1400 طرح اشتغال فراگیر در استان اردبیل به بانکهای عامل معرفی شدند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: 1400 طرح اشتغال فراگیر در استان اردبیل با اعتبار 500میلیارد تومان جهت دریافت تسهیلات به بانکهای عامل معرفی شده اند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل، بمناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی مراسم گردهمایی بزرگ کارگران، تعاونگران و کارفرمایان در اردبیل با حضور جمع کثیری از کارگران و تعاونگران و مدیران واحدهای تولیدی و مدیران و مسئولین دستگاههای اجرایی استان در سالن ولایت اردبیل برگزار شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل در این مراسم گفت: بسیار خرسندم که در سی و نهمین بهار انقلاب اسلامی میزبان شما عزیزان به نمایندگی از خانواده بزرگ کار و تلاش و تعاون هستم.

قاسم رحیمی در ادامه اظهار کرد: مردم غیور ما هزینه های زیادی برای استقلال طلبی خود پرداخته اند، هزینه هایی نظیر شهدای انقلاب، شهدای 8 سال جنگ تحمیلی، شهدای مدافعان حرم ، ایستادگی جوانمردانه و با تدبیر در مقابل تهدیدها ، تحریم ها که امروز شاهد آن هستیم و همه اینها بخاطر این بوده که انقلاب در مسیر خود باقی بماند.

وی افزود: ما باید قبول کنیم الان مسئله اساسی کشور بحث اشتغال و اقتصاد است و این موضوع دغدغه جدی حاکمیت و دولتمردان می باشد. شاید زمانی مسئله اصلی کشور ما اشتغال نبود و مسائلی مهمتر نظیر امنیت ملی ، دفاع مقدس ، استقرار انقلاب ، فرهنگ و مسائلی از این دست بود ولی الان وضعیت متفاوت می باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دهه فجر فرصتی بسیار مغتنم است تا عملکرد دستگاههای اجرایی به مردم ارائه شده و مورد ارزیابی قرار گیرد و مردم فهیم با در نظر گرفتن منابع و محدودیت ها خودشان قضاوت کنند. به همین منظور بر خود وظیفه می دانم بخشی از اهم خدمات ارائه شده در اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی  استان را ارائه نمایم.

قاسم رحیمی افزود: در حوزه تعاون به واسطه تشکیل شرکت های تعاونی جدید (115 تعاونی) 1083 فرصت شغلی جدید توسط خود مردم ایجاد شده و مجموع کارگران این بخش به بیش از 12000 نفر رسید و تعداد اعضای شرکت تعاونیها در استان اردبیل هم اکنون حدود 110000 نفر می باشد و با تلاش شرکت تعاونیها در استان اردبیل حدود 5 میلیون دلار صادرات داشته و به بخش صادرات استان کمک شایانی نموده اند.

وی در ارتباط با حوزه اشتغال و کارآفرینی گفت: بخش خصوصی در سطح استان (اعم از واحدهای کارگری بزرگ ، متوسط و کوچک ، شرکتهای خصوصی) موفق شدند در سال جاری برای 2900 نفر فرصت شغلی از طریق مراکز کاریابی غیردولتی ایجاد کنند که البته این فرصتهای ایجادشده قطعا تکاپوی نیاز جویندگان کار را نمی کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان افزود: در سال جاری 702 نفر بصورت منفرد از طریق مشاغل خانگی وارد چرخه بازار کار شده اند که در این بخش تسهیلات بانکی حدود 5.5 میلیارد تومان جهت شروع فعالیت کسب و کار ارائه شده است.

قاسم رحیمی با اشاره به اینکه حدود 500 نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی استان جذب طرح کارورزی در واحدهای پذیرنده شده اند گفت: یکی از ویژگی های این طرح این است که در صورت بکارگیری قطعی این فارغ التحصیلان، سهم بیمه کارفرمایی آنان توسط دولت پرداخت می شود و از سال آتی عملا اجرایی خواهد شد؛ همچنین در حوزه تسهیلات اشتغال فراگیر تعداد 1400 طرح به مبلغ 500 میلیارد تومان به بانک های عامل جهت دریافت تسهیلات معرفی شده اند.

وی در ارتباط با روابط کار و عملکرد این حوزه در استان گفت: در سال جاری تعداد 1587 درخواست های کارگری مبنی بر برخورداری از مزایای طرح مشاغل سخت و زیان آور مورد تائید کمیته های مربوطه قرار گرفته است و جهت حمایت از قشر کارگر که به هر دلیل شغل خویش را از دست می دهند برای 2100 نفر مقرری بیمه بیکاری پرداخت می گردد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل در ادامه گزارش خود افزود: در سال جاری حدود4673 مورد دادخواست های کارگری و کارفرمایی در استان به این اداره کل واصل شده است که نسبت به سال قبل که7 درصد افزایش نشان می دهد و ما توانسته ایم در سال جاری در 5 کارگاه استان طرح طبقه بندی مشاغل را به تصویب رسانده و اجرا کنیم.

قاسم رحیمی با اشاره به فعالیتهای این اداره کل در بخش فرهنگی و اجتماعی کارگران گفت: توزیع سبد غذایی طی دو دوره بین 97275 نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی به ارزش تقریبی 5/2 میلیارد تومان و بهره  مندی تعداد 4230 نفر از کارگران در سال جاری از امکانات تسهیلات رفاهی و تفریحی و زیارتی و اعزام 20 تیم کارگری استان به مسابقات قهرمانی کشور و برگزاری 55 مورد مسابقات انتخابی ورزشی برای کارگران استان  و ثبت نام 10800 نفر از کارگران بخش صنعت ساختمان در سامانه رفاه و بهره مندی تعداد  1300 نفر از خدمات بیمه کارگران ساختمانی از اقدامات این اداره کل در حوزه فرهنگی و اجتماعی می باشد.

۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ۱۳:۳۸
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل |
کد خبر : ۱۰۲,۱۳۶
کلیدواژه ها: 1400 طرح اشتغال فراگیر در استان اردبیل به بانکهای عامل معرفی شده اند.