184میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی روستایی در قزوین پرداخت شد

استاندار قزوین گفت: 184 میلیارد تومان تسهیلات به طرح های کار آفرینان پرداخت شده که پیش بینی می شود منجر به ایجاد 4هزار شغل در روستاهای این استان شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان قزوین ، عبدالمحمد زاهدی در نشست خبری با خبرنگاران  گفت: اعطای وام اشتغالزایی روستایی یکی از اقدامات ارزشمند دولت دوازدهم است که این اعتبارات به طرح های صنعتی، کشاورزی، گردشگری و تولیدی در روستاهای قزوین اختصاص یافت.
استاندار قزوین تصریح کرد: مبلغ 93 میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه ملی سهم اولیه قزوین بود که ما تاکنون بیش 146 میلیارد تومان از این اعتبار را برای پرداخت به طرح های کارآفرینان جذب کرده و به کارآفرینان روستایی پرداخت کردیم.
زاهدی با قدردانی از معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، افزود: از نظر رتبه درعملکرد استانی در جذب و پرداخت اعتبارات اشتغالزایی ، قزوین همواره بین چهار استان برتر کشور قرار داشته که البته این رده بندی به صورت ماهانه ارزیابی می شود.
وی در ادامه به انعقاد تفاهم با بانک سینا اشاره کرد و افزود: مبلغ 38 میلیارد تومان نیز از منابع این بانک به متقاضیان طرح توسعه اشتغال روستایی پرداخت شد که پیش بینی می کنیم در مجموع منجر به ایجاد 4هزار شغل در روستاهای استان شود.
استاندار قزوین بیان کرد: اگر چه بخش عمده این تسهیلات، صنعت، کشاورزی و دامداری را شامل شد، اما طرح های متعددی در حوزه گردشگری، مانند بوم گردی، مجتمع های خدماتی و رفاهی بین راهی در روستاها و اماکن گردشگری روستایی قزوین نیز از این اعتبارات اشتغالزایی بهره مند شدند.
وی گفت: در گذشته تسهیلات روستایی و شهری به طرح های خود اشتغالی و زودبازده پرداخت می‌شد؛ چون رقم تسهیلات از یک تا ١٠ میلیون و کم بود نظارت هم خیلی ضعیف بود.
استاندار قزوین درباره نحوه نظارت بر تصویب و اعطای تسهیلات به طرح های اشتالزایی روستایی گفت: اجرای طرح کنونی پرداخت تسهیلات از صندوق توسعه ملی از همان ابتدای ثبت درخواست به دقت نظارت می شود.
زاهدی افزود: علاوه بر دفتر امور روستایی، استانداری نیز بر بانک عامل، با توجه به پیشرفت فیزیکی طرح تسهیلات را بخش بندی کرده و پرداخت می کند، این روش پرداخت بهترین شیوه نظارت است چون ارقام بزرگ یکباره پرداخت نمی شود.
زاهدی با تاکید بر اهمیت آموزش مهارت شغلی روستاییان اظهارکرد: این آموزش ها رایگان بوده و توسط سازمان فنی و حرفه ای و در امور روستایی کشور انجام می شود.آموزش ها هدفمند است و برای مهارت و مشاغل پایدار برنامه ریزی و اجرا می شود؛ در غیر این صورت منابع، امکانات و اعتبارات هدر می رود و خود روستاییان نیز پس از مدتی ناامید می شوند.
** 45 درصد محصولات کشاورزی کشور در قزوین تولید می شود
استاندار قزوین گفت: ما علاوه بر تثبیت نرخ اشتغال در صنایع کوچک، تلاش کرده‌ایم بخش کشاورزی را با روش های جدید آبیاری و راه اندازی گلخانه به سمت «مدیریت مصرف آب» هدایت کنیم.
زاهدی افزود: قزوین فقط یک استان صنعتی نیست؛ اگر چه یک درصد وسعت کل کشور را دارد، اما 45درصد محصولات کشاورزی کشور در این استان تولید می شود.
وی کمبود و آلودگی آب را تهدید جدی برای استان قزوین برشمرد و گفت: بدلیل برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی، در برخی از مناطق شرایط مناسبی نداریم، اما با توجه به طراحی شبکه های آبیاری و اقداماتی که از گذشته در دشت قزوین انجام شد، وضعیت مناسبی در روستاها داریم.
استاندار قزوین با تاکید بر لزوم کم آب بر بودن صنایع خاطرنشان کرد: علاوه بر این باید سرریزهای آب شهری و روستایی، پساب ها را پس از تصفیه در صنایع کشاورزی استفاده کنیم تا از این طریق مصرف آب را مدیریت کنیم . ضمن اینکه برنامه هایی برای احیای آبخوان های دشت قزوین در دستور کار داریم.
استاندار قزوین یادآورشد:علاوه بر تسهیلات و ردیف های اعتباری مناطق روستایی، شرکت های آب ، برق، گاز و ... سازمان شهرداری ها و دهیاری ها از محل اعتبارات استانی طرح های زیرساختی و همچنین از محل منابع مالیات بر ارزش افزوده می توانند برای راه اندازی و تکمیل طرح ها اقدام کنند.
زاهدی به ظرفیت ها و جاذبه های ویژه گردشگری استان قزوین اشاره کرد و افزود: گردشگران قزوین را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب نمی کنند، بلکه محل عبور مسافری است و گاهی به اجبار در آن اقامت می کنند.
وی گفت: این در حالی است که استان قزوین به لحاظ جغرافیایی از موقعیت ممتازی در کشور برخوردار است به طوری که در مسیر یازده استان شمال، شمال غرب و غرب کشور قرار دارد.
استاندار قزوین با بیان اینکه از ابتدای سال 97 «توسعه گردشگری» را به عنوان اولویت کاری استانداری و سایر دستگاه ها قرار گرفته است گفت: با تبلیغات هدفمند و معرفی جاذبه های گردشگری قزوین در چند سال گذشته، در نوروز سال 97، میزان اقامت شبانه در مراکز اقامتی 34درصد افزایش یافته است.
زاهدی گفت: علاوه بر اینکه آموزش صنایع دستی به روستاییان را در سال 98 در دستور کار قرار دادیم، ساز و کار جدیدی برای سازماندهی و ساماندهی بازاریابی و فروش محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی مردمان روستا فراهم می کنیم.
بر اساس گزارش دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین تاکنون از محل طرح اشتغال روستایی مبلغ ١46 میلیارد و ٢٧٠ میلیون تومان بابت 66٧ طرح با اشتغال ٢ هزار و ٩٧٢ نفر پرداخت شده است.این پرداختی بیش از ١56 درصد اعتبار ابلاغی می باشد که استان قزوین با اجرای طرح اشتغالزایی رتبه چهارم اشتغال کشوری را کسب کرده است.
نخستین تور خبرنگاران با هدف بازدید از طرح های اشتغالزایی روستایی به همت معاون توسعه روستایی و امور مناطق کشور و همکاری استانداری قزوین در این استان برگزار شد.


۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰
کد خبر : ۱۳۸,۸۷۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید