رییس سازمان کار استان بوشهر خبر داد:تسهیلات ویژه مقرری بگیران بیمه بیکاری به منظور ایجاد زمینه اشتغال مجدد

رئیس سازمان کار و امور اجتماعی استان بوشهر گفت: در راستای اجرای تبصره (1) ماده (9) قانون بیمه بیکاری مبنی بر لزوم برنامه ریزی جهت اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری، بخشی از اعتبارات جزء ردیف 520000 قانون بودجه سال 87 به منظور ایجاد زمینه اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری اختصاص یافته است.
ایشان تصریح کرد شرایط استفاده از تسهیلات مذکور بدین ذیل می باشد: واحدهایی که در حال حاضر فعال بوده و دارای حداقل 10 نفر کارگر بیمه شده هستند و جهت توسعه و افزایش ظرفیت تولید نیاز به تسهیلات دارند.

پرداخت سرمایه در گردش به واحدهایی که قصد افزایش ظرفیت تولید و جذب نیرو دارند با رعایت شرایط فوق.
باشی زادگان گفت : حداکثر مهلت مجاز اجرا و راه اندازی تولید 1 ماه از زمان اخذ تسهیلات می باشد.
وی یادآور شد : به ازاء جذب هر نفر مقرری بگیر حداکثر تا سقف هر نفر 150 میلیون ریال با توجه به طرح توجیه فنی و اقتصادی پرداخت می گردد.
در ادامه ایشان افزودند : مقرری بگیران جذب گردیده مشمول ماده 103 معافیت حق بیمه سهم کارفرما گردیده و کارفرما متعهد می گردد تا پایان پرداخت اقساط اشتغال آنان را حفظ نماید.
مقرری بگیران بیمه بیکاری که دارای گواهینامه رانندگی ، مهارت فنی و حرفه ای و یا گواهی صنعتی می باشند می توانند تا سقف 150 میلیون ریال به شرط داشتن 6 ماه مانده مقرری از تسهیلات خود اشتغالی استفاده نمایند.
باشی زادگان گفت : نحوه بازپرداخت تسهیلات و سود آن مطابق با عقوقد اسلامی و تابع ضوابط و مقررات سیستم بانکی می باشد.
رئیس سازمان گفت : حداکثر میزان تسهیلات برای طرح های اشتغال زا در استان تا سقف 10 میلیارد ریال و بالاتر از آن به کمیته ستادی وزارت کارو امور اجتماعی ارسال می گردد.
در بخش خود اشتغالی مقرری بگیران در صورت خرید خودرو کار سبک یا سنگین مثل نیسان ، وانت بار ، مینی بوس، لودر و غیره تا 80 درصد قیمت خودرو و حداکثر تا سقف 150 میلیون ریال تسهیلات قابل پرداخت می باشد.
باشی زادگان در پایان گفت : اخذ تسهیلات توسط مقرری بگیران به منزله اشتغال مجدد آنان تلقی گردیده و بیمه بیکاری آنان قطع می گردد.

* شرکتهای تولیدی و صنعتی برای واردات مواد اولیه از تسهیلات ویژه برخوردارمی شوند

رئیس سازمان کار و امور اجتماعی استان بوشهر همچنین گفت: شرکتهای تولیدی و صنعتی استان برای واردات مواد اولیه مورد نیاز خود از تسهیلات ویژه برخوردارمی شوند.
باشی زادگان افزود: شرکتهای تولیدی و صنعتی استان که جهت مواد اولیه و قطعات یدکی نیاز به واردات از کشورهای دیگر دارند می توانند با استفاده از تسهیلات بانکی شرکت اسلامی بین المللی تامین مالی تجاری وابسته به بانک توسعه اسلامی استفاده نمایند.

وی تصریح کرد : شیوه استفاده از این تسهیلات به شکل مرابحه بوده بدین ترتیب که پس از دریافت اسناد و مدارک مربوطه و انجام ارزیابی های لازم و تصویب اعتبار مورد نیاز، کالای مورد نظر توسط متقاضی تسهیلات و به نمایندگی از طرف شرکت اسلامی خریداری و در قبال دریافت سودی مجدداً به وارد کننده فروخته می شود.
باشی زادگان گفت : دوره بازپرداخت این تسهیلات یکساله و نرخ سود آن libor به اضافه 75/3% و هزینه مدیریتی و اجرایی اعطای تسهیلات مزبور حداکثر 30 هزار یورو می باشد. ضمناً صورت های مالی شرکت می بایست مثبت و سود ده باشد و ارائه ضمانتنامه بانکی جهت تضمین بازپرداخت تسهیلات برابر با اصل و فرع تسهیلات درخواستی توسط بانکهای خصوصی یا دولتی ضروری می باشد.
وی افزود : متقاضیان گرامی جهت اطلاعات بیشتر می توانند به سایت www.investiniran.ir مراجعه نمایند.

* 113 فروند شناور به ناوگان دریایی بوشهر ملحق می‌شوند

دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان بوشهر گفت: 113 فروند شناور با پرداخت تسهیلات از طریق بنگاه‌های اقتصادی زودبازده به ناوگان حمل و نقل دریایی بوشهر ملحق می‌شوند.
باشی‌زادگان اظهار داشت: برای الحاق این تعداد شناور، تسهیلاتی به مبلغ 568 میلیارد ریال با پیش‌بینی اشتغال برای یک ‌هزار و 458 نفر در نظر گرفته شده است.
وی افزود: در حال حاضر صاحبان این طرح‌های اشتغالزایی دریایی در مرحله انعقاد قرارداد با بانک‌های عامل استان هستند.

رئیس سازمان کار و امور اجتماعی استان بوشهر خاطرنشان کرد: تسهیلات پرداخت شده فوق در دیگر طرح‌های دریایی بوشهر سبب شده که متوسط سن ناوگان حمل و نقل دریایی باری استان از میانگین کشوری جوان‌تر شود.
باشی‌زادگان تصریح کرد: با توجه به چوبی بودن بدنه و مستهلک بودن موتور و استمرار در تغییر شناورها منجر به بالا رفتن هزینه‌ها شده لذا پرداخت تسهلات از محل بنگاه‌های اقتصادی زودبازده در راستای نوسازی در ناوگان باری سبب افزایش ضریب ایمنی شناورها و همچنین افزایش اشتغال و بهره‌وری شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه تمام شناورهای فوق‌الذکر در داخل کشور ساخته می‌شود زمینه اشتغالزایی برای صنعتگران و شناورسازان داخلی و همچنین بستر مناسب رشد و تحقیقات در فناوری شناور‌سازی اعم از فایبرگلاس و فلزی را فراهم کرده است.
رئیس سازمان کار و امور اجتماعی استان بوشهر گفت: در طول چهار سال گذشته از محل اعتبارات بنگاه‌های اقتصادی زودبازده 59 فروند شناور باری با اعتباری به مبلغ 173 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده و وارد سیستم شده است که از این محل زمینه اشتغال 530 نفر در سطح استان فراهم شده است.

باشی‌زادگان یادآور شد: از ابتدای سال 84 تاکنون مبلغ یک‌ هزار و 295 میلیارد ریال تسهیلات بابت 264 فروند شناور با پیش‌بینی اشتغال 3 هزار و 270 نفر از محل بنگاه‌های اقتصادی زودبازده و کارآفرین برای نوسازی ناوگان حمل و نقل دریایی تخصیص داده شده است.
۲ آبان ۱۳۸۸ ۱۰:۴۹
کد خبر : ۱۳,۷۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید