت 7 سال مسئول یک شبکه رادیویی بودم. 
مدیرمسئول مؤسسه اطلاعات یادآور شد: من در عراق هم مدتی مسئولیت یک شبکه رادیویی را داشتم که به پیشنهاد مرحوم حاج آقا مصطفی راه اندازی شده بود و مسئولان عراقی این فرصت را فراهم کرده بودند. 
وی اشاره کرد :  من به مرحوم حاج مصطفی گفتم به شرطی این کار را قبول میکنم که حضرت امام (ره) اجازه بدهند، اما ایشان گفتند بهتر است امام (ره) را درگیر این موضوع نکنیم و اگر نتایج کار موفقیت آمیز بود، به امام (ره) اطلاع بدهیم. 
حجت الاسلام دعایی تصریح کرد : وقتی ما کار را در شبکه شروع کردیم و زمانی که خبر آن به حضرت امام (ره) رسید، ایشان از حاج آقا مصطفی سؤال کردند و سپس مرا خواستند. من هم دفترچه حاوی مطالب دو ماه عملکرد شبکه را به امام (ره) نشان دادم. پس از آن امام (ره) فرمودند به شرطی فعالیت شبکه ادامه پیدا کند که دروغ نگوئید و به کسی فحش ندهید.
وی خاطرنشان کرد: پس از آن به برنامه رادیو ادامه دادیم و تا جایی پیش رفتیم که موج «صدای روحانیت مبارز ایران» را راه اندازی کردیم. 
حجت الاسلام دعایی اظهار کرد :  پس از انقلاب به ایران آمدیم، امام (ره) حکم مدیرمسئولی روزنامه اطلاعات را به من واگذار و تأکید کردند که در این عرصه باید در خدمت مستضعفان باشیم. حضرت امام به من و سایر مدیران مسئول گفتند که حق ندارید سخنان مرا در تیتر اول روزنامه بگذارید بلکه کارگر، صنعتگر، مأمور انتظامی، پرستار و پزشکانی که به جامعه خدمت میکنند، باید در اولویت قرار بگیرند.
مدیر مسئول روزنامه اطلاعات درباره فعالیتهای انتشاراتی این موسسه گفت: دو اثر "ظهور و سقوط سلطنت پهلوی" که خاطرات ارتشبد حسین فردوست و کتاب "فضیلتهای فراموش شده" مربوط به حسینعلی راشد، دو کتابی هستند که بارها در موسسه اطلاعات آنها را تجدید چاپ کرده ایم و من چاپ و ترویج این دو اثر را جزو باقیات الصالحات خود می دانم.
وی در پاسخ به این سؤال که اگر دوباره به ایام انقلاب برگردیم، آیا به آن کنش انقلابی بازخواهید گشت و آیا راضی به بازگشت به آن دوره هستید، گفت: اگر شرایط به همان ابتدای انقلاب بازگردد از جمله اینکه امام خمینی (ره) رهبر باشند، بازوان انقلاب و امثال مرحوم بهشتی باشند، و اگر آن فضا برقرار باشد، آرزویم است که به آن دوره بازگردم.
 حجت الاسلام دعایی تاکید کرد : خوشحالیم جای امام (ره)، آیت الله خامنه ای(مدظله عالی) هستند . 
مدیرمسئول روزنامه اطلاعات بیان کرد : باید ببینیم چرا انقلابمان اکنون به این روز رسیده است و ضروری است علل و ریشه های آسیب های ایجاد شده مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.
وی یادآور شد: علیرغم همه کمبودها و آسیبها هنوز ناامید نیستیم و لازم است با درک درست، تحلیل روشن و واقع بینی و صداقت، آسیب شناسی دقیق کرده و راه حلهای لازم را برای جبران آن پیدا کنیم.
حجت الاسلام  دعایی در پاسخ به سؤالی درباره محتویات کتاب خاطرات فردوست  و کم و کاستیهای آن، خاطرنشان کرد: ما در تدوین کتاب نقش نداشتیم و فقط ناشر آن بودیم، بنابراین تدوین کنندگان باید پاسخگوی این سؤال باشند.
وی در پاسخ به این سوال که ماجرای ارسال روزنامه برای امام خمینی (ره) بدون لایی آن به چه علت بوده است، گفت: البته ما این موضوع را در کتاب سال اطلاعات منتشر کردیم اما دلیل این موضوع آن بود که روزی وقتی صبح به روزنامه آمدم، دیدم که در لایی آن واژهای منحوس به چاپ رسیده است. با توجه به وسواس مسئول توزیع روزنامه، او تصمیم گرفت که در منطقه جماران روزنامه بدون لایی توزیع شود.
وی افزود: امام (ره) وقتی روزنامه را بدون لایی دیدند به آقای انصاری گفته بودند که بروید و روزنامه دیگری را پیدا کنید. در نهایت آنها موفق شدند لایی روزنامه را در منطقه ای دیگر پیدا کنند و برای امام (ره) ببرند. امام (ره) با دیدن این صحنه تصور کردند که ما عمداً روزنامه را بدون لایی ارسال کردیم تا از اخبار کشور مطلع نباشند.
وی ادامه داد: پس از این اتفاق من استعفا دادم تا امام (ره) از این پس آزرده نشوند. اما امام (ره) بنا را برای جبران گذاشتند و مرحوم حاج احمدآقا برای اینکه این موضوع را از دل من در بیاورند، به صداوسیما گفته بودند که این مطلب را تیتر اول اخبار تلویزیون کنید.
 
۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۵۹
کد خبر : ۱۰۲,۰۱۴
کلیدواژه ها: دعایی ، موسسه اطلاعات