مقرری بیمه بیکاری دستاورد مهم انقلاب اسلامی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: قانون بیمه بیکاری و مقرری آن دستاورد مهم انقلاب در راستای حمایت از جامعه کارگری است.
به گزارش روابط عمومی تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی محمدتقی آبایی هزاوه با بیان این مطلب اظهارکرد:  قانون بیمه بیکاری در سال 69 تصویب و به تایید شورای نگهبان رسید و آیین نامه اجرایی آن از شهریورماه 69 ابلاغ شد و این قانون از سال 80 در استان مرکزی اجرایی شده است.
وی بیان کرد: قانون بیمه بیکاری شامل 24 ماده است و صندوق بیمه بیکاری برای حمایت از کارگرانی که ازشغل خود را از دست می دهند در کشور تشکیل شد و سازمان تامین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمه به افرادی که طبق قانون بیکار می شوند مقرری پرداخت کند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: بازنشستگان و از کارافتادگان، صاحبان حرف و مشاغل آزاد و اتباع خارجی شامل بیمه بیکاری نمی شوند.
آبایی هزاوه تصریح کرد: بیمه بیکاری در زمره سنوات بازنشستگی محسوب می شود و این قانون تنها مشمولانی را شامل می شود که بدون میل و اراده خود بیکار می شوند.
وی گفت: ورودی بیمه بیکاری استان مرکزی تاکنون 57 هزار و 13 نفر بوده و اکنون ماهانه پنج هزار و 993 نفر مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اضافه کرد: سقف پرداخت بیمه بیکاری چهار سال تا 56 ماه است و مشمولان آن باید دارای سن بالای 55 سال باشند.
آبایی هزاوه عنوان کرد: افرادی که بیمه بیکاری دریافت می کنند و دارای سواد نباشند به صورت رایگان به نهضت سواد آموزی معرفی می شوند که تاکنون 100 نفر از مقرری بگیران این استان به نهضت سوادآموزی معرفی شده اند.
وی گفت: پنج هزار و 509 نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری استان مرکزی نیز برای کسب مهارت های مختلف به مراکز فنی و حرفه ای معرفی شده اند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی افزود: چهار هزار و 379 نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری این استان مجدد در بازار کار مشغول شده اند و استان مرکزی در زمینه پرداخت بیمه بیکاری از سال 94 تاکنون رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.
آبایی هزاوه اظهار داشت: اصلاح قانون کار، بخشی از قانون تعاون و حمایت از معلولان از دیگر دستاوردهای مهم حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از انقلاب اسلامی است.
وی بیان کرد: اتاق تعاون، سازمان بهزیستی، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، بانک توسعه تعاون، صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون نیز در طول 40 سال گذشته در جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان از سال 84 در کشور شکل گرفته اما فعالیت این صندوق در این استان از سال 89 بوده و هم اکنون یک شعبه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان در استان مرکزی وجود دارد.
آبایی هزاوه تصریح کرد: این صندوق در استان مرکزی حدود 54 هزار و 154نفر بیمه شده را تحت پوشش دارد و جامعه هدف آن روستایی و عشایری است.
وی گفت: صندوق تعاون کشور با دستور رهبر معظم انقلاب در سال 88 در کشور به بانک توسعه تعاون تغییر یافت و این بانک هم اکنون در استان مرکزی دارای 11 شعبه و سه باجه است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اضافه کرد: این بانک صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون را نیز داراست و 70 درصد تسهیلات آن مختص بخش تعاون و 30 درصد مربوط به سایر بخش ها است.
آبایی هزاوه تصریح کرد: اتاق تعاون نیز به منظور فراهم کردن زمینه رشد، توسعه بخش تعاون در عرصه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، کمک به بهبود اقتصاد، کسب و کار، عدالت اجتماعی، کاهش فاصله میان درآمدهای طبقات و رفع محرومیت از قشرهای کم درآمد، ایجاد اشتغال مولد و کمک به تحقق اجرای سیاست های اصل 44 شکل گرفته است.
وی عنوان کرد: 2 اتاق تعاون در شهرستان های اراک و ساوه فعال است که موضوع جذب منابع و سرمایه گذاری داخلی و خارجی، توسعه صادرات، ساماندهی و هماهنگی بین تعاونی ها در آن ها با جدیت دنبال می شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اضافه کرد: قانون بخشی به تعاون نیز از سال 1370 در کشور مورد توجه قرار گرفته و این بخش تاکنون در کشور و این استان توفیقات خوبی به همراه داشته است.
آبایی هزاوه تصریح کرد: ایجاد و رشد حوزه تعاون و شرکت های موفق تولیدی و صادرات محور در این استان از دستاوردهای مهم و برجسته انقلاب اسلامی است و شمار شرکت های تعاونی استان مرکزی در چهار دهه اخیر 140 برابر افزایش یافته که در قیاس با شاخص میانگین کشوری ( 95 برابر شدن در چهار دهه) شرایط مطلوبی دارد.
وی بیان کرد: استان مرکزی پیش از انقلاب اسلامی تنها 40 شرکت تعاونی ثبت شده با 43 هزار و 11 نفر عضو داشت که 24 شرکت با 29 هزار و 793 عضو فعالیت داشته و بقیه راکد بودند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: اشتغال تعاونی های استان قبل از انقلاب اسلامی 184 مورد و برای شرکت های تعاونی فعال 133 شغل بوده است.
آبایی هزاوه عنوان کرد: در کارنامه عملکرد چهل ساله نظام اسلامی در حوزه تعاون ایجاد پنج هزار و 600 شرکت تعاونی در گرایش های مختلف با یک میلیون و 840 هزار و هشت نفر ثبت شده که پیامدهای آن در حوزه اقتصاد، صادرات و تامین نیازهای داخلی افتخارآمیز و اثربخش است.
وی گفت: 2 هزار و 191 شرکت تعاونی این استان با 967 هزار و 585 نفر فعال است و فرصت های شغلی تعاونی های استان نیز در 40 سال اخیر 37 هزار و 354 مورد بوده که 20 هزار و 345 شغل آن فعال است.
آبایی هزاوه اضافه کرد: سرمایه گذاری حوزه تعاون استان مرکزی در 40 سال اخیر به 209 میلیارد ریال و سرمایه شرکت های فعال به هزار و 544 میلیارد ریال رسیده است.
استان مرکزی با دارا بودن 12 شهرستان دارای بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر جمعیت است
۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ۰۹:۵۱
روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی |
کد خبر : ۱۳۹,۳۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید