مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: ایجاد فرهنگ ایمنی در جهت کاهش حوادث ناشی از کار ضروریست

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: در سال گذشته 11 هزارو 95 مورد در صنایع کشور دچار حادثه شده اند که از این تعداد 7853 مورد بر اثر بی احتیاطی بوده است و 882 مورد بر اثر عدم رعایت مقررات ایمنی بوده است.
به گزارش روابط عمومی تعاون،کارو رفاه اجتماعی استان مرکزی محمد تقی آبایی در اولین جلسه آموزشی HSE گفت: صنایع به روش های مختلف دنبال کاهش حوادث بوده اند و اولین گام بهبود وضعیت سخت افزاری از قبیل استفاده از حفاظهای مناسب ،ماشین ها و لوازم ایمن تر و.. بوده است  و دومین گام انتخاب افراد مناسب و آموزش و برقراری نظام تشویق و پاداش و... و اما گام سوم توجه به سیستم مدیریتی و بخصوص سیستم مدیریت ایمنی بوده است.

وی افزود: به کار گیری این گام ها شاید تا حدی مفید بود ولی به بن بست رسید و امروزه عقیده بر این است که بیشتر حوادث و سوانح بواسطه خطاها و بی توجهی کارکنان بوجود می آید و برای رسیدن به گام های بعدی در جهت کاهش حوادث شغلی ایجاد فرهنگ ایمنی مناسب است.

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: توسعه فرهنگ ایمنی موجب اصلاح رفتارهای فردی و نهایتا موجب کاهش خطاهای انسانی و حوادث می شود و از شاخص های فرهنگ ایمنی می توان به در اختیار قرار دادن اطلاعات جامع و کامل در مورد ایمنی به کارکنان و همچنین اولویت قراردادن ایمنی  حتی در صورت توقف تولید و اموزش و تجهیزات ایمنی متناسب با شغل و بررسی علل ایجاد حوادث و بازدید مدیریت از محیط کار و مشورت با کارکنان در مورد مسایل و مشکلات مربوط به ایمنی و بهداشت نام برد.

آبایی با تاکید بر نقش آموزش در کاهش حوادث کار گفت: تجربه شرکت های موفق نشان میدهد هر اندازه در آموزش سرمایه گذاری شود سود و بهره وری بیشتری عاید سازمان میشود.

گفتنی است  جلسه آموزشی HSE که به همت کانون شورای اسلامی کار استان در محل شرکت ایرالکو با هدف ا آشنای روسای شوراهای اسلامی کار با مباحث ایمنی برگزار شده است.

۲ اَمرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۴۵
روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی |
کد خبر : ۱۵۷,۵۳۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید