رییس سازمان فنی و حرفه‌ ای کشور جزئیات هجدهمین دوره مسابقات ملی مهارت را تشریح کرد

سلیمان پاک‌سرشت در نشستی خبری فرآیند برگزاری مسابقات جزئیات هجدهمین مسابقات ملی مهارت و اهداف آن را تشریح کرد.
رییس سازمان فنی و حرفه‌ ای کشور جزئیات هجدهمین دوره مسابقات ملی مهارت را تشریح کرد
به گزارش فارس، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با تشریح جزئیات هجدهمین دوره مسابقات ملی مهارت گفت: اسپانسرها در اجرای این مسابقات حضور دارند و افراد توانمند و دارای صلاحیت را به کار می‌گیرند .
وی ارتقاء توان مهارتی کشور را از رسالت‌های سازمان فنی و حرفه‌ای و مسابقه ملی مهارت را ابزاری برای تحقق آن برشمرد و گفت: مسابقات  مهارت در سه نوع مسابقات ملی، مسابقات آزاد مهارت با حضور اسپانسرها و همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای و همچنین مسابقات مهارت معلولین سالانه برگزار می‌شود.
رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور مهمترین نوع مسابقات مهارت را مسابقات ملی مهارت عنوان کرد و گفت: ترویج مهارت، افزایش توان مهارتی نیروی کار تا سطح جهانی و شناسایی نقاط قوت آموزش‌های مهارتی از اهداف برگزاری این مسابقات است.
وی دیگر اهداف برگزاری مسابقات ملی مهارت را آشنایی مربیان با سطح استاندارد آموزش مهارت جهانی و تکنولوژی نوین، بسترسازی برای اجرای آموزش‌های پروژه‌محور، ایجاد ارتباط بین مراکز آموزش مهارت با صنعت و بنگاه‌های اقتصادی و معرفی مهارت‌آموزان برتر به این مرکز با هدف اشتغال آنان، ایجاد فرصتی مناسب برای تبادل اطلاعات فنی و تجارب حرفه‌ای و روح‌بخشی به آموزش‌های مهارتی و ایجاد انگیزه در جوانان برای فراگیری مهارت برشمرد.
به گفته وی، مرحله کشوری مسابقات ملی مهارت از 24 تا 27 تیر 1397 برگزار می‌شود که در هجدهمین دور این مسابقات در مرحله شهرستانی 44 هزار و 714 نفر، در مرحله استانی 4034 نفر و در مرحله کشوری 544 نفر با هم رقابت خواهند کرد.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به ویژگی‌های هجدهمین دوره مسابقات مهارت گفت: افزایش تعداد 4 رشته نسبت به برگزاری آزمون آنلاین عمومی و تخصصی برای کارشناسان و داوران دعوت از رئیس و نایب‌رئیس سازمان جهانی مهارت برای بازدید از مسابقات، حضور 13 نفر از کارشناسان، رقابت‌کنندگان و مسئولین کشور روسیه برای حضور و رقابت در 6 رشته مهارتی و بازدید از مسابقات، استفاده از تجهیزات و امکانات مراکز مجری و توان تجهیزاتی داخل سازمانی برای تجهیز رشته‌ها و استفاده از توان صنعت و شرکت‌های مرتبط در امر تجهیز و حمایت از مسابقات از ویژگی‌های خاص این دوره از مسابقات ملی مهارت است.
پاک سرشت گفت: مسابقات در چهار مرکز تربیت‌ مربی، مرکز 9 دی، مرکز شماره یک شهید خدایی البرز و مرکز شماره 3 شهید رهبری البرز برگزار می‌شود و بازدید برای عموم آزاد است.
وی دومین برنامه پیش رو برای این سازمان را هفته ملی مهارت که از 31 تیرماه آغاز می‌شود عنوان کرد و گفت: این هفته نیز فرصتی برای طرح موضوعات مربوط به مهارت‌آموزی و شناسایی کاستی‌های مهارتی در کشور خواهد بود. در این هفته از مهارت‌آموختگان کارآفرین سازمان و برگزارکنندگان مسابقه مهارتی تقدیر خواهیم کرد.
پاک‌سرشت همچنین از برگزاری نخستین جلسه شورای عالی آموزش فنی و حرفه‌ای و مهارت‌آموزی که سال گذشته با مصوبه مجلس تشکیل شد در هفته ملی مهارت خبر داد.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت:‌در این هفته همچنین برنامه سپردن  فعالیت‌های آموزشی به شرکای اجتماعی یعنی کانون عالی کارفرمایی و اتاق بازرگانی را کلید خواهیم زد و همچنین با شرکای دولتی و اجتماعی هماهنگی‌هایی در جلسات مهارت‌آموزی گروه‌های آسیب‌پذیر و توانمندسازی این اقشار آغاز خواهیم کرد.
پاک‌سرشت همچنین گفت: اسپانسرها در اجرای این مسابقات حضور دارند و افراد توانمند و دارای صلاحیت را به کار می‌گیرند اما عددی که به دست می‌آید در آمار اشتغال کشور عدد قابل توجهی نیست.
وی تأکید کرد: افراد برگزیده سال‌های گذشته نه تنها بیکار نیستند بلکه خود فرصت‌های ایجاد کسب و کار ایجاد کرده و کارآفرین هستند.
وی ادامه داد: قطعاً میزان موفقیت برگزیدگان مسابقات مهارتی ما در آزمون‌های جهانی معیاری برای ارزیابی میزان موفقیت این مسابقات است که ما بهترین عملکرد را در مسابقات 2013 آلمان با کسبه رتبه ششم داشتیم که البته بعداً تکرار نشد.
وی همچنین اظهار امیدواری کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در مسابقات کازان روسیه در شهریور ماه 98 مهارت‌آموختگان ایران با آمادگی بیشتری وارد رقابت‌ها شوند.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور  همچنین از آماده‌سازی پلت‌فرمی برای اتصال بنگاه‌ها،‌کاریابی‌ها و مؤسسات آموزش فنی و حرفه‌ای خبر داد تا افرادی که بیکار و یا جویای کار بتوانند آموزش‌های متناسب با بازار کار ببینند و فرصت شغلی برای آنها فراهم شود.
۱۷ تیر ۱۳۹۷ ۱۳:۴۳
کد خبر : ۱۱۶,۳۵۰
کلیدواژه ها: رییس سازمان فنی و حرفه‌ ای ، پاک سرشت

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید