استان مرکزی یکی از استان‌های پیشتاز کشور در توسعه اشتغال روستایی است

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با اشاره وضعیت استان مرکزی در حوزه اشتغال روستایی اظهارکرد: استان مرکزی یکی از استان‌های خوب و پیشتاز کشور در توسعه اشتغال روستایی است.
به گزارش روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی محمد امید در کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی با اشاره وضعیت استان مرکزی در حوزه اشتغال روستایی اظهار داشت: استان مرکزی یکی از استان‌های خوب و پیشتاز کشور در توسعه اشتغال روستایی است.

وی افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اسلامی اقدامات بسیار خوبی را در روستاهای کشور انجام داده است، به‌گونه‌ای که از 38 هزار روستای بالا 20 خانوار کشور، همگی از زیرساخت‌های ابتدایی برخوردار بوده و هم‌اکنون 90 درصد از روستاهای کشور  از نعمت اینترنت پرسرعت برخوردار هستند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری تصریح کرد: در ابتدای انقلاب 65درصد از جمعیت کشور با تعداد 21 میلیون نفر روستایی بود، اما هم‌اکنون 74 درصد از جمعیت کشور را جمعیت شهری و 26 درصد با 21 میلیون نفر نیز جمعیت روستایی کشور را تشکیل می‌دهد، این آمار نشان می‌دهد که در تثبیت جمعیت روستایی موفق نبوده‌ایم و نتوانسته‌ایم فرصت‌های جدیدی را در روستاها ایجاد کنیم.

امید بیان کرد: بسیاری از روستاهای کشور خالی از سکنه شده‌اند، یکی از مهم‌ترین عوامل مهاجرت افراد از روستا به شهر، بحث کار، تولید و ایجاد ثروت است که در روستاهامورد غفلت قرار گرفت، براساس بررسی انجام شده مشاهده شد این روند در کشورهایی که تنها به زیرساخت روستا توجه داشتند وجود داشته است.

وی عنوان کرد: در طرح اشتغال روستایی ابتدا قرار بود یک میلیارد دلار اختصاص پیدا کند که با تاکید مقام معظم رهبری این رقم به 1.5 میلیارد دلار  معادل 18 هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی افزایش پیدا کرد، این مهم حاکی از توجه مجموعه نظام به ایجاد اشتغال در روستاها است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ادامه داد: از این میزان  8 هزار میلیارد جذب و 13 هزار میلیارد نیز ابلاغ شده است، امیدواریم با پیش‌بینی سالانه 500 میلیون دلار برای این طرح، شاهد توسعه روستاهای کشور باشیم، حداقل زمان پایه برای این طرح نیز 5 سال است.

امید خاطرنشان کرد: در پایان سال97 سهم روستاهای کشور در ایجاد اشتغال 25 درصد بود، همچنین آمارها حاکی از مهاجرت معکوس در کشور است، در تلاش هستیم روستاهای کشور به کانون اشتغال و کارآفرینی تبدیل شود.

وی افزود: در نیمه دوم مرداد ماه نمایشگاه اشتغال روستایی در تهران برگزار می‌شود که امیدواریم شاهد حضور پررنگ استان مرکزی باشیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با اشاره به تفویض اختیار اعطای تسهیلات در استان‌ها گفت: استان‌ها اختیار دارند 15 میلیارد تومان را برای طرح‌ها تصویب کنند،  قانون در رابطه با اشتغال روستایی ورود بسیار زیادی در زمینه درصد، نوع و زمینه تخصیص این اعتبارات داشته است.

امید با اشاره به تسهیلات اشتغال افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و بهزیستی گفت: استان مرکزی در زمینه جذب این اعتبارات نیز موفق بوده است.

در ادامه معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی رئیس جمهور گفت: طبق ماده ۲۷قانون برنامه ششم قرار است سالانه پنج هزار روستا شناسایی و برای شکوفایی اقتصادی آنها اقدام شود.

منوچهر رزم جو اظهار کرد: اشتغال روستایی یکی از کارهای ارزشمند دولت دوازدهم در راستای توسعه متوازن و اشتغال پایدار است که از محل صندوق توسعه ملی ۱.۵ میلیارد دلار برای این کار اختصاص داده شده است.

معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی رئیس جمهور ادامه داد: اشتغال روستایی افزایش توسعه، بهره وری و پیشگیری از مهاجرت معکوس را به دنبال داشته است.

وی بیان کرد: در مجموع از ۱.۵ میلیارد دلار معادل ریالی ۱۸ هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستاییان، مبلغ ۱۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان ابلاغ و تخصیص پیدا کرده است و ۲۰ درصد آن باقی مانده است که امیدواریم تخصیص پیدا کند.

معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی رئیس جمهور گفت: از ۱۸ هزار میلیارد تومان، سه هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان مربوط به نهادهای حمایتی است.

وی بیان کرد: از مجموع طرح‌های ثبت شده در سامانه کارا ۱۰۲ هزار به مبلغ دو هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پرداخت تسهیلات مصوب شده که از این تعداد ۹۷ هزار طرح با اعتباری بالغ بر ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی رئیس جمهور اظهار کرد: از مجموع اعتبارات تخصیص داده شده به نهادهای حمایتی تاکنون ۳۶ درصد پرداخت و بیش از ۷۰ درصد اعتبار مربوط به سایر دستگاه‌ها پرداخت شده است. باید در جذب نهادهای حمایتی تسریع شود.

رزم جو گفت: نرخ بیکاری در سال ۹۷ در روستاها نسبت به سال ۹۶ از ۸.۲ به ۷.۹ رسیده است و اشتغال روستاییان در سال ۹۷ از رشد ۲۶ درصدی نسبت به سال ۹۶ برخوردار بوده است.

معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی رئیس جمهور در خصوص تفویض اختیار وام‌های حمایتی به استان‌ها عنوان کرد: به دنبال این هستیم طرح‌های مربوط به نهادهای حمایتی به استان‌ها تفویض اختیار شود. باید تلاش کنیم انحرافات گزارشات نظارتی به حداقل برسد اگر در بحث گزارشات نظارتی اصلاحاتی نیاز است انجام دهیم و اگر موارد مشکوک است در کارگروه ملی مطرح شود.

وی گفت: به تعداد کافی یعنی ۱.۲ برابر متقاضی را برای دریافت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی به بانک‌ها معرفی کنیم و در صورت نبود شرایط افراد دیگر را جایگزین خواهیم کرد.

معاون امور سرمایه گذاری، فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور اظهار کرد: براساس ماده ۲۷ قانون برنامه ششم قرار است سالانه پنج هزار روستا ظرفیت‌های و پتانسیل‌های اقتصادی آنها را شناسایی کنیم و در جهت شکوفایی برنامه‌های اقتصادی آن تلاش کنیم چرا که باید خروجی قابل قبولی از اعتبارات مشخص شود.

۱۷ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۶
روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی |
کد خبر : ۱۵۵,۵۲۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید