مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: کاهش 11 درصدی شکایت‌های جامعه کار استان اصفهان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: تعداد شکایت‌های حوزه کار در هیأت‌های تشخیص این استان در ۶ ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷، حدود ۱۱ درصد کاهش داشته است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: کاهش 11 درصدی شکایت‌های جامعه کار استان اصفهان

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان محسن نیرومند در نشست سه جانبه‌گرایی دولت، کارگر  و کارفرما  و رونمایی از سامانه جامع روابط کار که با حضور مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان اصفهان برگزار شد، گفت: در ۶ ماه اول سال گذشته ۱۷ هزار و ۱۰۰ دادخواست و شکایت در این منطقه ثبت شد، اما در بهار و تابستان امسال این عدد به ۱۵ هزار و ۲۶۱ شکایت کاهش پیدا کرد.
وی اظهارکرد: در ۶ ماه نخست امسال ۱۵۷ شرکت خدماتی تایید صلاحیت شدند و ۲ شرکت نیز نتوانستند مجوزدار شوند و این نشان می‌دهد که ما موضوع صلاحیت‌ها را با جدیت پیگیری می‌کنیم.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اضافه کرد: ۷۰ درصد از زمان و انرژی این نهاد در موضوع روابط کار صرف می‌شود و البته میزان نفرات و کارشناسان این بخش نیز کافی نیست و نیاز است که نفرات جدیدی به بدنه اضافه شوند.
وی با اشاره به اهمیت آموزش درست و مشاوره عملیاتی و اجرایی در حوزه روابط کار، تصریح کرد: آموزش به وسیله  کارشناسان مشاوره نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا چنین مشاورانی می‌توانند در کاهش پرونده‌های حقوقی و کم شدن اختلافات بین کارگران و کارفرمایان نقش موثری ایفا کنند.
نیرومند حضور دلالان در مراجع کار را به عنوان آفتی در این عرصه ذکر کرد و افزود: خواهان حذف دلالان هستیم، حتی ایجاد چارچوب نظام‌مند و تایید صلاحیت برخی از آنان می‌تواند مشکلات کنونی ناشی از فعالیت غیر شفاف آنان را کاهش دهد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان خاطرنشان کرد: در این استان ۳۸ هیات تشخیص فعالیت می‌کنند و در تمامی شهرستان‌ها حداقل یک هیات مشغول به کار است.
نشست سه جانبه گرایی دولت، کار و کارفرما با حضور مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مسوولان استانی حوزه کار، نمایندگان کارگران و کارفرمایان و با هدف بررسی چالش های این بخش در سالن اجتماعات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان برگزار شد.
همچنین رونمایی از سامانه جامع روابط کار در استان اصفهان با حضور مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در حاشیه این نشست انجام شد.
در این سامانه حدود ۳۰ خدمت در حوزه روابط کار، هم برای کارگران و هم برای کارفرمایان پیش بینی شده که در مرحله نخست ۲ زیرسامانه «ثبت الکترونیکی دادخواست کارگران» و «ثبت قراردادهای نیروی کار توسط کارفرمایان» راه اندازی می‌شود.
کارگران و کارفرمایان به وسیله سامانه در سطح استان می‌توانند فقط برای یکبار با در دست داشتن مدارک هویتی به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و پس از تشکیل پرونده نسبت به دریافت نام کاربری و رمز عبور منحصر به فرد خود اقدام کنند.

۹ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۵۷
روابط عمومی اداره کل تعاون، کارورفاه اجتماعی استان اصفهان |
کد خبر : ۱۶۸,۳۵۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید