وزیر کار و امور اجتماعی خبر داد: پیگیری نظام جامع مهارت در دولت دهم

نظام جامع مهارت باید در دولت دهم پیگیری شود و تداوم یابد.

وزیر کار و امور اجتماعی با تاکید بر نقش آموزش در توسعه اشتغال کشور، گفت: نمی توان انسان توانمندی را در زمینه های حرفه ای یافت، که بیکار باشد.
"دکتر عبدالرضا شیخ الاسلامی" شنبه شب در مراسم سومین جشنواره تولیدکنندگان جوان که در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، افزود: وزارت کار متولی اشتغال نیست بلکه می تواند در زمینه تنظیم روابط کار نقش ایفا کند که در نهایت این امر منجر به ماندگاری و حفظ اشتغال موجود می شود.
وی ریشه برخی از مشکلات حوزه کار را عدم مهارت کارجویان عنوان کرد و گفت: نظام جامع مهارت باید در دولت دهم پیگیری شود و تداوم یابد.
وی معتقد است: تشکل هایی نظیر تشکل تولیدکنندگان جوان، می توانند دولت را در آسیب شناسی نبود توان رقابتی برخی کالاهای ساخت داخل، یاری کنند.
دکتر شیخ الاسلامی یادآور شد: آموزش باید مداوم باشد بطوری که حتی اساتید یک رشته باید بصورت مرتب و سالانه مهارت و دانش خود را به روز کنند.
وی با تاکید بر آموزش های مهارت در کشور، گفت: تسهیلاتی که از سوی بانک ها به مردم پرداخت می شود باید منوط به داشتن گواهی مهارت فنی باشد، در صورتی که اگر افراد آموزش مهارت کسب کنند می توانند از این تسهیلات استفاده کنند تا مقرون به نتیجه مثبت در سرمایه گذاری باشد.
وزیر کار در بخش دیگری از سخنان خود به مشاغل نوین اشاره کرد و گفت: برخی از مواد خام در کشور بدون ایجاد تغییر در آن تولید و به خارج صادر می شود و پس از آنکه، آن کشورها
از آنها کالایی تولید کردند دوباره به شکل کالایی جدید، وارد کشور می شود.
دکتر شیخ الاسلامی با نکوهش این نوع صادرات، گفت: وقتی که ایران در زمینه های نانو تکنولوژی و یا هوافضا اینگونه به جلو گام برداشته است نمی تواند در زمینه های تولید برخی از کالاهای ابتدایی، توانمند شود.
وی ادامه داد: چرا خرمای ایران باید به شکل فله ای صادر و سپس به شکل بسته بندی های مطلوبی، وارد کشور شود.
وی گفت: سالانه 10 میلیارد دلار نرم افزار از کشور هند صادر می شود. آیا ما نمی توانیم با فارغ التحصیلان توانمند خود در این زمینه گام برداریم.
وی در بخش سوم سخنان خود به خوشه سازی اشاره کرد و گفت: باید با خوشه سازی، توانمندی های خود را در زمینه های مختلف تولیدی افزایش دهیم زیرا خوشه سازی از مهمترین راهکارهای هم افزایی در کشور، محسوب می شود.
وزیر کار با اشاره به مشاغل خانگی، گفت: مشاغل خانگی امروزه در تمام کشورهای جهان
مطرح است. هم اکنون 20 درصد مشاغل کشور امریکا، در زمینه مشاغل خانگی است.
وی ادامه داد: ساعت های ساخت سوئیس که این همه در جهان مطرح است از طریق کارگاه های خانگی ساخته می شود. مشاغل خانگی دارای مزایای بسیاری است که از آن جمله می توان به سرمایه اندک، کاهش حجم ترافیک، صرفه جویی در مصرف انرژی و مهمتر از آن حضور شخص در کنار خانواده اشاره کرد.
در این مراسم از وزیر کار به پاس خدمات وی در زمان تصدی حوزه مشاوران جوان نهاد ریاست جمهوری و همچنین 54 نفر از تولیدکنندگان جوان و پیشکسوتان عرصه تولید کشور، تقدیر شد.
۲۴ آبان ۱۳۸۸ ۰۹:۵۳
کد خبر : ۱۳,۶۶۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید