جلسه طرح الگوی نوین مشاغل خانگی در چهارمحال و بختیاری برگزار شد

جلسه طرح الگوی نوین مشاغل خانگی با هدف ایجاد و توسعه مشاغل خانگی در چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت: در سال جاری برای اجرای طرح الگوی نوین مشاغل خانگی اعتبار 22.5 میلیارد تومان به استان تخصیص داده شده است.
‌مهندس فاضلی در جلسه طرح الگوی نوین مشاغل خانگی با هدف ایجاد و توسعه مشاغل خانگی در استان، اظهار کرد: در رابطه با مشاغل خانگی تاکنون در کشور طرح‌های متفاوتی اجرا شده است که موفق نبودند.
وی افزود: در طرح الگوی نوین مشاغل خانگی چابک کردن، توانمند کردن در تولیدات، اشتغال و اقتصاد خانواده دیده شده است.

مهندس فاضلی ادامه داد: مطابق تفاهم‌نامه منعقد شده با جهاد دانشگاهی کشور با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مهر ماه سال جاری، در حوزه مشاغل خانگی آموزش‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی و اجرایی نیاز سنجی و آموزش داده می‌شود و تسهیل گران نیز به عنوان مشاور در این طرح آموزش می‌بینند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: در سال جاری برای اجرای طرح الگوی نوین مشاغل خانگی اعتبار 22.5 میلیارد تومان به استان تخصیص داده شده است و تا امروز 3750 مجوز اشتغال از سوی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی صادر شده است.

وی ادامه داد: 209 مجوز نیز برای شرکت‌های پشتیبان که افراد حقیقی و حقوقی و شرکت‌ها هستند، صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری حدود 13 میلیارد تومان اعتبار برای 3750 طرح معرفی شده به بانک‌ها جذب شده است که حدود شش میلیارد و 100 میلیون تومان از آن توسط بانک‌ها پرداخت شده است.

مهناز  امامدادی دبیر ستاد مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این جلسه گفت: مطالعات میدانی، عارضه یابی، آسیب شناسی و پژوهش‌های انجام شده بیانگر این بود که در بسیاری از موارد متقاضیان نیازمند مشاوره‌های ابتدایی هستند و در بیشتر مواقع با همین مشاوره‌ها راه را می‌یابند.

دبیر ستاد مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: در اجرای این الگو یکی از اصلی‌ترین وظایف شناسایی اشخاص حقیقی و حقوقی و استفاده از ظرفیت‌ آنان است تا مشکلات شناسایی و نیاز روز کشف شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از رشته‌های مشاغل خانگی از معافیت مالی برخوردار هستند، گفت: اندک‌اند کسانی که از این موضوع اطلاع دارند و از حق خود محروم هستند و جهاد دانشگاهی موظف است تا این امر را به متقاضیان مشاغل خانگی بشناساند.

دبیر ستاد مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: در سال جاری 25 هزار شغل در حوزه مشاغل خانگی در کشور ایجاد شده است.

مهناز امامدادی با اشاره به اینکه بسیاری از تولید کننده‌ها به دلیل عدم شناخت بازار در فروش محصولات خود موفق نیستند، ادامه داد: در زمینه فروش نیز باید نیاز بازار و حتی دقت در رنگ انتخاب شده در محصولی همانند فرش برای بازارهای کشورهای خلیج فارس و اروپایی متناسب با سلیقه آنان تولید شود تا فروش محقق شود.

وی توسعه فعالیت‌های شبکه‌ای و پشتیبان مسلط به بازار را بسیار با اهمیت دانست و گفت: پشتیبانی در این طرح انتخاب شود که بتواند به مردم کمک کند و شناخت مزیت، ‌توانمند سازی و اتصال به بازار محقق شود.

وی انعطاف‌پذیری را از ویژگی‌های این طرح عنوان و یادآور شد: اگر لازم است در یک شهرستان از یک شیوه رفتار متفاوت استفاده شود و این مهم مدنظر قرار گیرد.

وی کاهش وابستگی به تسهیلات را نیز مهم خواند و افزود: مسائل موجود در اجرای این طرح با بانک‌ها، در حال پیگیری است.
در ادامه معاون جهاد دانشگاهی و رئیس سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان گفت: برندسازی محصولات تولیدی مشاغل خانگی حلقه مفقوده در اتصال به بازار است و یکی از موارد مهم متصل شدن به بازارهای مصرف است.
بیجندی  اظهار کرد: جهاد دانشگاهی یک نهاد واسطه‌ای تسهیل‌گر و یک سازمان دانش بنیان با نگاه اقتصاد مقاومتی است.
وی افزود: در طرح الگوی نوین مشاغل خانگی به ازای هر 50 متقاضی یک تسهیل‌گر تعریف می‌شود که تعداد تسهیل‌گران 400 نفر خواهد بود و در این مسیر از بستر آی تی نیز استفاده می‌شود.
وی با بیان اینکه باید در تولید محصولات خانگی و ارائه به بازار نگاه فراملی داشته باشیم، تصریح کرد: بسیاری از کارآفرینان یک استان از وجود کارآفرینان در سایر استان‌های کشور بی‌اطلاع هستند.
وی لازمه موفقیت در حوزه مشاغل خانگی را ایجاد شبکه‌سازی برای فروش محصولات تولید شده دانست و عنوان کرد: برندسازی محصولات حلقه مفقوده در اتصال به بازار است و یکی از موارد مهم متصل شدن به بازارهای مصرف است.
بیجندی با بیان اینکه تلاش بر این است تا در اجرای این طرح دو برند ملی در هر استان ایجاد شود، تصریح کرد: امید است جهاد دانشگاهی با استفاده از ظرفیت‌های خویش نقش موثری در ایجاد مشاغل خانگی ایفا کند.
وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی کمتر از 20 درصد اعتبارات دولت را دریافت می‌کند و تاکنون 13 درصد از این اعتبارات محقق شده است، ادامه داد: در سال گذشته 1200 پروژه ملی با اعتبار بالغ بر 430 میلیارد تومان توسط جهاد دانشگاهی در کشور انجام شده است.
بیجندی اضافه کرد: این نهاد دو دانشگاه، شش مرکز آموزشی، 148 مرکز تخصصی و فوق تخصصی دارد و سه خبرگزاری اعم از ایسنا، ایکنا را دارد.
وی گفت: جهاد دانشگاهی در سطح کشور بالغ بر هفت هزار نیرو دارد که 2700 نیروی آن دارای تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری هستند.
بیجندی خاطرنشان کرد: طرح الگوی نوین مشاغل خانگی در هشت استان چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، آذربایجان غربی لرستان، کرمانشاه و کردستان اجرا می‌شود.۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ۱۵:۴۹
کد خبر : ۱۰۲,۳۱۸