وزیر کار و امور اجتماعی در نشست مشترک وزارتخانه های کار و تعاون خبر داد :راه اندازی شبکه تولید خانگی و روستایی

نشست مشترک وزیران و معاونان وزارتخانه های کار و تعاون با هدف گسترش همکاریهای مشترک برای شناخت ظرفیتهای توسعه اشتغال زایی در کشور برگزار شد .
در این نشست مسئولان دو وزارتخانه تصویب کردند تا با تشکیل کمیته مشترک کلیه ظرفیتها و طرحهای مناسب اشتغالزا را تدوین و پیگیری کنند .
وزیر کار و امور اجتماعی در این نشست توسعه فعالیتهای اقتصادی در قالب تعاونیها را یک روش موثر برای ایجاد اشتغال دانست .
دکتر عبد الرضا شیخ الاسلامی که در نشست مشترک مسوولان وزارت کار و امور اجتماعی با وزیر و معاونان وزارت تعاون سخن می گفت بر لزوم تشکیل کمیته مشترک بین دو وزارتخانه برای توسعه همکاری در جهت ایجاد اشتغال تاکید کرد و افزود : تجمیع سرمایه های کوچک برای ایجاد بنگاه های تعاونی ، یک راهکار قابل تحقق در کشور است که امیدوارم با همکاری دو وزارتخانه این راهبرد پیگیری شود .
وی کار جمعی در قالب تعاونی ها را براساس آموزه های اسلامی ، یک باور در جامعه ایران اسلامی دانست و با اشاره به اینکه وزارت کار و امور اجتماعی به تنهایی نمی تواند مسوول ایجاد اشتغال در کشور باشد افزود : اشتغال محصول فعالیت بخشهای مختلف اقتصادی است و ما براساس باور به بخش تعاون به عنوان یک راهبرد موثر در توسعه اشتغال و باز توزیع مناسب ثروت ، از هرگونه همکاری با وزارت تعاون استقبال می کنیم .
دکتر شیخ الاسلامی با اشاره به اینکه وزارت تعاون مانند نهادهای انقلابی ، باید برای ترویج و توسعه فرهنگ تعاون تلاش کنند اظهار امیدواری کرد با مدیریت دلسوزانه ، انقلابی و توانمند وزیر تعاون اهداف دولت در این حوزه را محقق کند .
دکتر شیخ الاسلامی با اشاره به تدوین لایحه توسعه مشاغل خانگی از سوی وزارت کار و امور اجتماعی ، صرفه جویی در هزینه ها ، مصرف انرژی و کاهش آلودگیهای محیطی را از جمله مزایای مشاغل یاد شده عنوان کرد و افزود : اگر مشاغل خانگی را بتوانیم در قالب زنجیره های تولید خانگی سامان دهیم ، بخش مهمی از بیکاری رفع می شود .
وی نقطه عزیمت دستیابی به اهداف برنامه توسعه کشور را بدون توجه به توسعه روستایی میسر ندانست و با تاکید بر تقویت تعاونیهای روستایی به عنوان یک فرصت برای ایجاد رونق در روستاها خاطر نشان ساخت : متاسفانه مهاجرت یک سویه از روستا به شهر یک آسیب جدی است که اگر با شناخت ظرفیتهای روستاها زنجیره تولید را در قالب تعاونیها فعال کنیم علاوه بر ایجاد و تثبیت اشتغال ، می توانیم روند مهاجرت را معکوس کنیم .
دکتر شیخ الاسلامی شناسایی زمینه فعالیت اقتصادی در قالب تعاونی ، و معرفی تعاونیهای موفق را به همراه بسیج امکانات و منابع برای ایجاد حرکت بزرگ اشتغالزایی ضروری دانست .
وزیر کار و امور اجتماعی اجرای طرح کارورزی ، پیگیری اعطای تسهیلات اشتغالزا و توسعه شرکتهای مشاوره خدمات کارآفرینی را از زمینه های همکاری بین دو وزارتخانه کار و تعاون اعلام کرد که در قالب تفاهم نامه دو جانبه قابل پیگیری است .
در این نشست دکتر عباسی وزیر تعاون نیز ایجاد بستر مشارکت مردم در فعالیتهای اقتصادی را راهبرد اصلی دولت دهم عنوان کرد و با اشاره به ضرورت تجمیع توانمندیها و منابع کشور برای اجرای طرحهای اقتصادی افزود : ایجاد اشتغال با اهتمام به یک مولفه مانند پرداخت تسهیلات قابل تحقق نیست بلکه باید مولفه هایی چون توانمند سازی ، مهارت و غیره را در این روند دخیل دانست .
وی بر لزوم توزیع فرصتهای اشتغال در مناطق محروم تاکید کرد و آنرا مهمترین عامل در کاهش فاصله طبقاتی در کشور عنوان کرد و گفت : با راه اندازی بانک توسعه تعاون ظرفیت بزرگی برای بخشهای محروم کشور برای گام نهادن در روند توسعه قرار داده می شود .
دکتر عباسی از تصویب کلیات طرح تاسیس صندوق ضمانت از سرمایه گذاری خبر داد و با اشاره به عضویت 42 میلیون نفر در قالب تعاونیهای سهام عدالت ، ایجاد تعاونیهای فراگیر ملی و دانش بنیان را از برنامه های مهم در این مورد عنوان کرد .
در این نشست مرتضی شریف النسبی معاون وزیر کار و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از اختصاص اعتبار برای آموزش تعاونی در مراکز استانها خبر داد .
وی همچنین به اشاره به توجه به آموزشهای کارآفرینی در مراکز آموزش فنی و حرفه ای ، از تدوین طرح " اخلاق مهارت " خبر داد و گفت : آمادگی داریم با کمک صندوق مهر امام رضا (ع)و وزارت تعاون افراد را در قالب طرح یاد شده برای توسعه اشتغال موثر شناسایی و آموزش دهیم.
۱۹ آبان ۱۳۸۸ ۱۴:۴۴
کد خبر : ۱۳,۶۸۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید