وزیر کار و امور اجتماعی در دیدار اعضای کانون عالی شوراهای اسلامی کار مطرح کرد:طرح واگذاری سهام عدالت به کارگران ساختمانی

وزیر کار و امور اجتماعی توسعه تشکلهای کارگری و کارفرمایی مستقل و توانمند را یک برنامه راهبردی عنوان کرد.

دکتر عبدالرضا شیخ الاسلامی که در دیدار اعضای هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار سخن می گفت تاکید کرد: در برنامه پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی نیز یک فصل از برنامه ها به موضوع توسعه و توانمند سازی تشکلها اختصاص یافته است .

وی با تجلیل از نقش کارگران ایران اسلامی در تمامی عرصه های پس از انقلاب خاطر نشان ساخت : کارگران ارزشمندترین گروه جامعه هستند که در هر دوره وفاداری خود را به نظام ، انقلاب و ولایت ثابت کرده اند .
وی عزت و پیشرفت کشور در عرصه های گوناگون را مرهون تلاش و مجاهدت مومنانه ، هوشیارانه و انقلابی و حضور موثر در صحنه های مختلف دانست و افزود : کارگران انقلابی و متعهد همچنان بر پیمان خود که با نظام ، ولایت و آرمانهای دینی ایستاده اند .

وزیر کار و امور اجتماعی جایگاه کار و کارگر را براساس آموزه های دینی ، جایگاهی والا عنوان کرد و با اشاره به این جمله حضرت امام (ره) که "خداوند هم کارگر است "را نشانه ارزش این قشر در مکتب اسلام دانست و گفت : افتخار می کنم که در خدمت قشری هستم که از چنین جایگاهی برخوردار است .
وی با اشاره به سخنان اعضای کانون عالی شوراهای اسلامی کار در مورد خواسته های کارگران یادآور شد: امیدوارم که جامعه کارگری،وزارت کار و امور اجتماعی را خانه خود بداند و ما را در حل مشکلات این قشر پر تلاش یاری کند. چون هیچ یک از دیدگاه های مطرح شده از سوی نمایندگان کارگران را مغایر با دیدگاهها و برنامه ها ی خود و منافع ملی نمی دانیم .

وزیر کار و امور اجتماعی رویکرد دولت نهم و دهم به جامعه کارگری ر ا صادقانه و مبتنی بر اعتماد به آنان عنوان کرد و گفت : من به واقعی شدن مفهوم شرکای اجتماعی اعتقاد راسخ دارم و معتقدم این مفهوم، نباید دستمایه برخی تحرکات سیاسی قرار گرفته است در حالی که رابطه دقیق بین مفهوم سه جانبه گرایی با ارزشهای دینی وجود دارد و با ید معنای واقعی این مفهوم مورد اهتمام قرار گیرد.

دکتر شیخ الاسلامی توسعه کار را محور تلاش دولت و شرکای اجتماعی عنوان کرد و با تاکید بر اینکه شرکای اجتماعی و دولت در حال پیشبرد یک کار دسته جمعی هستند و نقص هریک در این فرآیند مشکل ایجاد می کند افزود : گفتگوی اجتماعی و مذاکرات دسته جمعی برای حل مشکلات و پیشبرد امور مورد تاکید قرآن کریم نیز هست و ما بر اساس آموزه های دینی باید به این موضوع توجه کنیم .

دکتر شیخ الاسلامی وجود تشکلهای کارگری و کارفرمایی مستقل و توانمند را از مولفه های توسعه پایدار دانست و با ابراز خرسندی از تفکیک فعالیتهای سیاسی و صنفی در حوزه روابط کار خاطر نشان ساخت : با گرایش سیاسی افراد مخالف نیستم بلکه معتقدم تشکلهای صنفی محل فعالیتهای سیاسی نیست زیرا اتخاذ رویکرد سیاسی در تشکل های صنفی، آفت بزرگی است که نباید به آن آلوده شد .

وزیر کار و امور اجتماعی توسعه و تعالی کشور را مرهون تعامل و همکاری شرکای اجتماعی و دولت دانست و با اشاره به اینکه تنظیم روابط کار باید با مشارکت نهادهای صنفی صورت گیرد افزود : دولت ، کارگران و کارفرمایان عضو خانواده بزرگ ایران اسلامی هستند که با صداقت و همدلی برای تعالی کشور تلاش می کنند و ما باید با فرهنگ سازی رویکرد همکاری و تعامل میان اضلاع مثلث سه جانبه گرایی را تقویت کنیم .
دکتر شیخ الاسلامی با تاکید بر اینکه ایران اسلامی براساس آموزه های دینی و تجربیات انقلاب اسلامی حرفهای نو و تازه ای در حوزه حقوق نیروی کار دارد افزود : باید تلاش کنیم حرفهای جدید در تمامی حوزه ها بویژه حوزه حقوق کار را از سوی حاکمیت دینی به دنیا عرضه کنیم و نباید در برخی مجامع بین المللی که محل تسویه حسابهای سیاسی است این امکان را فراهم کنیم که آنان به دست خودی ها کشور را زیر سئوال ببرند .

