معاون سرمایه انسانی و توسعه اشتغال وزارت کار:ثبت نام از کارآفرینان برتر شروع شد

وزارت کار و امور اجتماعی گفت: از امروز 27 آبان ماه ثبت نام اینترنتی کارآفرینان برتر در کل کشور، شروع شد.

"حمید حاجی عبدالوهاب"سه شنبه شب در نشستی مطبوعاتی در محل وزارت کار، افزود:
کارآفرینان می توانند برای ثبت نام به سایت وزارت کار مراجعه و در بنر ثبت نام از کارآفرینان برتر
مشخصات خود را وارد کنند. همچنین می توانند به سایت های www.karafarinanebartar.ir و یا www.karafarini.gov.ir مراجعه و نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.
وی با اشاره به تدوین لایحه تاسیس سازمان ملی کارآفرینی، اظهار داشت: این سازمان یکی از سازمان های محوری برای سازماندهی کارآفرینان و پذیرش طرح های ارائه شده در زمینه های، کارآفرینی است.
وی هدف از برگزاری این نشست را تشریح فعالیت های مسئولان حوزه کار در خصوص برگزاری جشنواره ملی کارآفرینی اعلام کرد و گفت: این جشنواره روز ششم مرداد ماه سال آینده برگزار می شود.
وی با اشاره به تغییر روز ملی کارآفرینی که پیشتر سوم اردیبهشت ماه هر سال که مصادف با زادروز فیلسوف ایرانی شیخ بهایی است تعیین شده بود، اظهار داشت: روز ملی کارآفرینی از سوم اردیبهشت به ششم مرداد تغییر یافته و علت این تغییر برگزاری این مراسم همزمان با ششم مرداد ماه یعنی روز ملی مهارت است.
وی تصریح کرد: کارآفرینی موضوعی است که باید از آموزش در مهدهای کودک شروع شود و تا دانشگاه ادامه یابد. نوآوری و خلاقیت از ارکان مهم آموزش های کارآفرینی هستند.
حاجی عبدالوهاب با اشاره به موضوع آموزش های کارآفرینی، گفت: همچنین ضروری است در موضوع کارآفرینی به بومی سازی طرح های کارآفرینانه توجه داشته باشیم، ضمن آنکه رسانه ها می توانند نقش ترویجی در این موضوع داشته باشند.
وی تاکید کرد: فرهنگ سازی در خصوص کارآفرینی در کشور باید با توانمندی بیشتری، پیگیری شود زیرا تا زمانی که بستر این موضوع در جامعه فراهم نشود بطور یقین نمی توان از توسعه کارآفرینی در جامعه سخن گفت.
وی با تاکید بر ضرورت اجرای ابلاغیه اصل 44 قانون اساسی، گفت: برای توسعه بخش خصوصی در کشور باید مدیریت بخش دولتی به بخش غیردولتی واگذار شود و مدیریت کارآفرین
، در جامعه گسترش یابد.

** جشنواره کارآفرینی
وی با اشاره به برگزاری جشنواره کارآفرینی در سال گذشته، گفت: سال گذشته در 30 استان کشور چهار هزار و 120 کارآفرین برتر انتخاب شدند و قرار بود از میان آنها 30 نفر در سطح ملی انتخاب شوند که بعلت نیاوردن امتیاز 12 نفر کارآفرین برتر و 11 نفر کارآفرین برگزیده، انتخاب شدند.
حاجی عبدالوهاب تاکید کرد: باید بسوی نهادسازی جشنواره های کارآفرینی گام برداریم تا کارآفرینان پس از پایان جشنواره ها رها و فراموش نشوند.
به گفته معاون وزیر کار، نخستین جشنواره کارآفرینی استانی از 25 بهمن ماه امسال شروع
می شود و تا یکم تیرماه سال آینده، ادامه دارد.
وی ویژگی مهم جشنواره امسال را شرکت مجدد کارآفرینان برتری عنوان کرد که در سال های گذشته بعنوان برتر شناخته شده اند و شرط شرکت مجدد را، ارائه طرحی نو اعلام کرد. سقف زمان طرح از زمان شروع فعالیت پنج سال است اما طرحهایی که عمر زمان فعالیت آنها کمتر از مدت یادشده باشد اما دارای نوآوری باشند، می توانند در این جشنواره شرکت کنند.
عبدالوهاب هدف از برگزاری جشنواره کارآفرینی را مقدمه تشکیل شرایطی جهت در نظر گرفتن حقوق و مشارکت بیشتر کارآفرینان اعلام کرد و گفت: گام دیگر تهیه پیش نویس لایحه ای است که منجر به نهادینه سازی کارآفرینی شود. به این منظور هماهنگی با دستگاههای مختلف شروع شده است .
وی تصریح کرد: در جهت تامین بخشیدن به مباحث آموزشی، دانشکده کارآفرینی در کشور تاسیس شد و بزودی رشته دکتری کارآفرینی در این دانشکده دانشجو می پذیرد. همچنین سه واحد درس کارآفرینی به شکل اختیاری در تمام رشته های دانشگاهی، تدریس خواهد شد.
وی اظهار داشت: تفاهمنامه هایی میان وزارت کار و مور اجتماعی با وزارت علوم و تحقیقات
و فناوری و همچنین صندوق مهر امام رضا (ع) امضا شده که از محل وجوه اداره شده، وام هایی به افرادی که در مراکز رشد دارای طرح های کارآفرینی جامعی هستند تا 300 میلیون ریال تسهیلات با بهره چهار درصد و یا یکهزار میلیون ریال با بهره و کارمزد 10 درصد، پرداخت شود.
وی میزان منابع در نظر گرفته شده برای تسهیلات تخصیص داده شده را 700 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: همچنین قرار است صندوق حمایت از طرح های ریسک پذیر ایجاد شود. تسهیلات این صندوق برای افرادی که دارای ایده های نو اما فاقد سرمایه هستند، است.

** کاریابی ها
این مقام مسئول در بخشی دیگر از این گفت و گو در خصوص کاریابی ها گفت: وزارت کار در صدد است تا موسسات کاریابی به شکل حرفه ای فعالیت خود را ساماندهی کنند و این گونه نباشد که این موسسات فقط پولی از مردم دریافت کنند اما کاری برای آنها نیابند.
وی اعلام کرد: در منشور کاری که از سوی وزارت کار و امور اجتماعی تدوین شده است مقرر شد که بازار کار کشور مبتنی بر اطلاعات ثبتی شود.

** بنگاه های زودبازده
حاجی عبدالوهاب در خصوص بنگاه های زودبازده گفت: این بنگاه ها در دولت دهم همچنان پیگیری می شود. طرح تمام شماری بنگاه های زودبازده با سرپرستی مرکز آمار ایران انجام شده و نتایج آن بزودی منتشر می شود.
وی در خصوص اعتبار لزام برای تاسیس بنگاه های زودبازده، گفت: مقرر شده بانک های کشاورزی، ملی و صنعت و معدن 50 درصد منابع خود را به این مهم، تخصیص دهند.

** نرخ بیکاری
معاون وزیر کار با اشاره به نرخ بیکاری گفت: نرخ بیکاری در تمام کشورهای جهان بعلت بروز بحران مالی افزایش یافته است. خوشبختانه روند افزایش این میزان در ایران نسبت به سایر کشورها بویژه کشورهای منطقه از آهنگ رشد کمتری برخوردار است.
وی گفت: تا سال گذشته روند بیکاری در کشور کاهشی بوده است اما در فصول بهار و تابستان این میزان اندکی افزایش یافت.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد: در سال جاری شاهد نرخ بیکاری نامعقولی نباشیم. هم اکنون نرخ بیکاری در کشور اندکی بیش از 11 درصد است.
۲۷ آبان ۱۳۸۸ ۱۰:۱۹
کد خبر : ۱۳,۶۵۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید