مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در استان البرز: بخش زیادی از حوادث ناشی از کار بر اثر رفتارهای غلط در محیط های کار و تولید رخ می‌دهد

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: علت بیش از ۸۰ درصد حوادث کار، رفتارهای غلط در کارگاه ها و محل کار است.
مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در استان البرز: بخش زیادی از حوادث ناشی از کار بر اثر رفتارهای غلط در محیط های کار و تولید رخ می‌دهد
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز، علی مظفری در همایش بزرگداشت روز ایمنی و آتش نشانی که در شرکت سها ۲در شهرستان ساوجبلاغ برگزار شد در جمع مسئولین ایمنی واحدهای تولیدی ضمن تاکید بر اهمیت رویکرد توانمندسازی صیانت نیروی انسانی در حوزه ایمنی، گفت: پرسودترین کارگاه ها در سطح بین المللی ایمن ترین ها هستند و این مهم با بهره وری اقتصادی گره خورده است.

وی افزود: ایمنی با بهره‌وری و توسعه اقتصادی عجین شده و جدا از هم نیستند و سرمایه گذاری در این حوزه به طور قطع به سود کارفرما و سرمایه گذار خواهد بود.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی گفت: مطالعات سازمان تامین اجتماعی و سازمان بین المللی کار تاکید دارد که سرمایه گذاری در حوزه ایمنی و سلامت کار تا پنج برابر بازگشت سرمایه برای کارفرمایان را به دنبال دارد.

مظفری با تأکید بر همراهی کارفرمایان در دست یابی به محیط ایمن در فضای کسب و کار، گفت: هر نوع خرج در مسیر ایمنی، هزینه نیست بلکه نوعی سرمایه‌گذاری برای کارفرمایان محسوب می شود که آنها را از حوادث ناگوار در محیط کار دور می  کند.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر توجه به جایگاه بازرسی کار در کارگاه ها، واحدهای تولیدی و صنعتی، گفت: بازرسان کار مسائلی را گوشزد می کنند که در آینده جلوی بسیاری از حوادث کاری را می گیرد، حوادثی که در خسارت جانی و اجتماعی قابل جبران‌ نیست.

وی افزود: اگر این نگاه در حوزه کار وجود داشته باشد بازرس‌کار بعنوان مشاور اقتصادی تلقی شده و با کمک و گوشزد به کارفرما باعث حفظ ایمنی در کارگاه ها می‌شود.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر امر آموزش در کاهش حوادث ناشی از کار و ارتقاء فرهنگ ایمنی، گفت: مهمترین وظیفه بازرسان کار پیشگیری از بروز حوادث شغلی از طریق آموزش و بالابردن سواد ایمنی کارگران است.

مظفری تاکید کرد: نباید صرفا منتظر حضور مستمر بازرسان کار برای اعلام نواقص ایمنی در کارگاه ها باشیم، باید سیستم های خود ارزیابی در کارگاه ها را فعال کنیم.

وی افزود: امروز جو ایمنی حاکم بر کارگاه ها مهم است که مشارکت تمامی شاغلان حاضر در کارگاه برای ارتقای سطح ایمنی را می طلبد.

مظفری با اشاره به ضرورت بکارگیری مسئول ایمنی در کارگاه ها مطابق آیین نامه های موجود، گفت: نیروهای متخصص در ایمنی و بهداشت کار به عنوان یک ضرورت در کارگاه ها مطرح است، ارتباط مستقیم مدیران مجموعه با مسئولان ایمنی کارگاه اهمیت بالایی دارد.

وی با اشاره به اهمیت فعالیت شورای عالی حفاظت فنی، گفت: ۶۰  آئین نامه در زمان فعالیت خود به تصویب رسانده است و مواد ذکر شده در آن اکنون‌ به عنوان یکی از مبناهای ساختاری در راستای فرهنگ ایمنی در کارگاه های کشور مورد توجه است.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری با اشاره به رشد خوب بازرسی های مربوط به ایمنی از کارگاه های استان البرز و کاهش آمار حوادث، عنوان کرد: در البرز کیفیت اقدامات و همکاری تشکلات کارگاهی و کارفرمایی در زمینه ایمنی کارگاه ها حاصل شده است.

مظفری با اشاره به اینکه کار بر اساس ابزارهای پایش و نگهداری سیستم های ایمنی به دلیل تحریم ها در برخی کارگاه ها کمی دشوار شده است، افزود: در این‌ میان آموزش نیروهای کارگاهی و بازرسی های مستمر بازرسین موثر است.

وی تاکید کرد: در ایران‌ بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار کارگاه بیمه شده سازمان‌تامین اجتماعی با کد کارگاهی و نزدیک به دو میلیون صنف وجود دارد که تنها بیش از ۸۰۰ بازرس کار در بحث نظارت این مجموعه ها فعال هستند.

مظفری با تاکید بر نگاه سیستمی به موضوع ایمنی در سطح کارگاه ها و واحدهای تولیدی و صنعتی، گفت: در تمامی دنیا خطاها برای رسیدگی به حوادث بر اساس اعلام گزارشات کارگران است و این‌ یک ارزش است که نواقص ایمنی گزارش شود.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خاتمه  اشاره کرد: رفتارهای غلط در کارگاه ها و محل کار عامل بسایری از حوادث ناشی از کار است.

دراین همایش همچنین علی اصلانی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان البرز و کامران یوسفی مدیرعامل شرکت سها 2 و بغدادی دبیر انجمن صنفی مسئولین ایمنی شهرستان ساوجبلاغ نیز در خصوص اهمیت ایمنی در کار ونقش ویژه مسئولین ایمنی در کارگاههای وواحدهای تولیدی در کاهش حوادث ناشی از کار مواردی را بیان کردند
در خاتمه این همایش از فعالیتهای مسئولین ایمنی برتر  شهرستان ساوجبلاغ با اهدای لوح تقدیر تجلیل گردید.
۱۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۰۲
روابط عمومی اداره کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان البرز |
کد خبر : ۱۶۸,۴۵۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید