طی هشت ماه نخست امسال اتفاق افتاد؛

ایجاد اشتغال برای ۱۹۷ نفر از طریق تعاونی‌های جدید خراسان شمالی

معاونت امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: از ابتدای سال تا پایان آبان ماه ۱۶ تعاونی در سطح استان اضافه‌شده که باعث ایجاد اشتغال برای ۱۹۷ نفر شده است.
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی سعید ملایی در بجنورد اظهار کرد: براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد و تا به امروز تعداد ۳ هزار و ۴۲۶ تعاونی در کل استان ثبت‌شده است که ۲ درصد از کل تعاونی‌های کشور را شامل می‌شود.
 
وی در ادامه افزود: به‌جز مازندران با ۶ درصد و تهران با ۸ درصد سایر استان‌ها همین سهم یک یا ۲ درصدی را تعاونی‌های کل کشور دارند.
 
مدیر امور تعاون اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان شمالی همچنین گفت: ۴۷۲ هزار و ۷۱۲ نفر یعنی حدود ۵۵ درصد مردم استان عضو این شرکت‌های تعاونی هستند که البته همه ۳ هزار و ۴۲۶ تعاونی فعال نیستند.
 
ملایی فعال نبودن برخی تعاونی‌ها را به علت‌های مختلف عنوان کرد و بیان داشت: دولت‌ها در سنوات گذشته اگر می‌خواستند امتیازی بدهند در قالب تعاونی این کار را می‌کردند و این مسئله باعث شد یک سری تعاونی‌ها به صورت قارچی رشد کنند؛ طبق قانون هر شرکت تعاونی اگر یک سال مجمع سالیانه نداشته باشد جزء تعاونی‌های غیرفعال محسوب می‌شود و به سمت انحلال باید برود.
 
وی تعداد تعاونی‌های ثبت‌شده در استان از ابتدای سال تا پایان آبان ماه را ۱۶ تعاونی اعلام کرد و گفت: شیروان با ۹ تعاونی بیشترین تعداد ثبت تعاونی را در این مدت داشته، در اسفراین و بجنورد ۳ و در گرمه نیز یک تعاونی اضافه‌شده است.
 
مدیر امور تعاون اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان شمالی ادامه داد: حدود ۵۶۹ نفر درمجموع این ۱۶ تعاونی عضو هستند و حدود ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه اولیه دارند و برای ۱۹۷ نفر نیز اشتغال ایجادشده است.
 
ملایی در پایان همچنین بیشترین حوزه تعاونی‌های تشکیل‌شده امسال را در حوزه خدماتی عنوان کرد.
۱ بهمن ۱۳۹۷ ۱۰:۲۶
روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی |
کد خبر : ۱۳۷,۴۳۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید