وزیر کار و امور اجتماعی:سیاست مهارت‌محوری باید جایگزین مدرک محوری شود

سرویس با خبرنگاران حوزه- ابراهیم علیزاده-:
سیاست مهارت محوری باید جایگزین مدرک محوری شود و در برنامه‌های مرتبط با استخدام و ارتقای مشاغل ملاک قرار گیرد.
به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا دکتر سیدمحمد جهرمی‌ ـ وزیر کار و امور اجتماعی ـ در جمع اعضای ستاد اجرایی تدوین بازار کار افزود: انطباق شغل با شاغل و علاقه به کار دو محور شاخص نیروی کار به حساب می‌آیند و به همین خاطر است که پیش از جذب نیرو باید بحث روانی اشتغال را جدی‌تر دنبال کنیم.
وزیر کار و امور اجتماعی با اشاره به لزوم اجرای سیاست ابلاغی اصل 44 قانون اساسی تصریح کرد: تولید ثروت، بهره‌وری، فعالیت تعاونی و کاهش تصدی‌گری دولت از اهداف جدی اصل 44 قانون اساسی به شمار می‌روند.
جهرمی‌ با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در حوزه مدیریت مانند یک بلور چند وجهی است، خاطرنشان کرد: با بالا رفتن سطح مدیریت بخش عظیمی‌ از مشکلات در حوزه‌های کارآفرینی، روابط کار و برنامه‌ریزی‌های اشتغالزا برطرف خواهد شد.
وی تقویت بخش حمایتی حوزه اشتغال را ضروری دانست و تصریح کرد: باید تلاش کنیم که بین حمایت و فرآیند‌هایی نظیر توسعه، کارآفرینی و سرمایه‌گذاری تعادل ایجاد کنیم و به این باور برسیم که انعطاف در بازار کار با سیاست حمایتی تعارض ندارد.
وزیر کار و امور اجتماعی با تاکید بر لزوم حفظ سطح اشتغال گفت: در طرح‌های توسعه‌ای جذب نیرو‌های متخصص در اولویت است اما تکیه ما حفظ شاغلان موجود است.
وی کاهش نسبی سطح اشتغال واحد‌های بزرگ را در 10 سال گذشته طبیعی ارزیابی کرد و افزود: با گسترش تکنولوژی و افزایش بهره‌وری روند جذب نیروی کار کند شده است و در چنین شرایطی استراتژی ما تعامل با جهان امروز و گسترش صادرات بر مبنای تولید داخلی است.
وزیر کار افزود: زمانی انقلاب صنعتی بر بازار کار تاثیر جدی گذاشت و امروز نوبت انقلاب علمی‌ است که خود را بر بازار کار تحمیل کند.
جهرمی‌ خاطرنشان کرد: برای مدیریت در حوزه بازار کار باید با برنامه‌ریزی عقلانی تمامی‌ اطلاعات موجود را جمع‌آوری کرده و با عملیاتی کردن این یافته‌ها مشکلات را مرتفع کنیم.
او اظهار امیدواری کرد که با رشد توانمند‌سازی دولت و پرهیز از حمایت‌های منطقی افق‌های آینده بازار کار روشن‌تر شود.
معاونان و مدیران مرتبط با حوزه بازار کار در پایان این نشست به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند.
۲۸ آذر ۱۳۸۶ ۱۳:۰۰
کد خبر : ۱۶,۹۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید