مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: رشد تعاونی ها با پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان گفت: رشد تعاونی ها با پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد و پیش از آن تعداد تعاونی های استان انگشت شمار بود.

به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان، اسماعیل غنیان به بررسی اوضاع تعاون در دهه های گذشته پرداخت و گفت: با مصوب شدن قانون اساسی که توجه ویژه ای به اقتصاد دارد شکل گیری تعاونی ها از بدو پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی آغاز و با اجرای طرح تحول بخش تعاون که از سال 92 شروع شد، با حمایت هایی که به صورت مردمی و دولتی پشت این مسئله قرار گرفت شاهد فراهم شدن شرایط برندسازی و توجه به صادرات و قابل رقابتی کردن محصولات شرکتهای تعاونی بودیم که منجر به رشد دوبرابری شکل گیری تعاونی ها در استان سمنان شد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان افزود: در حال حاضر 1100 تعاونی در استان سمنان وجود دارد که 16000 شغل مستقیم ایجاد کرده اند.

وی با تأکید بر اینکه بحث توسعه و مشارکت دادن بانوان در کشور مولد انقلاب اسلامی است، گفت: در حال حاضر در استان سمنان 145 تعاونی فعال بانوان داریم که منجر به اشتغال 1500 نفر از بانوان استان شده است. همچنین 19500 مجوز مشاغل خانگی صادر شده است که بیش از 85 درصد از آنها متعلق به بخش بانوان می باشد.

غنیان خاطرنشان کرد: بحث کارآفرینی، فرهنگ سازی و الگوسازی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

به گفته وی ، 12 دوره جشنواره امتنان و تکریم از کارآفرینان برتر، تعاونگران برتر، کارگران نمونه ملی و گروه کار نمونۀ ملی، هم در استان و هم در کشور برگزار شده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان  در ادامه تصریح کرد: میزان مدت حضور کلیۀ کارگرانی که در محیطهای سخت و زیان آور کار می کنند ضریب یک و نیم دارد؛ به این معناست که برای حفظ سلامتی آنها، زودتر بازنشسته می شوند.
وی افزود: در استان 200 هزار شاغل داریم که 110 هزار نفر آنها بیمه شدۀ اجباری هستند که نسبت به دهۀ پنجاه 300 درصد رشد به همراه داشته است.
اسماعیل غنیان همچنین با تأکید بر اینکه این موارد مختص دوران انقلاب است و پیش از آن چنین قوانینی نداشته ایم، بیان داشت: مراکز فرهنگی - ورزشی - تفریحی کارگران در سطح کشور شکل گرفته اند و استان سمنان در این امر از استانهای پیشتاز محسوب می شود.

به گفتۀ وی در شهرستان های استان سمنان 6 مجموعۀ فرهنگی ورزشی وجود دارد.

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان سمنان در پایان با بیان اینکه استراحتگاه کشوری کارگران در منطقۀ دربند مهدیشهر با 40 سوییت اقامتی و فضای بسیار فرح بخش، هم برای کارگران استان و هم برای کارگران زائر امام رضا ساخته شده است اظهار کرد: احداث چنین استراحتگاه هایی برای کارگران مختص چند استان کشور است.

 

۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ۱۱:۵۴
کد خبر : ۱۰۲,۳۹۰