وی طرح شکایت نزد دشمنان را خلاف دستورات دینی عنوان کرد و با تاکید بر اینکه باید افراد و گروههایی که اینگونه عمل می کنند را هوشیار کرد و افزود : این رویه ها خلاف مصالح نظام و منویات رهبری است .
وزیر کار و اموراجتماعی از تشکیل کارگروه حمایت از تولید برای حل مشکلات واحدهای تولیدی خبر داد و گفت : این کارگروه مشکلات بسیاری از واحدها را حل کرده و ما امیدواریم تشکلهای کارگری با ایجاد رابطه ای منسجم و قوی وزارت کار را در این زمینه یاری کنند .
دکتر شیخ الاسلامی نمایندگان جامعه کارگری را به طرح دیدگاههای کارشناسی در مجامع کارشناسی فراخواند و با تاکید بر لزوم پرهیز از آسیب دیدن شان و منزلت نیروی کار در مباحث نظری خاطر نشان ساخت : دیدگاه ها کارشناسی و خواسته های صنفی نباید به گونه ای که به شان کارگران آسیب وارد کند طرح شود .

وی سوء استفاده از احساسات کارگران را حرکتی خلاف منافع ملی عنوان کرد و با اشاره به گفتگوهای نمایندگان گروه دولت ، کارفرما و کارگر در دولت نهم برای اصلاح قانون کار افزود : براساس گزارشها، لایحه اصلاح قانون کار بیش از دو سال گفتگو و نظر خواهی تدوین شده است که امیدواریم این روند همچنان براساس ملاحظات ملی به خوبی پیش رود .

دکتر شیخ الاسلامی از تدوین طرح واگذاری سهام عدالت به کارگران ساختمانی خبر داد و گفت : دولت علاوه بر واگذاری سهام ترجیهی به کارگران مشمول ، واگذاری سهام عدالت به کارگران را نیز پیگیری می کند .
وی ارتقای مهارت نیروی کار را از دیگر برنامه های وزارت کار عنوان کرد و با اشاره به اینکه محور فعالیت دولت و تشکلهای کارگری و کارفرمایی باید توسعه کار باشد افزود : با تدابیری که اتخاذ شده است اقدامات مفیدی برای حمایت از تولید به انجام می رسد .

پیش از سخنان دکتر شیخ الاسلامی، مهندس ابراهیم نظری جلالی معاون رو.ابط کار وزارت کار و امو راجتماعی با ارایه گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه روابط کار گفت : تعداد تشکلهای کارگری از نیمه دوم سال 84 تا کنون با تجربه رشد ی معادل 200 درصد، از هزارو 488 تشکل به5 هزار تشکل افزایش یافته اند .
وی افزود : یکی از راهبردهایی که در دولت اتخاذ شده است جداسازی فعالیتهای سیاسی و صنفی تشکلهای کارگری بوده است و امروز بیش از 90 درصد تشکلهای کارگری در تمامی استانها دارای امکانات و تجهیزات مستقل هستند .

وی همچنین از تشکیل کارگروه بررسی دستمزد کارگران در شورای عالی کار خبر داد و ابراز امیدواری کرد : با تعامل و همکاری دستمزد کارگران برای سال آتی در موعد مقرر تعیین شود .
در این دیدار همچنین رییس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار ، فعالیت کانون عالی از سال 85 در دولت نهم را سرآغاز فصل جدید فعالیت تشکلهای کارگری به صورت مستقل و غیر حزبی عنوان کرد و افزود : در حال حاضر بیش از دو هزار و 393 شورای اسلامی کار در سراسر کشور فعال هستند و انتظار ما از وزارت کار و امور اجتماعی ،ایجاد بستر مناسب برای توسعه شوراهای اسلامی کار در واحدهای بیش از 35 کارگر است .
پارسا اصلاح قانون کار به دلیل تغییر شرایط زمانی و تحولات اقتصادی کشور را ضروری دانست و با اشاره به اینکه خواست جامعه کارگری ، از اصلاح قانون کار بهبود شرایط است گفت : هدف اصلی ما از هرگونه تصمیم گیری در حوزه روابط کار ،صیانت از "کار" است .
وی اجرای ماده 10 قانون نوساز ی صنایع برای اصلاح ساختار نیروی انسانی ، تسریع در واگذاری سهام عدالت به کارگران و ساماندهی قراردادهای موقت را از دیگر خواسته های کارگران عنوان کرد .
۲ آبان ۱۳۸۸ ۱۵:۳۲
کد خبر : ۱۳,۷۱۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید