مطمئن ترین راه پیشگیری از اعتیاد با گفتمان سازی در جامعه انجام می شود

به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و در راستانی اجرای طرح کاج، هشتمین و نهمین دوره آموزشی پیشگیری از اعتیاد به میزبانی شرکت های نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد و توربین های صنعتی غدیر با حضور جمعی از پرسنل شرکت در راستای اجرای طرح کاج برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، اعتیاد به مواد مخدر یکی از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی است که عوارض ناشی از آن تهدیدی جدی برای جامعه بشری محسوب شده و موجب رکود اجتماعی در زمینه های مختلف می گردد. اولین مشکل فرد بعد از مصرف مواد مخدر و گرفتار شدن در دام اعتیاد در جامعه برایش پیش می آید به خطر افتادن سلامت اجتماعی اوست ، یعنی در اجتماع خود را طرد شده می بیند که دیگر مورد قبول جامعه نیست.

ابوالفضل آزادنیا ضمن ارائه این مطالب به حاضرین، همکاری تمام جامعه را در ریشه کن کردن مواد مخدر ضروری دانست و گفت: با توجه به تنوع و شیوه های جدید مصرف و تولید مواد مخدر، مهم ترین و مطمئن ترین راه پیشگیری از اعتیاد با گفتمان سازی در جامعه، رویکرد اجتماعی داشتن در امر مبارزه با مواد مخدر است.

مدرس این دوره های آموزشی ضمن اشاره به انواع مواد مخدر افزود: گرایش به مصرف مواد مخدر در طبقات مرفه و یا دیگر اجتماع از یک ساز و کار برخوردار است؛ از اینرو شناخت کافی از زمینه های گرایش به مواد مخدر و نشانه های اعتیاد به مواد مخدر می تواند در درمان به موقع و جلوگیری از آسیب های بیشتر موثر واقع شود .

وی با بیان اینکه شناخت نشانه ها و علائم اعتیاد به مواد مخدر می تواند به اطرافیان فرد معتاد برای تشخیص به موقع کمک کند اظهار کرد: امروزه اعتیاد به مواد مخدر گستردگی و پیچیدگی بیشتری به خود گرفته است و بطور کلی مصرف انواع دخانیات در بین قشر کارگران، جوانان و نوجوانان گسترش یافته است.

آزاد نیا بیان کرد: معتاد باید احساس کند در جامعه تنها نیست و جامعه می خواهد برای بهبودش به وی کمک کند تا انتخاب درستی داشته باشد؛ اینکه فرد در جامعه احساس ترس از نوع قضاوت کردن افراد داشته باشد از مشکلات دیگر است و برای ساختن جامعه و کمک به معتادان و بهبود شرایط باید نگرش جامعه تغییر کند.

مدرس کارگاه تصریح کرد: برخورد با بیماری اعتیاد باید قبل از بروز آن شروع شود بنابراین افراد دارای سبک زندگی پر استرس باید برای آموختن مهارت های مدیریت هیجانها به مراکز معتبر مراجعه کنند.

۷ بهمن ۱۳۹۷ ۱۴:۳۵
کد خبر : ۱۳۸,۴۳۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید