گزارشی از درددل های بی پرده معلولان با شریعتمداری (1): نمایندگان سازمان های مردم نهاد در تصویب قانون حمایت از معلولان نقش به سزایی داشته اند/ اینکه وزیر به یاد معلولان است برای ما دنیایی ارزش دارد/ از ایستادن طولانی مدت وزیر برای شنیدن حرفهایمان سپاسگزاریم

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز دوشنبه دوازدهم آذر در جشن روز جهانی افراد دارای معلولیت در تالار اندیشه حوزه هنری حاضر شد و پیش از سخنرانی از معلولان خواست درد دل ها و سخنان خود را بدون تعارف، بی پرده و بدون برنامه ریزی قبلی با او در میان بگذارند .
گزارشی از درددل های بی پرده معلولان با شریعتمداری (1): نمایندگان سازمان های مردم نهاد در تصویب  قانون حمایت از معلولان نقش به سزایی داشته اند/ اینکه وزیر به یاد معلولان است برای ما دنیایی ارزش دارد/ ا

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در این نشست که در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد، معلولان حاضر با استقبال از اینکه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار شنیده شدن درد دل هایشان شده است به عمده ترین مشکلات خود اشاره کردند .

نمایندگان سازمان های مردم نهاد در تصویب قانون حمایت از معلولان نقش به سزایی داشته اند

 
سهیل معینی که دارای معلولیت نابینایی است در کنار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفت و تاکید کرد: منطبق با فلسفه امروز و به نمایندگی از معلولان حاضر در این جمع به طور غیررسمی حرف می زنم و می خواهم بگویم همه دلیلی که ما امروز گردهم آمده ایم قانون حمایت از حقوق معلولان است .
وی ادامه داد: برای تصویب این قانون شش سال زحمت همه جانبه کشیده شده است و نمایندگان سازمان های مردم نهاد در تصویب این قانون نقش به سزایی داشته اند؛ اگر معلولان خود را باور کنند قطعا به نتیجه می رسند و تصویب این قانون با کمک تشکل های مردم نهاد استثناء است. بنابراین این دست آورد بزرگ ما معلولان کشور است و باید خود را باور کنیم تا زندگی میلیون ها نفر از معلولان با امکانات برابر همراه باشد . امروز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قبل از صحبت خود اصراردارد که نماینده ای از سازمان های مردم نهاد و چندین معلول حرف های خود را بدون برنامه قبلی بگویند. امروز روز جهانی معلولان است و این کار وزیر برای ما ارزشمند است و امیدواریم در دوره مدیریت شریعتمداری شاهد تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های معلولان با مشارکت خودشان باشیم . تمام وزارتخانه ها باید درقبال معلولان پاسخگو باشند و خواستار راه اندازی کمیته هماهنگی معلولان ذیل شورای عالی رفاه هستیم .
بیمه خدمات توانبخشی و برقراری حقوق برابر رسیدگی شود

 
در ادامه چند فرد ناشنوا، نابینا ، معلولان از ناحیه پا و ... خواستار رسیدگی به مشکلات معیشتی، بیمه خدمات توانبخشی، اجرای حقوق معلولان، تکریم معلولان، برقراری حقوق برابر، افزایش اعتبارات در لایحه بودجه سال 98 برای اجرایی شدن تمام عیار قانون حمایت از معلولان  شدند .

از شریعتمداری سپاسگذاریم

 
یکی از معلولان گفت: دلمان می خواهد صحبت مسئولان همراه با عمل باشد .
معلول دیگری گفت: با همسر و پسرم، سه معلول در یک خانواده هستیم و فرزندم به تازگی مستمری گرفته و مستمری کامل دریافت نمی کند و بیکار است و برای فرزندم کاری انجام نشده است و برای گرفتن یک نامه گزارش مددکاری چند روز معطل شده ام و خواستار تکریم بیشتر مددکاران هستم .
معلول دیگری اظهار کرد: از ایستادن طولانی مدت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای شنیدن سخنان ما سپاسگزاریم که شریعتمداری پاسخ داد این کار وظیفه است .
وی اضافه کرد: اینکه وزیر به یاد معلولان است برای ما دنیایی ارزش دارد . خود و همسرم درگیر معلولیت و بیکاری هستیم و مشکلات معیشتی فراوان داریم و افرادی که گران فروشی می کنند بدانند که بی انصاف هستند و بی انصافی آنان موجب رنج ما شده است . پنج سال است که درخواست ولیچر داده ایم اما موفق نشده ایم . هیچ فردی را نداریم که کمک دست ما باشد ، باور کنید اگر فردی تنها با ما سلام و علیک کند به ما انگیزه و انرژی ادامه زندگی می دهد .

اشتغال معلولان دارای تحصیلات پیگیری می شود

یکی دیگر از حاضران گفت که مادر یک معلول 30 ساله هستم که دارای دکترای ریاضیات و بیکار است و با مشکلات فراوانی دست و پنجه  نرم می کنند .
شریعتمداری در پاسخ به این فرد تاکید کرد: اشتغال معلولان دارای تحصیلات و توانمندی های عالی را پیگیری می کنیم .
معلول دیگری مشکل تعاونی مسکن و استخدام معلولان را نیز مطرح کرد .

عکس گرفتن با معلولان مشکلی را حل نمی کند
یکی از ناشنوایان حاضر که خود را رئیس کانون ناشنوایان ایران  معرفی کرد و با کمک مترجم زبان اشاره سخن می گفت از حضور شریعتمداری در این جمع ابراز خوشحالی کرد و گفت: شما آمده اید و به حرف های ما گوش می دهید . نمی دانم باید روز جهانی معلولان را تبریک بگویم یا نه چون عکس گرفتن با معلولان مشکلی را حل نمی کند  و وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی از مسئولان حاضر خواست نشست با معلولان و شنیدن مشکلات آنان را هر سه ماه یک بار برگزار کنند .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افراد دیگری که موفق به صحبت نشدند خواست که مشکلاتشان را مکتوب به دست او بدهند تا شخصا نامه های این افراد را بخواند .
گفتنی است مشکلات شهری  برای معلولان ، ساماندهی سامانه معلولان ، افزایش حداقل دستمزد معلولان، غیراستاندارد بودن عصا و سایر ابزار مورد نیاز معلولان ، نبود حمایت حقوقی ( وکیل ) برای حل مشکلات معلولان و ..... از جمله مشکلاتی بود که در این نشست به آن اشاره شد .

 

 

۱۲ آذر ۱۳۹۷ ۱۵:۵۱
کد خبر : ۱۳۲,۶۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید