دکتر شیخ الاسلامی در بازدید از نمایشگاه کتاب وزارت کار :برپایی نمایشگاه کتاب ، گرایش به مطالعه را افزایش می دهد

دکتر شیخ الاسلامی در بازدید از نمایشگاه کتاب وزارت کار :برپایی نمایشگاه کتاب ، گرایش به مطالعه را افزایش می دهد
وزیر کار و امور اجتماعی گفت : کتاب باید به عنوان سرمایه و ذخیره وارد سبد زندگی خانواده ها شود .
دکتر عبدالرضا شیخ الاسلامی در بازدید از نمایشگاه کتاب در وزارت کار و امور اجتماعی توسعه فرهنگ کتابخوانی را نیازمند تغییر نگاه جامعه به کتاب به عنوان یک کالا ارزشمند توصیف کرد و با قدردانی از تلاش مسئولان در برپایی نمایشگاهای کتاب خاطر نشان ساخت : با اهتمام مسئولان به برگزاری نمایشگاههای کتاب به ویژه همراه با شرایط خرید ارزان کتاب ، بستر مناسب برای توسعه و ترویج کتابخوانی فراهم می شود . از این رو برپایی اینگونه نمایشگاهها باید ادامه یابد .
دکتر شیخ الاسلامی کتابخوانی را از ابعاد مختلف بر زندگی شخصی و اجتماعی افراد موثر دانست و با اشاره به نقش آن در ارتقاء بهره وری ، کتاب را جزء کالاهای ضروری زندگی کنونی انسانها عنوان کرد و افزود : کتاب جزء کالاهای اساسی و ضروری زندگی است و اگر با این رویکرد به این کالای فرهنگی نگریسته شود ، اعضای خانواده به ویژه کودکان همواره با کتاب و کتابخوانی مانوس و بدین ترتیب شاهد گسترش فرهنگ مطالعه در جامعه خواهیم بود .
وی افزایش مطالعه کتاب را در گسترش دانش و تغییر نگاه جامعه به جهان ، آفریدگار و نقش انسانها در جهان هستی موثر دانست و افزود : مطالعه مستمر ، علاوه بر تاثیر بر زندگی خانوادگی ، بر زندگی شغلی و حرفه ای نیز موثر است .
دکتر شیخ الاسلامی شناخت تجارب گذشتگان برای استفاده از آن در روند تعالی و پیشرفت جامعه را از نیازهای ضروری عنوان کرد و گفت : فقط با تفکر و مطالعه تاریخی و اجتماعی این امکان فراهم می شود .
وی تاکید کرد : تجربه موفق و بالنده دیگران باید سکوی حرکت ها باشد و تلاش کنیم حرکتهای آتی را بر مبنای تجارب گذشتگان و یافته های دیگران قرار دهیم .
وزیر کار و امور اجتماعی گسترش مرزهای دانش و افزودن بر دانش بشری را وظیفه تمامی انسانها دانست و خاطر نشان کرد : تحقق این هدف مهم با توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی امکان پذیر
می شود .
وی عرضه تجارب نوبه جامعه بشری را از دیگر نتایج توسعه فرهنگ کتابخوانی عنوان کرد و افزود : نمایشگاههای کتاب فرصتی مناسب برای دستیابی به تمامی نتایج ناشی از توسعه فرهنگ مطالعه در جامعه است .
وزیر کار و امور اجتماعی ورود کتاب به سبد هدایای خانواده ها را ضروری عنوان کرد و آنرا راهکاری موثر در توسعه و ترویج کتابخوانی برشمرد و گفت : برنامه های مختلف فرهنگی از جمله برگزاری مسابقات کتابخوانی و توسعه برنامه های آموزش حین خدمت ، علاوه بر رشد مهارتهای شغلی می تواند در تحکیم باورهای اعتقادی ، گسترش فرهنگ کار جمعی و توسعه روابط اجتماعی موثر باشد .
وی مطالعه کتاب را از نیازهای ضروری مردم در عصر حاضر عنوان کرد و گفت : اگر مطالعات تاریخی را برای شناسایی روابط اجتماعی با دقت دامه دهیم ، پیش بینی آینده کاملا امکان پذیر است .
دکتر شیخ الاسلامی پیش بینی آینده جوامع بشری را برای تصحیح حرکت و سرعت بخشیدن به فرآیند تعالی و پیشرفت را ضروری اعلام کرد و افزود : اگر شناخت درستی از فرآیند تعالی جامعه داشته باشیم به خوبی می دانیم بر چه مولفه هایی باید سرمایه گذاری کنیم .
وی شناخت دقیق از سنتهای الهی در حرکت تاریخی جوامع را از جمله نتایج دیگر رشد کتابخوانی در جامعه عنوان کرد و افزود : شناخت دقیق از علل انحطاط اقوام مختلف گذشته ، موجب می شود که اشتباهات آنان از سوی جوامع کنونی تکرار نشود . در حالی که اسراف یکی از مولفه های اصلی در اضمحلال و انحطاط اقوام گذشته بوده است .
وی گفت : حذف اخلاق و معنویت از دیگر عوامل موثر درشکل گیری اضمحلال و انحطاط در جوامع گذشته است .
وی با اشاره به نامه تاریخی حضرت امام خمینی (ره) به گورباچف و پیش بینی فروپاشی آن کشور ، این واقعه را از جمله نتایج شناخت سنت الهی بر مبنای مطالعات تاریخی از سوی حضرت امام (ره) عنوان کرد .
وی افزود : از این منظر نیز می توان نشانه های فروپاشی آمریکا را مشاهده کرد . زیرا مسیری که از سوی سردمداران کنونی آمریکا انتخاب شده حرکت به سوی پرتگاه است

۲۵ آبان ۱۳۸۸ ۱۵:۳۷
کد خبر : ۱۳,۶۶۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید