مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد خبر داد:

70 درصد بانوان جویای شغل در یزد، فارغ التحصیل دانشگاهی هستند

نشست بانوان فعال در حوزه اقتصادی و اشتغال با رویکرد اقتصاد مقاومتی با حضور محمدعلی طالبی استاندار یزد،علی زینی وند معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، محمدحسین ریاحی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، فاطمه دانش یزدی مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری یزد و جمعی از مسئولان این حوزه در سالن کوثر استانداری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، استاندار یزد به نقش زنان در توسعه عرصه های اقتصادی اشاره کرد و گفت: یکی از صاحبنظران مطرح دنیا، دلایل اصلی پیشرفت کشور ژاپن را نقش آفرینی زنان  و از سوی دیگر با تحلیلی نسبت به وضعیت خاورمیانه علت توسعه نیافتگی این منطقه را فراهم نبودن بسترهای فرهنگی برای کار و تلاش از سوی بانوان بیان می کند.

محمدعلی طالبی افزود: مشکلات فرهنگی که برای ایفای نقش زنان در کشور وجود داشت به برکت انقلاب اسلامی و زمینه سازی برای ورود زنان به صحنه های مختلف حل شده است؛گرچه هم چنان دغدغه هایی وجود دارد اما فضای مناسبی ایجاد شده  و بیش از هر زمان دیگری نیازمند نقش موثر زنان درتوسعه اقتصادی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: رویکرد اقتصاد مقاومتی و ضرورت توجه به ظرفیت های داخلی که زنان به شکل موثرتری می توانند در این عرصه نقش آفرینی کنند از یک سو و تشکیل سهم بالایی از نیروی جویای کار در شرایط فعلی توسط زنان به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی؛ فراهم کردن فرصت و زمینه نقش آفرینی بیشتر زنان در اقتصاد استان را موضوعی دارای اهمیت نشان می دهد.

طالبی از مسئولان اقتصادی و دستگاه های اجرایی استان خواستار حمایت از کارآفرینان و زنان فعال در عرصه های اقتصادی به ویژه مشاغل خانگی شد و گفت: تسهیل شرایط نقش آفرینی بانوان در حوزه اقتصاد و تولید ثروت را مسئولین باید یکی از اولویت های اصلی خود قرار دهند.

عالی ترین مقام اجرایی استان بیان کرد:در بخش خصوصی استان نیز توجه خوبی به این موضوع شکل گرفته است و اهتمام مشترکی نسبت به ایفای نقش زنان در بخش های مختلف به وجود آمده که امیدواریم ماحصل این همگرایی حضور موثرتر کارآفرینان زن در شاخه های مختلف باشد.

در ادامه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار یزد گفت: توجه به ایفای نقش بانوان و جوانان در زمینه  اقتصادی با تاکید بر مولفه های اقتصاد مقاومتی از موارد مورد تاکید مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و برنامه های شاخص دولت تدبیر و امید است.

علی زینی وند افزود: بیانیه گام دوم که همزمان با شکوه چهل سالگی انقلاب از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ارائه شد نقشه راهی موثر و روشن است تا بتوانیم با مرور گذشته،تکیه بر افتخارات ملی و ترسیم آینده در مسیر رفع مشکلات و تحقق فرصت هایی بهتر گام برداریم.

زینی وند بیان کرد: یزد، استانی بهره مند از ظرفیت خلاقیت ،سازگاری با  مشکلات طبیعت و الگوهای شاخص اجتماعی و اقتصادی در سطح دنیاست و ضروریست این سرمایه ها به عنوان پشتوانه توسعه اثربخش مورد توجه بیشتری قرار گیرند.

وی اظهار داشت:کشور ایران در وضعیت پنجره جمعیتی قرار دارد و اکثریت نیروهای فعال را جوانان تشکیل می دهند که سال هاست نسبت به حضور جوانان و بانوان در عرصه اقتصاد و تولید غفلت شده و  خوشبختانه با رویکردهای جدید تلاش برای ارتقا این موضوع در دستور کار قرار گرفته است.

معاون اقتصادی استاندار یزد گفت:مدرک گرایی، بخشی نگری،نظام اداری گسترده  و دولت محوری در حوزه اقتصاد آفت هایی هستند که کشور را با آسیب مواجه ساخته اند و با  توسعه نگاه فنی و حرفه ای در استان برآنیم مهارت آموزی  جایگزین مدرک گرایی شود.

زینی وند با اشاره به  اهمیت تقویت گفتمان دانش بنیان و فناور محور در عرصه تولید و اقتصاد افزود: بانوان و جوانان می توانند با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی و رسانه های نوین مسئولان را با نگاه خود همراه ساخته و حرکت کشور به سمت مشاغل خُرد و خانگی را سرعت ببخشند.

وی  خاطرنشان کرد: موفقیت کسب و کار و ایجاد شغل در عصر حاضر بر ایجاد و تکمیل زنجیره تولید است و در این مسیر کشور از زیرساخت های خوبی برخوردار است و باید تلاش را بر اصلاح قوانین، جهت دهی دیدگاه ها و تقویت فرهنگ کارآفرینی متمرکز کرد.

سپس مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد در نشست بانوان فعال استان در حوزه اقتصادی و اشتغال اظهار کرد: مدیریت در جامعه نقش بسیار بسزایی در توسعه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشور و جامعه دارد .

محمدحسین ریاحی با تاکید بر اینکه زمانی که از جامعه به کانون گرم خانواده می‌رسیم نقش مدیریت خانواده در پیشرفت و موفقیت آن بسیار مهم و تاثیرگذار است، افزود: امروز مدیریت خانواده در دستان زنان قرار دارد و آنها هم با درایت، محبت و اولویت‌بندی این موضوع مهم را انجام می‌دهند .

وی با اشاره به مباحث مربوط به خلاقیت و کارآفرینی گفت: باید یک مشکل و خللی در فرایندی وجود داشته باشد که ما را به تفکر وادار کند و بیاندیشیم تا متوجه شویم چطور از این مشکل عبور کنیم .

ریاحی تصریح کرد: وقتی در حوزه کارآفرینی و مدیریت دقت کنیم، متوجه می‌شویم که خلاقیت و ایده‌پردازی به عنوان رکن اساسی کار مورد توجه است و بدون این دو حوزه نمی‌توان کارآفرین یا مدیر خوبی بود .

این مقام مسئول ادامه داد: در واقع اگر امروز ما در مباحث اقتصادی و اجتماعی نیازمند کارآفرینی هستیم، مطمئن هستیم که این مهم از عهده بانوان برمی‌آید و آنها می‌توانند با خلاقیت و ایده‌پردازی خود، به کارآفرینی در این زمینه بپردازند .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد خاطرنشان‌ کرد: امروز خوشحالیم بانوان ما در تمامی حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، هنری، ورزشی و سایر عرصه‌ها حضور دارند و می‌توانند موجب افتخار برای جامعه باشند .

ریاحی افزود: بیش از 20 درصد از جمعیت شاغل استان یزد را در حال حاضر بانوان به خودشان اختصاص داده‌اند و خوشحالیم که امروز بانوان به یک مقامی از علم و آگاهی رسیده‌اند و توانسته‌اند سکوهای دانشگاهی و علم را به خودشان اختصاص دهند و در تمام عرصه‌های علمی حضور فعالی داشته باشند .

این مقام مسئول تصریح کرد: از 22 هزار بانوی یزدی که آمادگی انجام کار را دارند، نزدیک به 14 هزار نفر معادل 70 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند و این موضوع نشان می‌دهد که امروز بانوان ما در سطح استان به سمت و سوی کسب علم و دانش پیش رفته‌اند و می‌توانند امروز در عرصه‌های اقتصادی و اشتغال فعالیت داشته باشند .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با اشاره به این‌که شاید برخی از رشته‌های دانشگاهی متناسب با حضور بانوان در حوزه‌های اقتصادی دولتی و خصوصی نتوانسته باشند سهم لازم از بازار اشتغال مرتبط را به خودشان اختصاص دهند گفت: باید توسعه دانش به مفهوم بهره‌مندی از مهارت در حوزه دانش را در بانوان با جدیت دنبال کنیم .

۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷
روابط عمومی اداره کل |
کد خبر : ۱۴۰,۹۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید