مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهران: بازرسان کار باید اولویت امور خود را ایمنی قرار دهند

همایش بررسی راهکارهای توسعه اجرای آیین نامه بکارگیری مسئولین ایمنی در کارگاه‌های استان تهران با حضور شاکرمی معاون روابط کار، مظفری مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پرکنی رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار کشور و پروانه رضایی بختیاری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، رؤسای ادارات بازرسی کار استان‌های کشور و اعضای کانون انجمن‌های صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت کار استان تهران برگزار شد.
www.tehran.mcls.gov.ir
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در این مراسم پروانه رضایی بختیاری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران  افزود: ایمنی برای حفظ جان، سلامتی، توانایی، کارایی نیروی انسانی و همچنین کاهش چشمگیر هزینه‌ها و بالابردن بهره‌وری است. بایستی سطح حساسیت ما نسبت به ایمنی کارگران و کارکنان  بیشتر باشد و به این موضوع پراهمیت توجه بیشتری داشته باشیم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با بیان این‌که ایمنی در شرکت‌های بزرگ و پیمان‌کاران طرف دولت رعایت می‌شود، افزود: متاسفانه در بعضی از کارگاه‌ها که انجام کار در آن‌ها با خطر فراوانی همراه است، مشاهده می‌شود که تعداد مسئولین ایمنی به نسبت وسعت کارگاه و تعداد کارگران کم است.

رضایی بختیاری با بیان این‌که مهم‌ترین دغدغه ما کاهش حواث ناشی از کار است، گفت: قبل از وقوع حوادث باید برای افزایش سطح ایمنی هزینه کرد. در سال 1396 تعداد مسئولین ایمنی 624 نفر بود که هم اکنون به تعداد 1789 نفر افزایش یافته است که این ارقام خود مبرهن اهمیت ما به موضوع افزایش سطح ایمنی در کارگاه‌هاست. برای کاهش و یا جلوگیری از وقوع هرگونه حادثه ناشی از کار بایستی به مسئولان ایمنی بطور مداوم آموزش داده شود.

وی مشکلات و حوادث موجود در محیط‌های کار را عدم پایبندی مدیران شرکت‌ها در بکارگیری مسئولین ایمنی دانست و افزود: در حال حاضر عدم شفافیت موضوعات در آیین‌نامه‌های ایمنی و بهداشت وجود دارد. بایستی در این زمینه اقدامات سریع و ضروری به عمل آید. نظرات و تحلیل تغییرات که در میزان حوادث نسبت به گذشته تاثیر داشته اند، مورد توجه قرار گیرد. بررسی میزان کارایی اصلاحات جدید از طریقدسترسی به بانک اطلاعاتی جامع در این خصوص صورت گیرد. روش بهینه بررسی اطلاعات، توسعه فرهنگ ایمنی کار، بایستی آیین‌نامه جامع و کامل که در حال حاضر مربوط به سال 1394 است و نظام مهندسی ایمنی در کشور به روزرسانی شود.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با بیان اینکه برگزاری اینگونه همایش‌ها با محوریت توسعه ‌آموزش‌های ایمنی و افزایش تعداد مسئولان ایمنی باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: تعداد کارگاه‌های موجود در تهران نسبت به ‌تعداد مسئولین ایمنی همگونی ندارد. بازرسان کار باید اولویت امور خود را ایمنی قرار دهند. هر اتفاق دیگری را می‌توان با هزینه‌ مالی جبران کرد، اما جان انسان‌ها را خیر.

لازم بذکر است در پایان این مراسم از تلاش‌ها و زحمات رؤسای ادارات بازرسی کار استان‌های موفق در زمینه کاهش حوادث با اهدای لوح، تقدیر بعمل آمد.

۲۲ مهر ۱۳۹۸ ۱۴:۱۵
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران |
کد خبر : ۱۶۹,۳۶۰
کلیدواژه ها: ایمنی و بهداشت کار ، روز آتش نشانی و ایمنی ، آیین نامه بکارگیری مسئولین ایمنی

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید