مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه: مهمترین و اساسی ترین نیاز کودکان کار توانمندسازی آنهاست

دوازدهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک با حضور عباسی معاون وزیر دادگستری و دبیر کل مرجع ملی حقوق کودک، توسلی زاده رئیس دادگستری کرمانشاه، صادقی دادستان کرمانشاه، الهی تبار معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری، رستمی مدیرکل امور بانوان استانداری و حسن عزیزی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه برگزار شد.
حمایت از کودکان کار و خیابان

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه حسن عزیزی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه به عنوان سخنران این کنفرانس تخصصی ضمن ارائه بیاناتی در خصوص لزوم حمایت از کودکان کار و خیابان، عنوان کرد: کودکان آسیب پذیرند و قادر به دفاع از خود نیستند و نیاز به حمایت و کمک خانواده ها و سپس سیستم های رفاه اجتماعی توسط دولت دارند از اینرو توجه به این سالهای مهم و فراهم ساختن امکانات مناسب به منظور ایجاد زندگی بهتر برای آنان ضروریست.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه ضمن تعریفی از کودکان کار و خیابان، عنوان کرد: منظور از کار کودک، درگیر کردن کودکان در فعالیت ‏های اقتصادی است که مانع تحصیل، آموزش و برخورداری آنان از امکانات اولیه‌‏ رشد فردی و اجتماعی‏‌شان می‏ شود که با آسیب و بهره‌‏کشی همراه است.
وی توانمندسازی در زمینه های مختلف علمی، فرهنگی، ورزشی، و ... مهمترین و اساسی ترین نیاز کودکان کار و خیابانی دانست و ادامه داد: توانمندسازی کودکان کار می تواند آینده ای روشن تر برای آنان ترسیم نماید و نشاط فردی و امید به زندگی بهتر را در آنان افزایش دهد.
عزیزی دانش و اطلاعات، توانمندسازی، مشارکت و حمایت و سیاست گذاری عمومی و دولتی چهار مقوله مهم در جهانی بدون کار و کار اجباری عنوان کرد و گفت: در بحث سیاست گذاری عمومی و دولتی انتظار داریم بعضی از رویه های خوب در کشور شکل بگیرد و به اجماع و تصویب جهانی برسد.
وی ضمن ارائه راهکارهایی برای حمایت از کودکان کار که توسط سازمان های بین المللی جمع بندی شده اند، عنوان کرد: اجماع در حال رشد یعنی بهبود مستمر برای پرداختن به کار کودکان از طریق یک رویکرد مبتنی بر قوانین و حقوق، اطمینان از یک ساختار قانونی مناسب برای محافظت از کودکان کار، سیاست های بازار کار برای ارتقاء معیشت مناسب روستایی و پرداختن به اقتصاد غیر رسمی، ساخت و گسترش سیستم های حمایت اجتماعی، گسترش دسترسی به آموزش رایگان، کمک به تهیه موارد ضروری خرید سبد خرید کودکان کار، ایجاد دانش برای هدایت عملیات و اهمیت همکاری های بین المللی از مهمترین این راهکار ها هستند.
گفتنی است: در این کنفرانس رئیس کل دادگستری، دادستان عمومی و انقلاب استان و مدیران کل استانی و نمانیده سازمان مردم نهاد هرکدام به نوبه خود در خصوص مباحث مرتبط با کودکان کار از جمله حمایت قضایی از کودکان کار، خلا های قانونی حمایت از آنان، چالش های حقوق کودک، خشونت علیه کودکان، کودکان بازمانده از تحصیل، کودکان فاقد هویت و بررسی مشکلات تشکل های مردم نهاد حوزه کودک بیان شد.

۱۵ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۴۹
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه |
کد خبر : ۱۶۸,۸۰۴
کلیدواژه ها: کنفرانس تخصصی حقوق کودک

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید