مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی خبر داد: هدف گذاری کاهش 20 درصدی حوادث ناشی از کار در سال 97

مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: هدف گذاری ما برای سال جاری کاهش 20درصدی حوادث ناشی از کار در سطح استان است و این رقم می بایست با انجام بازرسی های هدفمند و ارائه آموزش های مورد نیاز جامعه هدف تا پایان سال 1397 محقق شود .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی طی سخنانی از تلاشهای بازرسان کار این اداره کل تقدیر  و تاکید کرد: بازرسان کار نقش بسزایی در کاهش حوادث ناشی از کار دارند و انتظار من از این حوزه بسیار بیشتر از وضعیت فعلی است . برای ارزیابی عملکرد این حوزه باید شاخص های ویژه ای تعریف شود و بازرسی ها باید از حالت کلیشه ای و یکنواخت خارج شده و هدفمند باشد .

وی گفت: هدف گذاری ما برای سال جاری کاهش 20درصدی حوادث ناشی از کار در سطح استان است و این رقم می بایست با انجام بازرسی های هدفمند و ارائه آموزش های مورد نیاز جامعه هدف تا پایان سال 1397 محقق گردد .

 مهندس سنجری خاطرنشان کرد: گزارشاتی که توسط بازرسان کار تنظیم می گردد باید کاملا تخصصی ، کاربردی و قابل استناد باشد . تعهد و تخصص نشان دهنده ارزش کار افراد است و هویت یک بازرس کار نیز میزان کارآمدی و وجدان کاری اوست . همه ما در حوزه بازرسی کار باید تمام توان خود را معطوف کاهش حوادث نماییم و این شاخص مهمترین محور برنامه ریزی های این حوزه در سال جاری خواهد بود . 

مهندس سنجری خطاب به بازرسان کار تاکید کرد: با عنایت به اینکه لغزش و سقوط از ارتفاع یکی از حوادث پر تکرار در بخش ساختمان می باشد باید بطور جدی به این حوزه ورود پیدا کرد .

وی همچنین افزود: آموزش مسئولین ایمنی کارخانجات و کارگاهها را جدی بگیرید و تمام تلاش خود را مصروف صیانت از نیروی کار ، ارائه آموزش های لازم به منظور حفظ و ارتقاء سطح ایمنی در کارگاهها و کاهش خطرات و صدمات ناشی از کار نمایید . آموزش های ارائه شده در مرکز تحقیقات و تعلیمات فنی و حفاظت بهداشت کار باید از حالت یکنواخت و کلیشه ای خارج گردد . ارائه این آموزش ها مستلزم هزینه های بسیاری برای وزارت متبوع می باشد و از همین رو این آموزشها اگر کاربردی و تاثیر گذار نباشد باعث اتلاف منابع انسانی و منابع مالی دولت می گردد.

 در این جلسه ابتدا مهندس متین فر مدیر روابط کار اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ضمن بیان مطالبی در خصوص ضرورت تشکیل کارگروه های تخصصی معدن و ساختمان در اداره بازرسی کار در سخنانی با اهمیت شمردن رعایت اصول ایمنی و حفاظت کار در محیطهای کاری خاطر نشان کرد : سلامت کاری کارگران بالاخص در بخش معدن که یکی از عوامل مهم افزایش تولید و بهره وری به شمار می رود برای ما از اهمیت فراوانی برخوردار است .

وی در همین رابطه گفت :همکاران می بایست در پایان هر فصل گزارش تحلیلی و کارشناسی خود را از حوادث ناشی از کار داشته باشند تا بتوانیم بر مبنای آن تصمیم گیری و برنامه ریزی نماییم.

وی همچنین در خصوص  کیفیت  آموزش ها تاکید و اذعان کرد: انشاءا... در پایان سال با برگزاری دوره های آموزشی مفید برای جامعه کارگری و مسئولین ایمنی کاهش حوادث را شاهد باشیم .

در ادامه مهندس دانا رییس اداره بازرسی ضمن قدردانی از تلاش ها و زحمات بازرسان کار به ارائه گزارشی از عملکرد این حوزه پرداخته و عنوان کرد : هدف همه بازرسان کار صیانت از نیروی کار و کاهش حوادث ناشی از کار می باشد و برنامه های عملیاتی در سال جدید با این محوریت تدوین شده است .

شایان ذکر است در پایان این نشست  پس از بحث و تبادل نظر پیرامون مباحث و پیشنهادات ارائه شده مواردی در خصوص تهیه گزارشات تحلیلی از حوادث ناشی از کار در سال جدید ، استفاده از ظرفیت شرکت های بیمه به منظور تبلیغات ایمنی ( در قالب بروشور ، پوستر ، کتابچه و ... ) ، بررسی چگونگی برگزاری دوره های آموزش ایمنی با کمک سازمان فنی و حرفه ای  برای کارگران ساختمانی ، ارتقاء  و بروز رسانی نرم افزار بازرسی ، تشکیل تیم حقوقی متشکل از نمایندگان حوزه های بازرسی کار و روابط کار ، تنظیم شاخص های اساسی برای ارزیابی عملکرد بازرسان کار و هدف گذاری به منظور کاهش 20 درصدی حوادث ناشی از کار به تصویب رسید .

در این جلسه همچنین از تعداد 10 نفر از بازرسان کار در سال 96 که عملکرد بهتری در این حوزه داشتند قدردانی شد.   

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۳۶
کد خبر : ۱۱۱,۲۰۶