رییس جمهور:پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های زودبازده،سیاستی ضدتورمی است

دکتراحمدی نژاد شب گذشته درگفتگویی تلویزیونی با بیان اینکه بنگاه‌های زود بازده به افزایش تولید در بخش پایین دست منجر می شود گفت: ارایه 150 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه‌های زودبازده طی 2 سال سیاستی ضدتورمی است. زیرا سریع‌تر به اقتصاد برگشت می‌کند و متصل به تولید داخلی است.
وی افزود: بنگاه‌های کوچک، ابداع شده توسط ما نیست و در کشورهای گوناگون مورد بهره‌گیری قرار می‌گیرد. اقتصاد یک کشور هم بنگاه تک نفره و هم چند هزار نفره نیاز دارد و هر کدام مقررات و امتیازاتی دارند.
وی با اشاره به جمعیت بیکار کشور خاطر نشان کرد: وقتی دولت را تحویل گرفتم، مطابق گفته دولتمردان گذشته 3 میلیون نفر متقاضی کار وجود داشت و برای اشتغال‌زایی این جمعیت بیکار، خلاء بنگاه‌های کوچک محسوس بود. بنابراین بنگاه‌های کوچک براساس نیاز کلان کشور طراحی گردید. البته بنگاه‌های کوچک به معنای نفی بنگاه‌های بزرگ نیست.
احمدی‌نژاد اضافه کرد: این بنگاه‌ها ممکن است به ظاهر ارتباط حقوقی با هم نداشته باشند ولی با هم ارتباطی خوشه‌ای دارند.
وی با اشاره به انتقادات انجام شده از این بنگاه‌ها گفت: متأسفانه از هر ابتکاری که از سوی دولت در کشور ارایه می‌شود عده‌ای آن را ضد یک طرح دیگر مطرح کرده و درصدد منکوب کردن آن هستند.

رییس جمهور افزود: وقتی صادرات غیرنفتی با عدم انعطاف در تولید همزمان می‌شود به افزایش تورم منجر می‌شود.
وی با برشمردن دو گروه یاد شده اضافه کرد: بانک‌های دولتی از تغییر رییس کل بانک مرکزی و بخاطر تضعیف نهاد نظارتی، سوء استفاده کرده و چک پول‌های وسیعی چاپ کردند و منابع را به سمت بازرگانی و خدمات سوق دادند که در نتیجه سهم بخش بازرگانی و خدمات از 4 درصد سال 83 ، به 48 درصد رسید. چک پول‌هایی هم که چاپ شد عمدتاً خلاف قانون بود.
. وی با اشاره به اقدامات دولت برای کنترل وضعیت موجود اظهار داشت: دولت هزینه‌های مصرفی را به شدت فشرده کرده و سهم بودجه عمرانی در کل بودجه بالا رفته است. استفاده دولت از نفت کاهش پیدا کرده و در عوض سهم درآمدهای مالیاتی و غیرنفتی در بودجه بالا رفته که در همین راستا به جای هزینه‌های مصرفی، دولت منابع را به سرمایه‌گذاری و حمایت از تولید داخلی و صادرات سوق داده‌ است. بدین ترتیب که در سال گذشته 3/16 میلیارد دلار صادرات داشتیم در حالی که قانون برنامه حدود 10 میلیارد دلار پیش‌بینی کرده بود. امسال هم در 8 ماهه گذشته 2/15 میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم. جالب آنکه واردات کشور به‌لحاظ وزنی 5/3 درصد کاهش پیدا کرده است اما صادرات نسبت به گذشته 28 درصد افزایش یافته است.
رییس قوه مجریه با تأکید بر برخورد قاطع با متخلفین تأکید کرد: عوامل خلق پول را تا انتها شناسایی و کنترل کرده‌ایم و از این‌رو به سمت اصلاح ساختار بانک‌ها رفته‌ایم. بانک‌ها را به دو بخش تقسیم کرده‌ایم که یک بخش آن به تأمین نیازهای جاری مردم در قالب بانک قرض‌الحسنه پرداخته و در بخش دیگر بانک‌ها واسطه سرمایه‌گذاری شوند.
۲۶ آذر ۱۳۸۶ ۱۲:۱۸
کد خبر : ۱۶,۹۳۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید