مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد تاکید کرد: ضرورت توجه کارفرمایان به آموزش و فرهنگسازی ایمن سازی در محیط کار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد که در همایش روز آتش نشانی شرکت کرده بود بر ضرورت آموزش و فرهنگسازی حوزه ایمنی در محیط کار تاکید کرد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد تاکید کرد: ضرورت توجه کارفرمایان به آموزش و فرهنگسازی ایمن سازی در محیط کار
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، محمدحسین ریاحی در این همایش ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر آتش‌نشان و اشاره به دلاوری و از خودگذشتگی این عزیزان گفت: آتش نشانان با رشادتهایی که از خود نشان داده‌اند همواره در پی نجات جان همنوع خود بوده‌ و هستند؛ هفتم مهرماه فرصتی است تا ضمن تجلیل از این عزیزان، بحث مهم ایمنی را در جوامع صنعتی در حال توسعه و توسعه یافته فرهنگسازی کنیم.

ریاحی ایمن سازی محیط کار را از مهمترین وظایف کارفرمایان اعلام  و اظهار کرد: برای جلوگیری از بروز مصدومیت و بهبود بهره وری کار، باید ایمن سازی محیط را در دستور کار قرار دهیم؛ بی‌شک آموزش به کارگران و توجه کارفرمایان به این مقوله می تواند در کاهش حوادث ناشی از کار تاثیر بسزایی داشته باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه طی بازه زمانی یاد شده دو درصد از حوادث مربوط به آتش سوزی بوده است، افزود: عدم نظارت بر کارگاه توسط کارفرما، عدم آموزش کارگران و عدم تهیه و تحویل وسایل حفاظت فردی از علل عمده وقوع آتش سوزی  است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 23 کارگاه تولیدی و صنعتی در استان مجهز به واحد آتش نشانی جدای از واحدهای آتش نشانی شهرداری ها و شهرک های صنعتی هستند که در زمان بروز حادثه می توانند از شدت خسارات جلوگیری کنند.

ریاحی  گفت: در بیش از 30 درصد از حوادث ساختمانی مجوز ساخت از سوی سازمانهای مربوط اخذ نشده که توجه ویژه شهرداری به این مهم را می طلبد.

وی از شهرداری خواست تا این اداره کل را از ساخت و ساز های مجاز و غیرمجاز در سطح استان مطلع کنند تا با مراجعه بازرسین ایمنی این اداره کل و حضور در محل از بروز حوادث جلوگیری شود.

ریاحی در مورد فعالیت شرکت های خدماتی، پشتیبانی و تامین نیروی انسانی گفت: براساس مصوبه هیئت وزیران این شرکت ها قبل از عقد قرارداد با دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی غیر دولتی و شهرداری ها، موظف هستند نسبت به اخذ گواهی صلاحیت از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاران را مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: از حدود سه سال قبل صلاحیت ایمنی پیمانکاران در دستور کار قرار گرفته است که هم اکنون در حال اجراست؛ یکی از مهمترین پیش نیازهای اخذ این مدرک داشتن مسئول ایمنی واجد شرایط است که از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تایید خواهد شد.


۱۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۰۵
کد خبر : ۱۶۷,۹۷۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید