وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در جشن روز جهانی افراد دارای معلولیت (2) :

شریعتمداری : هرمسئول باید دوست یک خانواده معلول باشد / اول نمایندگان معلولان صحبت کنند بعدا سخن خواهم گفت / مسئولان شهری یک روز با ویلچر سرکار بروند / همه ما اعضای یک خانواده هستیم

وزیرتعاون ، کار و رفاه اجتماعی امروز 12 آذر در جشن روز جهانی افراد دارای معلولیت که در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد خواست اول معلولان صحبت کنند و پس از شنیدن صدای معلولان سخنرانی کرد .
شریعتمداری : هرمسئول باید دوست یک خانواده معلول باشد / اول نمایندگان معلولان صحبت کنند بعدا سخن خواهم گفت / مسئولان شهری یک روز با ویلچر سرکار بروند / همه ما اعضای یک خانواده هستیم
بدون مشارکت نمایندگان معلولان تصمیمی نمی گیریم 
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  محمد شریعتمداری  ، پس از شنیدن درددل های معلولان ، وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی زیبایی چنین برنامه هایی را لحظه هایی دانست که افراد رنج کشیده بدون برنامه ریزی قبلی حرف های دل خود را بیان می کنند . 
شریعتمداری اضافه کرد : بدون مشارکت نماینده معلولان تصمیمی در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گرفته نمی شود وچنانچه یکی از افرادی که دراین نشست صحبت کرد مورد اعتماد جمع حاضر باشد او را به عنوان مشاور وزیر در امور معلولان منصوب می کنم تا از نزدیک با مشکلات و مسائل شما آگاه باشیم و تمام تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها با نظارت مستقیم و مشارکت خود معلولان انجام شود . 
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد : مجلس نیز باید در جایگاه نظارتی خود برای معلولان عمل کند و افراد بدون پارتی بازی و در کمال شفافیت از امکانات و منابع سازمان بهزیستی کشور استفاده کنند . باید برای تخصیص بودجه به معلولان در سال 98 نیز فعالیت های خود را انجام دهیم . 
زبان گویای معلولان شدم 
شریعتمداری اظهار کرد : امروز زبان گویای معلولان شدم و از شما می خواهم کمپین هرمسئول دوست یک خانواده معلول را راه بیندازید تا معلولان در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها مشارکت داشته باشند . 
قانون حمایت از معلولان از بهترین و زیباترین قانون هاست 
وی قانون حمایت از معلولان را از بهترین ، کامل ترین و زیباترین قانون ها دانست و عمل کردن به  تمام ابعاد آن را مهم دانست و گفت : باید در جریان برنامه های سالیانه خود و فصل بودجه  اقدامات لازم را انجام دهیم  . اکنون فصل بودجه است و سمن ها و نمایندگان جامعه معلولان نیز باید درمجلس حضور فعال داشته باشند تا در اجرای همین قانون خوب توجه بیشتری شود . در این عرصه ما را تنها نگذارید و از خود در مجلس دفاع کنید چرا که ممنوعیتی برای حضور مردم در مجلس وجود ندارد . 
همه ما اعضای یک خانواده ایم 
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه همه ما اعضای یک خانواده هستیم گفت : ما به قیامت اعتقاد داریم . امروز آمار نشان می دهد که یک سوم معلولان جهان کودک  و بقیه معلولانی هستند که در طول زندگی با بیماری ها ، حوادث ، بیماری های غیر و اگیردار، پا به سن گذاشتن و سالمند شدن به جامعه معلولان پیوسته اند . اگر ما فکر کنیم که این مسیری است که ممکن است برای ما نیز اتفاق نیفتد فکر اشتباهی است چرا که بنده هیچ گاه تصور نمی کردم که دکتر نوربخش رئیس و معاون فقید سازمان تامین اجتماعی در آن حادثه رانندگی و پس از بازدید از مرکز معلولان جان خود را از دست بدهند بنابراین چنین حوادثی برای هریک از ما ممکن است پیش بیاید  و مرگ از رگ گردن به ما نزدیک تر است و ما با اخلاص برای حل مشکل شما هرچه درتوان داریم به کار می بریم . عده زیادی از افراد غیر معلول نیز از درشرایط معیشتی مطلوب نیستند و معلولان نیازمند کمک های بیشتری هستند . 
فرهنگ تشکر باید ادامه پیدا کند
شریعتمداری درپاسخ به برخی از حاضران گفت : فرهنگ تشکر باید تداوم پیدا کند و اگر شخصی می آید و می گوید ما نوکر معلولان هستیم حتی این سخن نیز ارزشمند است و اجازه بدهید این قدم ها و قلم ها در این مسیر به کار بیفتد . بگوییم این خوب است اما کافی نیست . امیدوارم درسازمان بهزیستی حمایت شود و هر سه ماه یک بار نشست هایی مشابه امروز برگزارشود . اگر امروز ده نفر صحبت کردند بقیه متون را مکتوب بدهند و بنده شخصا آن ها را می خوانم و راهکار عملی برای آن پیدا می کنم . 
از مسئولان شهری می خواهم با ویلچر در شهر بروند  
وی از مسئولان شهری سراسر کشور خواست یک روز با ویلچر به محل زندگی و کارخود بروند تا مشکلات معلولان را ازنزدیک درک کنند . امروز شنیدم که روز گذشته شهردار تهران با ویلچر درمکان هایی تردد کرده  که این کار بسیار ارزشمند است . 
دردوره سالمندی پدرم شاهد زحمات مادرم بودم 
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت : چند سال ازنزدیک شاهد مراقبت های مادراز پدر سالمند و بیمارم بودم و مشکلات را با پوست و خون و استخوان درک کردم و مادرم روزهای دشواری را گذراند و این نوع مراقبت ها مقدس و ارزشمند است . 
جامعه معلولان با هم یکپارچه باشند 
شریعتمداری اظهار کرد : جامعه معلولان باید باهم یکپارچه باشند و درجهت ایجاد شرایط مطلوب تر برای زندگی معلولان تشکل هایی داشته باشند و سازمان بهزیستی کشور نیز نباید از ایجاد چنین تشکل هایی بهراسد چرا که با هم نظر شدن معلولان حقوق این افراد بیشتر رعایت می شود . همه تلاش ما این است که براساس آموخته های دینی ، قانون اساسی و منشور حقوق بشر زیرساخت های خوب را برای بهتر شدن زندگی معلولان به همراه داریم و باید قدم های بعدی را نیز برای بهتر شدن شرایط برداریم و منابع کافی برای انجام بهتر ماموریت های معلولان را فراهم کنیم و شرکای اجتماعی را افزایش دهیم . 
بیش از 500 کارآفرین برتر ایرانی در جامعه جهانی 
وی تاکید کرد :  بیش از 500 کارآفرین برتر درجامعه جهانی حضوردارند و با مشارکت بیشتر از مجموعه شرکای اجتماعی می توانیم کارهای بزرگ تری انجام دهیم . از محسنی بندپی خواسته ام کتاب 500 کارآفرین برتر پس از انقلاب اسلامی را منتشر کند و از این افراد دعوت و کتاب را به آن ها اهدا کنیم و از آنان بخواهیم در فعالیت های خیر مشارکت داشته باشند . دربرنامه ای که در وزارتخانه  داشتیم از خانم " فریبا معصومی " فرد دارای معلولیت کارآفرینی تقدیر کردیم که نشان داد می توان با تمام کاستی ها خلاقیت و نو آوری را سرلوحه کار قرارداد و بدون تردید برای حل مشکلات جامعه به استفاده بیشتر از شرکای اجتماعی نیازداریم . 
 امیدوارم در طول دوره ای که  دراین دولت باقی است در زمینه مسکن  معلولان نیز بتوانیم گام برداریم ، درکاهش معلولیت،  حوزه ژنتیک و بیمه معلولان اقدامات موثرتری انجام دهیم . حتما دروزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی یادداشت تفاهمی می نویسم که این افراد از شرایط بیمه ای بهتری بهره مند شوند .برای پیشرفت خدمات در زمینه نیازمندی ها مانند ویلچر ، عصا ، سمعک و ... که به معلولان ارتباط دارد اقدامات عملی انجام می دهیم . درسه ماه آینده در نشستی مشابه برنامه امروز اقدامات انجام شده در حوزه معلولان را شرح می دهیم . 
 
 
 
 
۱۲ آذر ۱۳۹۷ ۱۵:۵۱
کد خبر : ۱۳۲,۶۵۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید