مدیرکل تامین اجتماعی ایلام: دیدگاه عمومی به مقوله سالمندی باید تغییر کند

مدیرکل تامین اجتماعی ایلام با اشاره به جمعیت 13 هزار نفری مستمری بگیر در استان 580 هزار نفری ایلام گفت: شمار بالای افراد سالمند جامعه تغییر در دیدگاه عمومی نسبت به مقوله سالمندی را ضروری کرده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، سهیلا ملکشاهی در نشست ارتقا سطح سواد سلامت بازنشستگان و مستمری بگیران سالمند استان ایلام اظهار داشت: این تغییر نگاه باید متضمن مشارکت بیشتر و افزایش امید سالمندان باشد.
وی گفت: از آنجا که بروز تغییرات سریع جمعیتی، کشور را به سمت سالمند شدن سوق می دهد، برنامه ریزی در زمینه تامین سلامت جسمی و روانی سالمندان اقدامی مناسب برای بهره مندی این قشر از زندگی موثراست.
مدیرکل تامین اجتماعی ایلام افزود: سالمندان گنجینه های علمی و تجربی هر کشور محسوب می شوند که همواره می توانند در زمینه ارتقا سطح اقتصادی و علمی کشورها تاثیرگذار باشند.
ملکشاهی یادآور شد: در واقع سالمندی بخشی از روند طبیعی زندگی انسان محسوب می شود و گذشت زمان، بیماری های جسمی، مشکلات روحی و شرایط محیطی عواملی هستند که در این روند موثرهستند.
وی به حضور سالمندان در المپیادهای ورزشی اشاره کرد و گفت: حضور در المپیادهای ورزشی نشاط و روحیه بازنشستگان را نشان می دهد از اینرو باید این افراد فعالیت های ورزشی بیشتری داشته و در این رقابت ها شرکت کنند.
ملکشاهی تاکید کرد: برای افزایش روحیه نشاط و امید به زندگی باید دیدگاه خود را به مقوله سالمندی تغییر دهیم و با برنامه ریزی فضای نشاط آوری در شرایط اقتصادی کنونی ایجاد کنیم
مدیر درمان تامین اجتماعی ایلام نیز در این نشست گفت: افزایش امید به زندگی، ارتقا سطح خدمات بهداشتی و درمانی، ارتقا سطح فرهنگ بهداشتی جامعه و پرداختن به موضوع سلامت سالمندان از اولویتهای حوزه سلامت کشور است.
کریم لاله ماژین اظهار داشت: ارتقا سطح سلامت جسم و روان، بالابردن سطح کیفی سلامت جسمی و فراهم کردن امکان حضور سالمندان در جامعه همچنین ایجاد روحیه، نشاط و فراهم آوردن مشارکت هر چه بیشتر سالمندان از اهداف اصلی این سازمان است.
وی افزود: آموزش به بیماران و توجه به موضوع خودمراقبتی در پیشگیری و کاهش بیماری ها بسیار مؤثر است و مصرف خودسرانه دارو، آشنایی با بیماری های مختلف و راه های پیشگیری از آن از جمله موضوعاتی است که غفلت از آن می تواند سبب بروز مشکلاتی مانند تحمیل بار سنگین هزینه ها بر دوش بیمار و نظام سلامت جامعه شود.
لاله ماژین به تعیین سقف مراکز طرف قرارداد مدیریت درمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: تعیین سقف مراکز طرف قرارداد مطب پزشکان، درمانگاه ها و مراکز پاراکلینیک چند ماهی است که در کشور اجرا شده و استان ایلام جز استان های آخر است.
وی با بیان اینکه میانگین پرداختی به داروخانه ها تا آخر مرداد پرداخت شده و بخشی از بدهی سال 96 آزمایشگاه ها باقی مانده که طی یک ماه آینده پرداخت می شوند.
لاله ماژین با بیان اینکه 395 مرکز طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی هستند، گفت: 80 میلیارد ریال از بدهی های مراکز پاراکلینیک سال 96 باقیمانده که طی هفته های آینده پرداخت خواهند شد.

۱ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۵۵
کد خبر : ۱۳۷,۷۰۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید