در همایش تحلیل و بررسی نقش و جایگاه الگوی بین المللی تعاون در فارس عنوان شد: بایستی ۲۵ درصد اقتصاد برپایه تعاونی ها شکل بگیرد

همایش تحلیل و بررسی نقش و جایگاه الگوی بین المللی تعاون و نظام کسب و کار تعاونی در توسعه اقتصادی و اجتماعی استان فارس به میزبانی شهرستان لارستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، معاون  تعاون اداره کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان فارس در این همایش با تاکید بر اینکه بایستی ۲۵ درصد اقتصاد برپایه تعاونی ها شکل بگیرد، گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و فشار تحریم ها می طلبد که تعاونگران  تلاش بیشتری انجام دهند چرا که امکانات دولت  برای ایجاد اشتغال و کمک به اقتصاد محدود است.
سعید رضا عابد افزود: متاسفانه تعاون جایگاه اصلی خود را در کشور ما پیدا نکرده است در صورتی که نزدیک به 10 درصد چرخه اقتصاد دنیا در دست تعاونی هاست.
وی با تاکید بر ظرفیت تعاونیها گفت: هیچ راهی جز تشکل های تعاونی برای مسکن دار شدن کارگران وکارمندان  وجود ندارد،

 وی با بیان این که علی رغم پیش بینی انجام شده در برنامه ۲۰ ساله  تا سال 1404 که میبایست  25 درصد اقتصاد کشور به تعاونی ها اختصاص یابد، که در حال حاضر تنها ۸درصد از اقتصاد کشور در اختیار تعاونی ها قرار دارد، اضافه کرد: کشور هند با 530 هزار تعاونی فعال، فرانسه با 2600 تعاونی بزرگ ،11 هزار تعاونی کوچک وتامین 75 درصد محصولات کشاورزی، مدل های موفقی از فعالیت تعاونی ها به شمار می روند.
معاون تعاون اداره کل تعاون ،کار ورفاه اجتماعی فارس با اشاره به اینکه 95 هزار تعاونی در کشور فعال هستند، ادامه داد: کشور ما در حوزه تعاونی ها در جایگاه 14 دنیا قرار دارد و 14 درصد اشتغال کشور در حوزه تعاونی هاست.
عابد خاطرنشان کرد: رشد 6 درصدی فعالیت تعاونی ها در استان فارس و کسب مقام برتر کشوری در این حوزه، نشان دهنده پویایی تعاونی ها در استان فارس است.
 وی اضافه کرد: بزرگترین مشکل در حوزه تعاونی ها عدم فرهنگ سازی در انجام دادن کار تیمی است و معتقدیم فعالیت تعاونی های آموزشگاهی را بایستی در فارس آغاز کنیم؛ فرهنگ تعاون را با تهاجم فرهنگی در کشور ما از بین برده اند.
معاون تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در ادامه همچنین بیان کرد: اگر قانونی در کشور برای پرداخت مالیات وجود دارد بایستی برای همه یکسان باشد؛ همه ملزم به رعایت قانون هستند نه صرفا شرکت های تعاونی و تشکل ها.
عابد با تاکید بر اینکه جامعه به تعاونی ها نیاز دارد، افزود: سهم بالایی از تولید و اشتغال در تعاونی ها تعریف شده است ولی متاسفانه افراد سود خود را در انجام کارهای گروهی نمی بینند.
وی با تاکید بر اینکه شهرستان لار از پتانسیل خوبی در بحث بازرگانی برخوردار است، گفت: لارستان ظرفیت خوبی برای تبدیل شدن به منطقه بازرگانی کشور را دارد.
همچنین فرماندار ویژه لارستان نیز در ادامه این همایش بر محدود بودن بودجه های دولت تاکید کرد و تعاون را یکی از ضروریاتی دانست که میتواند بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را حل کرده و مرتفع کننده مشکلات اقتصادی کشور باشد.
۱ اسفند ۱۳۹۷ ۱۵:۵۶
روابط عمومی اداره کل تعاون،کار ورفاه اجتماعی استان فارس |
کد خبر : ۱۴۱,۰۷۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید