معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور: دولت دوازدهم توجه ویژه ای به اشتغال روستایی و کاهش مهاجرت دارد

معاون رئیس جمهور گفت: بر اساس شاخص های موجود در تامین اعتبارات، دولت دوازدهم توجه ویژه ای به اشتغال روستایی و کاهش مهاجرت دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان قم، محمد امید  در جلسه کارگروه اشتغال استان قم در تالار امام جواد(ع) عنوان کرد: استان قم در جذب منابع در زمینه اشتغال روستایی پیشتاز بوده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور افزود: بر اساس شاخص های موجود در تامین اعتبارات، دولت دوازدهم توجه ویژه ای به اشتغال روستایی و کاهش مهاجرت دارد.

وی اظهار کرد: حمایت از روستائیان نقش مهمی در تولید دارد؛ از این رو برنامه ها باید در مناطق محروم و روستایی با جدیت دنبال شود.

امید بیان کرد: اهتمام استاندار قم در زمینه پیگیری وضعیت اشتغال، قابل تقدیر است و ما امیدواریم نتایج خوبی از این پیگیری ها و مصوبات داشته باشیم.

وی تصریح کرد: پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، تحولات خوبی در حوزه اشتغال و تولید روستایی ایجاد شد و امکانات زیادی به بخش های روستایی تعلق گرفت؛ به طوری که بر اساس آمار معتبر جهانی، کشور حتی در برخی از زیرساختهای روستایی، افراط نیز داشته است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور خاطرنشان کرد: 38 هزار روستای بالای 20 خانوار در کشور وجود دارد که 93 درصد به آب آشامیدنی، 85 درصد راه آسفالت و 80 درصد امکانات برخوردار هستند.

وی گفت: یکی از دغدغه های جدی در شهرها، حاشیه نشینی است که همچون کمربندی انتحاری می ماند و جامعه را تهدید می کند. اگر اشتغال روستایی سامان پیدا کند، مهاجرت و حاشیه نشینی نیز از میان خواهد رفت.

امید عنوان کرد: دولت دوازدهم در جهت اشتغال روستایی، 18 هزار میلیارد تومان پیش بینی کرد که 6 هزار میلیارد تومان آن به استان ها واگذار شده است.

وی اظهار کرد: بر اساس برنامه ها و سیاست گذاری ها، نهادهای حمایتی چون کمیته امداد امام(ره) و بهزیستی پشتیبانی خوبی از طرح های اشتغال روستایی داشته اند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور تصریح کرد: آمار بیکاران روستایی در استان قم 4300 نفر برآورد شده است که میانگین پرداختی برای هر نفر 60 میلیون جهت اشتغال پیش بینی می شود که اگر این میزان را محاسبه کنیم، 250 میلیارد تومان خواهد شد.

وی توضیح داد: در حال حاضر 220 میلیارد تومان به قم در جهت اشتغال روستایی تخصیص یافته و 100 میلیارد تومان دیگر نیز به این رقم افزوده می شود که می تواند اتفاقات خوبی را در قم رقم بزند و به زودی جشن بیکاری در اشتغال روستایی را  که یکی از آرزوهای نظام است در قم خواهیم گرفت.

امید متذکر شد: تا پایان امسال هر طرح ویژه ای در اشتغال روستایی ارائه شود، تامین بودجه خواهد شد؛ البته طرح های کوچک تر در اولویت قرار گیرد تا پروژه های بزرگ تر نیز در آینده در جریان اصلاح و پرداخت تسهیلات قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: دادن اختیارات به استان ها، یکی از اهداف مهم است؛ در این باره کارگروه ملی، درخواست‌های استان را پیگیری می‌کند.

۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ۰۹:۴۰
کد خبر : ۱۴۰,۵۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید