معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

باید در حوزه تعاون از نهضت تعاون استفاده کنیم

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در حوزه تعاون باید از کلمه نهضت تعاون استفاده کنیم که همان خواست و اراده جمعی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی؛ سیدحمید کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست تخصصی و هم اندیشی با تعاونگران استان خراسان جنوبی نگاه اعتقادی و باور تعاون را در میان تعاونگران و همه مسئولین لازم و ضروری دانست و گفت: کسب جایگاه واقعی تعاون در نظام اقتصادی و اجتماعی نیازمند عزمی همگانی و باوری عمیق است.

کلانتری گفت: فضای کارجمعی و تقویت روح تعاون را در هر منطقه حاکم شود، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

وی بر همکاری همه جناح های سیاسی، دولت، مجلس و همه اقشار جامعه تاکید کرد و افزود: این مهم می تواند موجب تقویت سرمایه اجتماعی نظام و کشور و همچنین اعتماد عمومی در همه سطوح شود.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بخش تعاون را نمونه ای از فعالیت های اقتصادی بزرگ در دست مردم عنوان کرد و ادامه داد: در خراسان جنوبی بیش از هزار تعاونی فعال وجود دارد، یعنی هزار کانون اقتصادی.

وی افزود: اتحادیه های شرکت تعاونی باید برای تقویت تعاونی ها برنامه ریزی کرده و راهکار ارائه نمایند.

کلانتری سرمایه اصلی تعاونی ها را تعاونگران عضو در تعاونی دانست و اتکا و وابسته بودن بخش تعاون به دولت را برای تعاونی ها زیان بار ارزیابی کرد.

وی خواستار تکمیل زنجیره تولید تا فروش توسط تعاونی ها شد و بر لزوم بهره گیری از بازار فروش در بستر اینترنت تاکید کرد و این امر را موجب از بین بردن محدودیت های مکانی تعاونی ها دانست.

وی نقش تعاونی های دهیاری ها را به عنوان بهترین حامی توسعه مناطق روستایی مهم ارزیابی کرد و افزود: در حوزه تعاون باید از کلمه نهضت تعاون استفاده کنیم که همان خواست و اراده جمعی است.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از استاندار خراسان جنوبی خواست تا مشکلات تعاونی های مرزنشین را جهت پیگیری در سطح ملی به مرکز اعلام نماید.

کلانتری در ضمن سخنان خود به تفاهم نامه مشترک فی مابین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استانداران سراسر کشور اشاره کرد و افزود: این تفاهم نامه با هدف کمک به افزایش سهم بخش تعاون و رسیدن به 25 درصد اقتصاد اسان، توسعه فرهنگ تعاون در بین آحاد جامعه و توسعه تشکل های اقتصادی و اجتماعی مردم نهاد، گسترش عدالت در حمایت های دولتی با رویکرد تعاونی از طریق توزیع عادلانه فرصت ها و منابع و امکانات از مهمترین اهداف این تفاهم نامه بوده است که در استانها پیگیری شده است.

عباس رکنی در این نشست از انجام 276فقره نظارت بر مجامع تعاونی های در شش ماهه ابتدای سال خبر داد که این رقم به نسبت مدت مشابه در سال گذشته 16درصد رشد داشته است.وی افزود: در 6 ماهه نخست سال 241 مورد بازرسی و نظارت مالی بر تعاونی های  استان صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 17 درصد افزایش داشته است و به صورت ویژه در دستور کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد.

رکنی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های اداره کل در توسعه بخش تعاون، برگزاری 7060 نفر اموزش ویژه تعاونگران استان در شش ماهه نخست سال بوده است که این مهم با هدف توانمندسازی مدیریت ومنابع انسانی تعاونی ها در گرایش های دوره های مدیریتی ،حرفه ای وحقوقی و به صورت حضوری و مجازی برای اعضای تعاونی ها برگزار شده است.

۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۰۸
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی |
کد خبر : ۱۲۷,۲۰۲