رییس بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: اهمال در حفظ جان انسان ها قابل اغماض نیست

رییس بازرسی کار اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خوزستان، حفظ جان و سلامتی را وظیفه اصلی همه مردم دانست و گفت: برخی کارفرمایان نگاه اقتصادی دارند در حالی که جان انسان ها ارزشمندتر است و اهمال در این مورد قابل گذشت نیست.
رییس بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: اهمال در حفظ جان انسان ها قابل اغماض نیست
به گزارش روابط عمومی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، احمد سلامات در همایش بزرگداشت روز آتش نشانی و ایمنی- که به همت انجمن صنفی مسوولان ایمنی و بهداشت کار اهواز و همکاری اداره بازرسی کار خوزستان در هتل نیشکر اهواز برگزار شد- با تبریک این روز مهم و اهمیت تشکیل چنین همایش ها و برنامه هایی برای تبلیغ و گسترش ایمنی، حفظ جان و سلامتی را وظیفه اصلی همه مردم دانست و گفت: خوشبختانه با به وجود آمدن سامانه صلاحیت مسوولان ایمنی و بهداشت کار و راه اندازی این سامانه صلاحیت افراد به صورت سیستماتیک بررسی و گواهی نامه صادر می شود.
وی خاطرنشان کرد: در بازرسی کار محدودیت هایی از لحاظ تعداد بازرسان کار و امکانات وجود دارد و ما باید از ظرفیت مسوولان ایمنی در کارگاه ها استفاده کنیم.
سلامات اضافه کرد: باید انجمن های صنفی کارگری و کارفرمایی در کنار هم قرار گیرند و با همکاری یکدیگر و به دور از هرگونه حاشیه صرفا برای ارتقای ایمنی در کارگاه ها اقدام کنند.
وی توضیح داد: باید از ایجاد کارگاه های ناایمن جلوگیری کرد و این مهم در ماده ۸۷ قانون کار پیش بینی شده است؛ اما این مهم از سوی صادر کنندگان مجوز ایجاد کارگاه های مختلف مورد توجه قرار نمی گیرد.
وی گفت: عمده حوادث ناشی از کار در کارگاه های ساختمانی به وقوع می پیوندد که لازم است در این باره توجه ویژه داشت و متولیان ساختمان سازی روش های نوینی برای ایجاد ساختمان در پیش گیرند.
سلامات با اشاره به تاثیر منفی وقوع حوادث بر خانواده و جامعه خواستار اهتمام ویژه در این باره شد.
رییس بازرسی کار اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خوزستان مشکل دیگر را ناآگاهی کارفرماها خواند و اظهار کرد: برخی کارفرمایان نگاه اقتصادی دارند در حالی که جان انسان ها ارزشمندتر است و اهمال در این مورد قابل گذشت نیست.

* از کسانی که تجارب خود را بی منت در اختیار جوانان قرار می دهند تقدیر می کنیم
در ابتدای این همایش رییس هیات مدیره انجمن صنفی ایمنی و بهداشت کار ا‌هواز با تبریک این روز مهم گفت: در این جلسه از افرادی که در طول سال فعالیت های خود را به اداره کار منعکس کردند و جزو فعالان این عرصه بودند، تقدیر و تشکر می کنیم.
محمد همایی فر افزود: خوشبختانه در سال‌های اخیر قوانین شفاف تر و دغدغه ها نیز از حیث تأیید صلاحیت مسوولان ایمنی مستقر در کارگاه ها نیز افزایش پیدا کرده تا هر روز کمتر از گذشته شاهد بروز حوادث ناگوار در محیط کار باشیم.
وی اضافه کرد: در سال های اخیر رشته های دانشگاهی مرتبط با ایمنی محیط کار فعال شده تا همکاران دانش آموخته به عنوان یک بازرس در کنار بازرسان اداره کار فعالیت کنند.
او گفت: به عنوان انجمن صنفی ایمنی و بهداشت کار اهواز دغدغه احراز صلاحیت مسوولان ایمنی در شهرستان ها را داشتیم و بر همان مبنا به دنبال بهره گیری از سامانه مربوط بودیم.
رییس هیات مدیره انجمن صنفی مسوولان ایمنی و بهداشت کار اهواز گفت: سامانه احراز و تایید صلاحیت مسوولان ایمنی به منظور تسهیل امور ثبت نام متقاضیان طراحی و آغاز به کار کرده تا به لحاظ کیفی وضعیت موجود بهبود یابد و نتایج آن را در حوزه سلامت و کاهش حوادث کار شاهد باشیم.
وی تصریح کرد: فعالیت های جنبی آموزش ها چنان بزرگ شده که فعالیت صنف- که ایجاد اشتغال و توانمند سازی است و باید بتواند از لحاظ مالی شرایط مناسبی برای نیروها داشته باشند- مورد اغماض قرار گرفته است‌.
همایی فر افزود: در انجمن کسانی را داریم که مولف کتاب هستند و می توانند در زمینه تولید گام بردارند. به دنبال این هستیم از کسانی تقدیر کنیم که تجارب خود را بی منت در اختیار جوانان قرار می دهند.


۱۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۵۱
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان |
کد خبر : ۱۶۸,۵۲۲
کلیدواژه ها: احمد سلامات+روز آتش نشانی و ایمنی+هتل نیشکر اهواز+بازرسی کار

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید