گذر اشتغال از مسیر تعاونی

پررنگ شدن نقش تعاونی ها در اقتصاد علاوه بر توسعه رونق اقتصادی، باعث افزایش درآمدها و اشتغالزایی می شود.
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویر احمد، تعاون اهرم مناسبی برای توسعه فعالیت های اقتصادی و اجتماعی کشور محسوب می شود که در بهره‌وری بهینه از شرایط زندگی، کار و تولید،‌ توسعه زیرساخت های عمرانی، بهبود سطح درآمد و وضع اجتماعی جامعه نقش موثر دارد.
تعاونی ها در اشتغالزایی جوانان تحصیل کرده و افراد جویای کار نقش مؤثری ایفا می کنند و باید از همه امکانات برای فعال سازی آنها استفاده کرد.
امروزه تعاونی ها به عنوان یک نهاد مردمی می توانند نقش زیادی در توسعه اقتصادی روستاها داشته باشند.
ارائه تسهیلات مالی ناشی از یک کاسه کردن درآمد های اندک روستاییان، کاهش ریسک سرمایه گذاری ،ایجاد امکانات رفاهی،ایجاد ارزش افزوده برای محصولات،فعالیت در زمینه امور بازرگانی و بازاریابی،تهیه وسایل و امکانات مورد نیاز برای فعالیت های کشاورزی،ارائه و آموزش روشهای صحیح و به روز کشاورزی و به تبع حفظ منابع آبی و خاکی ، ارائه خدمات با قیمت پایین تر به دلیل حذف واسطه ها ، مبارزه با فقر و هزاران خدمات دیگر تاییدی بر ادعای تاثیر مثبت اقتصادی این نهاد ها در روستا هاست.
از آنجا که فقیرترین روستا نشینان را افراد بدون زمین کشاورزی و یا با زمین اندک تشکیل می‌دهند، می‌توان با تنوع‌بخشی به فعالیتهای غیر کشاورزی در این سکونتگاهها موجبات اشتغالزایی، کاهش فقر و ایجاد رفاه اجتماعی نسبی را در این کانونهای کوچک جمعیتی فراهم آورد.
افزایش زیرساخت های نوین کشاورزی، توسعه عمرانی و اقتصادی شدن حوزه های گردشگری، صنایع دستی و صنعت از خدمات اقتصادی نظام جمهوری اسلامی برای ارتقای سطح زندگی در این خطه بوده است.
در چهار دهه اخیر بهبود زیرساخت های جاده ای، آب،برق،گاز، سواد،فضاهای آموزشی باعث انقلابی در زندگی اجتماعی مردم شده است.
مردم کهگیلویه وبویراحمد که تا پیش از انقلاب اسلامی ایران در بهمن 1357 از کمترین امکانات رفاهی محروم بودند اکنون با همت مضاعف در بیشتر شاخص های زندگی شاهد دگرگونی های چشمگیر هستند.
کشاورزی سنتی، بدون استفاده ماندن ظرفیت های گردشگری و صنایع دستی برای درآمدزایی، محدود شدن صنعت تنها به یک واحد در کنار نبود کمترین امکانات زندگی از جمله گاز، برق، آب، راه های ارتباطی مناسب و مدرسه گوشه ای از محرومیت های مردم این خطه بوده است.
مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ایجاد و تقویت تعاونی های تخصصی و فعال را از برنامه های اصلی و اولویت دار این نهاد استان است که با جدیت پیگیری و برای تحقق آن اقدام های لازم انجام می شود.
پروانه نیک مرام اظهار داشت: برای رسیدن به هدف تعیین شده در خصوص تقویت تعاونی ها و ارتقای وضعیت آنها در استان، کارهایی انجام گرفته و قطعا به همکاری مسئولان به خصوص فرمانداری ها نیاز است.
وی به اهمیت نقش تعاونی های روستایی در توسعه و آبادانی مناطق مختلف استان اشاره کرد و افزود: باید از تمام ظرفیت ها و در سایه تعامل مردم و مسئولان برای اجرایی شدن هدف های تعاونی ها اقدام کرد.
نیک مرام تصریح کرد: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون بیش از 34 هزار نفر در تعاونی‌های کهگیلویه و بویراحمد مشغول به کار شدند.
وی افزود: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون سه هزار و 154 تعاونی در گرایش‌های مختلف در این استان ایجاد شد و برای 34 هزار نفر شغل ایجاد کرد.
نیک مرام با اشاره به عضویت 316 هزار و 649 نفر در این تعاونی‌ها افزود: پیش از انقلاب اسلامی 2 تعاونی با اشتغال 10 نفر و عضویت 200 نفر در استان ایجاد شده بود.
وی ایجاد تعاونی‌های تخصصی، کارآمد و توانمند برای نقش آفرینی را در ابعاد مختلف جامعه را ضروری دانست و گفت: تقویت و حمایت از تعاونی‌ها و شناسایی نقاط ضعف و قوت آنان در دستور کار این اداره قرار گرفته است.
مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان یکی از اهداف و اولویت‌های مهم این اداره را توسعه تعاونی‌ها برای بانوان اعلام کرد.
نیک مرام افزود: هم اکنون 204 تعاونی ویژه بانوان در گرایش‌های متفاوت با اشتغالزایی یکهزار و 700 نفر در استان تشکیل شده این در حالی است که پیش از انقلاب هیچ گونه تعاونی بانوان در استان وجود نداشت.
نیک مرام از شناسایی 359 تعاونی غیر فعال در استان خبر داد و گفت: این تعداد تعاونی با تکمیل فرم‌های نظارت عمومی، مالی و مدیریتی تعیین تکلیف و از فهرست آمار تعاونی‌های موجود استان خارج شدند.
وی اضافه کرد: تشکیل 200 تعاونی در گرایش‌های مختلف صنعت و معدن،کشاورزی و خدمات،25 تعاونی صادراتی در بخش صنایع دستی،هفت شرکت توسعه عمرانی شهرستانی و نیز تشکیل 25 تعاونی آبران به منظور استفاده از پتانسیل‌های منطقه از مهمترین برنامه‌های پیش روی این اداره در پنج سال آینده است.
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۵۹
روابط عمومی |
کد خبر : ۱۳۸,۷۳۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید