یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار کالا توسط تعاونی های استان مرکزی صادر شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار کالا امسال توسط شرکت های تعاونی این استان به خارج از کشور صادر شده است.

به گزارش روابط عمومی تعاون،کارو رفاه اجتماعی استان مرکزی، محمد تقی آبایی گفت: محموله های صادراتی امسال استان در حوزه های مختلف از جمله صنایع غذایی، حلال های شیمیایی، پوکه آمپول، ایزوگام و صنایع پوششی، ماهیان و گل های زینتی و سنگ های معدنی  بوده است.

وی ادامه داد: ۲۶ میلیون و ۷۵۶ هزار دلار کالا نیز سال گذشته توسط تعاونی های استان مرکزی به خارج از کشور صادر شده است.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: ۹ شرکت تعاونی و ۲ اتحادیه  امسال در استان مرکزی ایجاد شد که با راه اندازی آن ها۶۰ اشتغال ایجاد شده است.
آبایی یادآور شد: سه هزار و ۱۲۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری پارسال در مرحله نخست اجرای این طرح با هدف تکمیل زنجیره تولید، ارزش افزوده و حمایت از تامین بازار کار برای محصولات تولیدی به استان اختصاص یافته است که با نظارت های انجام شده بیش از ۹۰ درصد پرداخت این تسهیلات به متقاضیان در برای ایجاد طرح ها و محل مورد نظر هزینه شده است.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: جذب این منابع مالی پنج هزار و ۴۴۹ شغل در استان به همراه دارد.

وی ادامه داد: ۲ هزار و ۲۵۳ طرح برای دریافت سه هزار و ۹۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری در کمیته های استانی و شهرستانی استان مرکزی مصوب و به بانک های عامل معرفی شده اند.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی افزود: پرداخت این تسهیلات پنج هزار و ۴۴۹ فرصت شغلی در شهرستان های استان ایجاد می کند.

آبایی گفت: یک هزار و ۵۹۹ طرح برای دریافت ۲ هزار و ۴۵۵ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری در بانک های عامل استان مرکزی مصوب  و یک هزار و ۵۳۸ طرح با منابع مالی ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال منجر به عقد قرارداد شده است.

وی ادامه داد: یک هزار و ۴۹۹ طرح با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۹۶۰ میلیارد ریال جذب و به متقاضیان پرداخت شده که در پی آن  سه هزار و ۲۳۱ شغل فراهم می شود.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی خاطرنشان کرد: با توجه به وجود تحریم ها و نوسانات اقتصادی در سال جاری با تلاش مسئولان و دولت تدبیر و امید وضعیت اقتصادی کشور در پنج ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بهبود یافته است.

آبایی گفت: ۵۷ شرکت با ۱۶۴ ماه حقوق معوقه کارگری امسال در استان مرکزی وجود دارد که شمار آن ها در مدت مشابه پارسال  ۵۹ شرکت با ۲۰۵ ماه حقوق معوقه بوده است.

 وی ادامه داد: ۱۱ مورد از این واحدها در سال جاری دارای یک ماه حقوق معوقه هستند.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۱۲ مورد تجمع کارگری امسال  این استان وجود داشته که شمار آن ها نسبت به مدت مشابه پارسال پنج مرو کاهش دارد.

آبایی از ایجاد ۲ هزار و ۵۴۷ شغل از ابتدای سال جاری تا کنون در استان مرکزی خبر داد و گفت: مشاغل ایجاد شده در مدت مشابه سال گذشته در این استان یک هزار و ۷۸۹ شغل بوده است.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی سامانه رصد، مشاغل خانگی و کاریابی ها را ملاک این مجموعه برای ایجاد اشتغال در استان عنوان کرد.

آبایی افزود: ۲ هزار و ۶۰۰ شغل امسال در استان مرکزی از بین رفته است  که تعداد این شغل ها در مدت مشابه سال گذشته سه هزار و ۶۲ شغل بوده است.

وی ادامه داد: شمارمشاغل از بین رفته استان مرکزی بر اساس مراجعه افراد بیکار شده به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان استخراج شده است.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی خاطرنشان کرد: ۹ بنگاه اقتصادی نیز امسال در این استان تعطیل شد که تعداد این بنگاه ها در مدت مشابه سال گذشته ۱۰ عدد بوده است.

آبایی افزود: ۲ هزار و ۴۷۹ نفر در این استان برای دریافت مقرری در سال جاری به سازمان تامین اجتماعی استان مرکزی معرفی شدند که آکار این بخش در مدت مشابه پارسال ۲ هزار و ۶۷۶ مورد بوده است.

وی بیان کرد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان جانشین اقتصاد مقاومتی در استان مرکزی معرفی شده است و تا ۲ هفته آینده برای تشکیل نشست اقتصاد مقاومتی به این استان سفر می کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: ۲ هزار و ۱۱۵ مورد دادخواست نیز امسال به هیات های تشخیص این اداره کل ارایه شد که شمار این دادخواست ها در مدت مشابه سال گذشته ۲ هزار ۶۷۳ مورد بوده است.

وی ادامه داد: ۶۰ درصد دادخواست های ارایه شده به هیات های تشخیص در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی حل و فصل و ۴۰ درصد به دادگستری ارجاع شده است.

آبایی شمار حوادث ناشی از کار در را استان مرکزی در پنج ماه امسال  ۹۸ مورد عنوان کرد و ادامه داد: در مدت مشابه پارسال شمار این حوادث ۱۲۴ مورد بود.

وی یادآور شد: بر اساس سرشماری سال ۹۵ نرخ بیکاری استان مرکزی  ۹ و هشت دهم درصد بوده و ۴۵ هزار بیکار در این استان به ثبت رسیده است.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی افزود: نرخ بیکاری استان مرکزی در پایان بهار امسال به یک دهم درصد کاهش نسبت به پایان سال گذشته به هشت و سه دهم درصد رسیده است.

آبایی اظهار داشت: ۲۱۶ تشکل فعال کارگری و کارفرمایی در پنج ماه امسال در استان مرکزی وجود دارد که تعداد این تشکل ها در مدت مشابه سال گذشته ۲۰۱ مورد بوده است.

وی با یادآوری برگزاری چهاردهمین جشنواره تقدیر از تعاونی های برتر کشور در سال جاری افزود: از ۲۷ تعاونی برتر از ۱۴ استان کشور امسال در این جشنواره تقدیر می شود که ۲ تعاونی از مجموع این طرح ها از استان مرکزی است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: ۳۲۶ تعاونی فعال در این استان وجود دارد که ۱۵ درصد آن ها در جشنواره تقدیر از تعاونی های برتر کشور شرکت کردند.

آبایی افزود: ۱۵ تعاون استان امسال نیز در سطح استان به عنوان تعاونی برتر انتخاب شده اند.

وی ادامه داد: بهره برداری از ۶۴۱ طرح تعاونی به صورت همزمان در سطح کشور آغاز شده که ۱۵ طرح آن شامل ۱۳ تعاونی و ۲ اتحادیه مربوط به استان مرکزی است.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی با یادآوری آغاز هفته تعاون از نهم شهریورماه در کشور و استان افزود: دیدار اعضای تعاونی ها با نماینده ولی فقیه، استاندار ، بهره برداری از طرح های تعاونی و حضور در نماز عبادی سیاسی روز جمعه از جمله برنامه های این هفته در سال جاری است.

آبایی گفت: بیش از پنج هزار تعاونی ثبت شده در استان مرکزی وجود دارد که ۲ هزار و ۲۰۷ عدد از آن ها فعال است.

وی ادامه داد: تعاونی های خدماتی با ۵۶۹ تعاونی فعال رتبه نخست، تعاونی های صنعتی با ۴۶۵، مسکن با ۲۰۲ ، حمل و نقل با ۱۰۳ و تامین نیازهای مصرف کنندگان با ۸۰ تعاونی در رتبه های بعدی تعاونی های فعال در سطح استان مرکزی قرار دارند.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اظهار کرد: شهرستان اراک با ۶۱۱ تعاونی فعال، ساوه با ۳۱۴ و شازند با ۲۳۷ تعاونی رتبه اول تا سوم تعاونی های فعال را در استان به خود اختصاص داده اند.۱۱ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۴۰
روابط عمومی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی |
کد خبر : ۱۶۳,۴۷۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید