کارگروه اشتغال استان با محوریت ساماندهی حاشیه شهر مشهد برگزار شد

کارگروه اشتغال استان خراسان رضوی با محوریت ساماندهی حاشیه شهر در قالب طرح جهاد اجتماعی (نجات) در محل اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان برگزار شد.
کارگروه اشتغال استان با محوریت ساماندهی حاشیه شهر مشهد برگزار شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی محمد سنجری مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی در این جلسه گفت: در مرحله اول شروع طرح نجات، 8 محله حاشیه نشین با جمیعتی بالغ بر 196 هزار نفر شناسایی شدند.
وی افزود:برای شروع کار ابتدا باید ساختار مشخصی تعریف می شد که هدف اصلی در تعریف ساختار، شناخت اکو سیستم محلات و همچنین شناسایی وضعیت موجود محلات از راههای مختلف مانند آمار وضعیت صنوف،آمار جمعیتی به تفکیک جنسیت، میزان سواد گروه های مختلف سنی و بررسی آمار و اطلاعات جامعه تحت پوشش بود که این امر در دستور کار قرار گرفت.
سنجری در خصوص چالش های موجود در طرح نجات گفت: یکی از چالش های عمده این طرح این است که تسهیلگران، خود نیاز به آموزش و توانمند سازی دارند و باید تقویت شوند، یکی دیگر از چالش های موجود ، بخش عمده ای از ساکنین محلات حاشیه شهر اتباع غیر ایرانی هستند و همچنین حجم بالای فعالیت های اقتصادی غیر رسمی و بدون مجوز در این محلات از چالش های پیش رو است.
مدیرکل امور اجتماعی وفرهنگی استانداری خراسان رضوی نیز در این جلسه گفت: شهر مشهد رتبه دوم پرجمعیت ترین شهر حاشیه نشین کشور را دارد، لذا نیاز است آسیب های اجتماعی را در این مناطق کاهش دهیم و افرادی را که در حاشیه شهر مستقر می شوند به حداقل برسانیم که خوشبختانه استاندار این کار را در قالب طرح کنترل حاشیه شهر آغاز کرده است.
سید حمید موسوی افزود:یکی از اهداف مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی، جلوگیری از مهاجرت است،مشهد حدود 66 محله حاشیه نشین دارد که طرح نجات به عنوان الگو و پایلوت در 8 منطقه انتخاب شده و امیدواریم تا پایان سال در اجرای این طرح کارنامه موفقی داشته باشیم.
وی تصریح کرد:دفاتر تسهیلگری به دلیل اینکه به تازگی ایجاد شده اند، قاعدتا اشکالات و ایراداتی دارند که باید برطرف شود، تاکنون نیز با همراهی شهرداری تعداد 24 دفتر در شهرستان مشهد راه اندازی شده است.
۱۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۴۵
کد خبر : ۱۶۹,۲۸۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید