مدیریت عالی خدمت به محرومان / ابراهیم بای سلامی- عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

مدیریت عالی خدمت به محرومان / ابراهیم بای سلامی- عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
دکتر سیدتقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، رئیس انجمن جراحان ارتوپد ایران و عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور از میان ما پر کشید و رفت. در این روزگار که مدیریت تخصصی، خدمت به فقرا، پاکدستی و ساده‌زیستی گوهری کمیاب است، او ازجمله مدیرانی بود که با تعهدی کم‌نظیر، اعتماد و پشتکاری خستگی‌ناپذیر را سرلوحه کار خود قرار داد و با رویکردی عالمانه و توأم با صبوری، اخلاق و مردم‌مداری سازمان تأمین اجتماعی را که با پوشش بیش از ٤٠ میلیون نفر و گستره صدها شرکت بزرگ، عظیم‌ترین بنگاه اقتصادی و اجتماعی غیردولتی کشور است، از تلاطمی سهم‌آگین که در آن یکشنبه‌های سیاه رقم خورده بود، به آرامشی اطمینان‌بخش رساند. 
 
نوربخش مدیری توانمند و برخاسته از بطن سازمان تأمین اجتماعی بود که توانست با وجود همه محدودیت‌ها و در زمانه دشواری که ناهم‌ترازی منابع و مصارف این سازمان و نظام حمایتی کشور بیش از گذشته آشکار شده است، حقوق بازنشستگان و سلامت و بیمه کارگران و کارفرمایان را ساماندهی و به‌روزرسانی کند. دکتر نوربخش تسلطی کم‌نظیر و حرفه‌ای بر امور بیمه‌ای و روندهای نوین این صنعت در دنیای کنونی داشت و با زوایای پیدا و پنهان این صنعت پیچیده، روزگارهای تلخ و شیرینی تجربه کرده بود. در اوج سیطره بحران بی‌اعتمادی بر قیمت‌ها، نرخ ارز و فعالیت‌های اقتصادی کشور در ماه گذشته در آخرین دیدار، او با تسلط و وقار از اینکه توانسته بود در پایان هر ماه حدود هشت هزار میلیارد تومان حقوق بازنشستگی و هزینه درمان کارگران و مطالبات دارو و بیمارستانی آنها را در این اوضاع نابسامان پرداخت کند، خداوند بزرگ را شاکر بود و از قول یکی از مدیران و صاحب‌نظران باسابقه اتحادیه بین‌المللی تأمین اجتماعی (ISSA) که سازمانی راهبردی برای تأمین اجتماعی کشورها و دپارتمان‌های دولتی است، توصیه می‌کرد در روزگاری که توطئه اتاق‌های فکر اقتصادی در چین، آمریکا و اروپا اوضاع اقتصادی و اجتماعی جهان را ناپایدار کرده‌اند و قاعده و منطق کلاسیک و قدیم توان پاسخ به مسائل و مشکلات جدید ناشی از آنها را ندارد، به ویژه در کشورهایی مانند ایران که به دلیل پویایی‌های خاص در معرض تهاجم نیز هستند، ترجیح و نسخه درمان آن است که دولت همه توان خود را برای رسیدگی به اقشار مستضعف و محروم جامعه به کار گیرد و ضروری است به منظور پرهیز از بدترشدن اوضاع تلاش کند تا حداقل معیشت و رفاه را برای آنها فراهم کند و تا آنجا که ممکن است از حرکت گسل بحران فقرا با اقدامات حمایتی و امدادی جلوگیری شود. دکتر نوربخش پزشکی حاذق و مهربان بود که با تسلطی که بر آخرین دستاوردهای فوق‌تخصصی پزشکی و به‌ویژه جراحی زانو داشت، برای حفظ و ارتقای توان علمی و عملی خود در تراز جهانی این دانش تلاش می‌کرد. او پزشکی را وقف التیام درد مردم به‌ویژه محرومان و فقرای جامعه کرده بود، روزهای یکشنبه به صورت ناشناخته، گمنام و رایگان در محدوده شهرری و مناطق پایین شهر تهران در خدمت بیماران بود و دوشنبه‌ها را به‌طور معمول از ساعت ٢١ تا دو بامداد در خیابان کارگر شمالی در مطبی ساده‌تر از آنچه در شهرستان‌های محروم ایران مشاهده می‌شود، به مداوای دردمندان می‌پرداخت. 
دکتر نوربخش که نیمی از حقوق اندک خود را به بیت‌المال برمی‌گرداند، نسبت به حقوق بازنشستگان، سلامت و بیمه کارگران حساسیت و تعصبی خاص داشت و برای احقاق حقوق سازمان تأمین اجتماعی به ویژه دریافت مطالبات معوق از دولت از هر فرصتی استفاده می‌کرد. در فرایند تصویب بودجه سال ١٣٩٧ برای اولین‌بار در تاریخ ایران با همت عبدالرحمن تاج‌الدین معاون پارلمانی خود موفق شد مصوبه‌ای برای بازگشت حدود ٦٠ هزار میلیارد تومان از مطالبات معوق از دولت را با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تصویب برساند. او با همه مشکلات ساختاری که فراروی اصلاحات سازمان وجود دارد و واقعا مانع تصمیم‌گیری و پیشرفت در امور است، تمام تلاش خود را به کار برد تا با تصویب برنامه راهبردی سازمان تأمین اجتماعی با رویکردهای نوین و استفاده از متخصصان طراز اول کشور به بهبود امور بپردازد و درصدد تدوین و اجرای برنامه‌های منجر به کاهش زیان و آغاز روند سوددهی بود.  مسائل پیچیده و تودرتوی شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) و دیگر شرکت‌های تابعه سازمان و محدودیت‌های تصمیم‌گیری که در این ‌خصوص وجود داشت، همواره موجب بار‌ گرانی از مشکلات بود که دکتر نوربخش با آنها دست‌وپنجه نرم می‌کرد... 
 
این همان مشکلاتی است که درک آنها برای کسانی که داخل این گود پیل‌افکن نیستند، آسان نیست. در راستای استفاده بهینه از دارایی‌های پراکنده سازمان، با همت دکتر نوربخش امکانات وسیع مربوط به حوزه گردشگری همانند گروه هتل‌های هما، شرکت سرمایه‌گذاری ایرانگردی و جهانگردی، شرکت حمل‌ونقل ریلی مسافری رجاء و... احصا، طبقه‌بندی و ساماندهی شد و بزرگ‌ترین هلدینگ گردشگری کشور (هگتا) به وجود آمد و برای ساماندهی امکانات درمانی با وجود بیش از ٧٠ بیمارستان همانند بیمارستان میلاد و دیگر بیمارستان‌های تأمین اجتماعی در سراسر کشور وجود دارند و با فعالیت ٤٠٠ کلینیک درمانی هلدینگ درمان سازمان تشکیل و فعال شد و شرکت‌هایی همانند رایتل، تاپیکو و دیگر شرکت‌ها نیز در فرایند نوآوری و کسب بازارهای جدید قرار گرفتند و ده‌ها فعالیت ملی و بین‌المللی دیگر که با همت والای این مرد بزرگ ایران انجام می‌شد، همه نشانه‌ای از یک مدیریت پاک و متعالی بود. دکتر نوربخش به همراه معاون پارلمانی متواضع و مهربانش عبدالرحمن تاج‌الدین که نماینده مردم شریف اصفهان در دوره‌های پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی و از فعالان درجه‌یک در تشکل‌های کارگری به شمار می‌رفت، در مسیر خدمت به مردم ایران با حادثه تصادف در استان گلستان به لقای الهی پیوستند.   
۲۶ آبان ۱۳۹۷ ۱۲:۰۹
کد خبر : ۱۳۰,۸۸۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید