مدیر کل کار و امور اجتماعی استان تهران :بر اساس نتایج طرح تمام شماری انحراف قطعی بنگاه‌های زودبازده کمتر از 4 درصد است


مدیر کل کار و امور اجتماعی استان تهران گفت : بر اساس نتایج طرح تمام شماری بنگاه‌های زودبازده، عدد انحراف قطعی ریالی این بنگاه‌ها در استان تهران کمتر از 4 درصد است؛ تاکنون 3 هزار و 700 میلیارد تومان برای راه‌اندازی بنگاه‌های زودبازده در استان اعتبار در نظر گرفته شده که ‌هزار و 600 میلیارد تومان آن به عقد قرارداد منجر شد اما بخشی از اعتبار در نظر گرفته شده پس از خصوصی‌سازی بانک‌های دولتی به دلیل پایبند نبودن بانک‌های خصوصی به قراردادهای دولتی، تخصیص نیافت.

علیرضا مظهری - مدیر کل کار و امور اجتماعی استان تهران - در یک نشست خبری با بیان این مطلب و با اشاره به این که در تهران سه میلیون کارگر تابع قانون کار حضور دارد که 60 درصد آن‌ها در بخش خدمات و 34 درصد در بخش صنعت فعالیت می‌کنند، افزود: در سال به طور متوسط بیش از 60 هزار دادخواست مربوط به شکایت کارگران و کارفرمایان توسط مراجع رسیدگی‌کننده استان دریافت می‌شود.
وی با اشاره به این که در کنار هیات‌های رسیدگی کننده به شکایات، هیات‌های سازش نیز در مراکز تولیدی و اداری استان تشکیل شده است، گفت: در هفت ماه اول امسال بیش از 10 هزار شکایت در این هیات‌ها به سازش منجر شده است که نشان‌دهنده عملکرد مثبت این هیات‌ها برای جلوگیری از هجوم شکایات به دادگاه‌ها است.
او همچنین با اشاره به اینکه در سال گذشته 180 مرکز کاریابی غیردولتی در استان وجود داشته است، گفت: ستادی برای نظارت در عملکرد این کاریابی‌ها در استان شکل گرفت که با بررسی این ستاد، تعدادی از مراکز کاریابی غیرفعال یا متخلف تعطیل شده‌اند و در نهایت هم اکنون تعداد مراکز کاریابی غیردولتی داخلی در استان 108 مرکز و تعداد مراکز کاریابی غیردولتی خارجی و بین‌المللی 18 مرکز است.
وی با بیان این که این ستاد همچنان در حال فعالیت است، افزود: بر اساس قانون باید به ازای هر 30 هزار نیروی فعال یک کاریابی در استان وجود داشته باشد که در حال حاضر تعداد مراکز کاریابی از اندازه قانونی بیش‌تر است، اما قرار شد به ازای خروج هر کاریابی غیرمجاز اجازه ارائه مجوز به یک کاریابی جدید داده شود.
او در ادامه با اشاره به این که هم اکنون بیش از 70 متقاضی برای تاسیس مرکز کاریابی در استان کد رهگیری دریافت کرده‌اند، گفت: اطلاعات این افراد مورد قبول بوده و قرار است با برگزاری آزمون و مصاحبه و گزینش مجوز کاریابی‌های جدید صادر شود.
رییس سازمان کار استان تهران در ادامه این نشست به موضوع حوادث ناشی از کار در استان پرداخت و با بیان این که ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که حوادث منجر به جرح و فوت در کارهای ساختمانی بیش از بقیه است، گفت: علت این اتفاق آن است که کارگران شاغل در بخش ساختمان فاقد مهارت‌های لازمند و در زمینه ایمنی آموزش نمی‌بینند.
او همچنین با اشاره به نتایج طرح تمام شماری بنگاه‌های زودبازده در استان تهران با بیان این که در این طرح 12 هزار بنگاه مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، گفت: نتایج نشان می‌دهد که 23 بنگاه دریافت کننده تسهیلات بانکی شناسایی نشده‌اند و تعداد واحدهای شناسایی شده که مدیر آن‌ها حاضر به دادن اطلاعات به مامور آمارگیر نشده، 92 طرح است، بنابراین انحراف قطعی ریالی بنگاه‌های زودبازده در استان تهران کمتر از 4 درصد متوسط کشوری است.
مظهری با بیان اینکه در آخرین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری 800 میلیارد تومان اعتبار به بنگاه‌های زودبازده استان تهران برای سال جاری اختصاص یافته است، گفت: 300 میلیارد تومان از این مبلغ مربوط به مانده سال قبل است؛ تلاش ما این است تا بیش از 20 درصد مصوب قانونی را به سرمایه در گردش بنگاه‌ها اختصاص بدهیم، چراکه در حال حاضر مساله اصلی نگه‌داشت طرح‌هاست و نه ایجاد طرح جدید.
وی همچنین به موضوع انتخابات کانون بازنشستگان استان اشاره کرد و با بیان این که بیش از 550 تشکل در استان تهران وجود دارد، گفت: انتخابات کانون بازنشستگان بزرگترین انتخابات صنفی کشور است که به زودی نتایج آن اعلام می‌شود.
رییس سازمان کار و استان تهران در ادامه به موضوع اتباع بیگانه پرداخت و با تاکید بر اینکه این افراد 300 هزار فرصت شغلی در استان را به خود اختصاص داده‌اند، گفت: تنها 100 هزار نفر از این افراد از طریق سازمان کار دارای مجوز فعالیت هستند و بقیه به طور غیرقانونی فعالیت می‌کنند.
او با تاکید بر اینکه سازمان کار استان تهران به عنوان یک نهاد کارشناسی معتقد است کار کردن اتباع بیگانه به صلاح کشور نیست و باعث حذف هموطنان دارای موقعیت کار می‌شود، گفت: هرچند ما با چنین چیزی مخالفیم اما مجری مصوبات دولتیم و به همین دلیل به اتباع بیگانه مجوز کار می‌دهیم.
مظهری همچنین با اشاره به نرخ بیکاری استان که در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته سه درصد افزایش یافته است، گفت: این بدان معناست که 120 هزار کارگروه به صف اشتغال استان اضافه شد که البته طیف وسیعی از آنها مهمانان استان از دیگر نقاط کشور هستند.
وی با اشاره به اینکه در هفت ماه امسال بیش از 900 کارفرمای متخلف استفاده کننده از اتباع خارجی در استان شناسایی شدند، گفت: این افراد بیش از 7 هزار کارگر فاقد اوراق هویتی را به کار می‌گرفتند که بیش از 1.5 میلیارد تومان جریمه شده‌اند یا هزینه مربوط به تمدید یا صدور پروانه اشتغال از آن‌ها اخذ خواهد شد.
او همچنین به موضوع ایجاد مشاغل خانگی به عنوان استراتژی چهار ساله آینده وزارت کار و امور اجتماعی اشاره کرد و با تاکید براینکه باید مشاغل خانوادگی و روستایی نیز در کنار مشاغل خانگی گسترش یابد، گفت: در یکی از استان‌های کشور شهری وجود دارد که مردم آن با حدود 80 دستگاه در زیرزمین خانه‌ها، لوازم پلاستیکی و اسباب‌بازی مونتاژ می‌کنند و این ظرفیت عظیمی است که در مشاغل خانگی نهفته است، به طوری که در بعضی از کشورها 30 درصد مشاغل به صورت خانگی است.
وی در پایان به حوادث ناشی از کار طی هفت ماه امسال اشاره کرد و با بیان این که از 903 حادثه ناشی از کار در این مدت 181 حادثه مربوط به بخش ساختمانی است، گفت: این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته از هزار و 171 حادثه 590 مورد مربوط به حوادث ساختمانی بوده است و این نشان می‌دهد که تلاش‌ها و فشارها برای به‌کارگیری افراد دارای مهارت و افزایش ایمنی در این بخش بسیار موثر بوده است.
۲۳ آبان ۱۳۸۸ ۱۴:۵۵
کد خبر : ۱۳,۶۷۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید