دکتر سیدمحمد جهرمی :یکسال غفلت از اشتغال،سبب رشد چهار درصدی در میزان بیکاری می شود

سرویس با خبرنگاران حوزه _زهره دریغ گفتار _ ایرنا

وزیر کار و امور اجتماعی گفت: در صورتی که یکسال از موضوع اشتغال غفلت کنیم چهار درصد میزان بیکاری در کشور افزایش خواهد یافت.

دکتر سیدمحمد جهرمی ‌شب در نخستین همایش "دوره آموزشی تربیت مربی کارآفرینی" که در مجموعه فرهنگی -ورزشی تلاش برگزار شد، به پرسشهای شرکت‌کنندگان در دوره تربیت مربی کارآفرینی پاسخ داد.

وی در خصوص گسترش دفاتر کارآفرینی، افزود: براساس مصوبه‌ای که در سال 84 از دولت اخذ کردیم در تمام وزارتخانه‌ها دفاتر کارآفرینی تاسیس شد و هر وزارتخانه خود متولی کارآفرینی در حوزه فعالیت خود شد.

وی اظهار داشت: تاکنون 51درصد از منابع تخصیصی برای توسعه بنگاههای زودبازده و کارآفرینی در زمینه صنعت و معدن و 17درصد به بخش کشاورزی اختصاص یافته است.
وی به شرکت‌کنندگان در این دوره گفت: ملاک عمده برای تائید طرحهای بنگاههای زودبازده توجیه فنی طرح و توانایی خود فرد است.

به گفته وزیر کار، طرحهای توسعه بنگاههای زودبازده باید در راستای اهداف برنامه چهارم توسعه باشد.

وی تصریح کرد: سیستم کنترل و نظارت بر طرحها به نحو مطلوبی انجام می‌شود و نظارت عالیه در نهایت از سوی وزارت کار صورت می‌گیرد.
وی یادآور شد:95درصد طرحهای توسعه بنگاههای اقتصادی تاکنون با موفقیت پیگیری شده است.

وزیر کار با اشاره به مراکز رشد، گفت: این وزارتخانه از مراکز رشد و فناوری حمایت و طرحهای ارائه شده در این مراکز را پیگیری می‌کند.

وی، کل اعتبارات برنامه پنجساله سوم را یکهزار و 300میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: دولت در مدت یاد شده یکهزار و 300میلیارد تومان وجوه اداره شده برای توسعه بنگاهها پرداخت کرده است.

وی ادامه داد: تنها یکی از بانکها 65درصد مبلغ یادشده را پرداخت کرده و پرداختی از سوی دیگر بانکها انجام نشده است.

وزیر کار اظهار داشت: قرار بود بانکها در جهت حمایت از توسعه بنگاههای زودبازده تا سه برابر اعتبارات در نظر گرفته شده را به توسعه موسسات زودبازده قرار دهند که متاسفانه این کار تاکنون انجام نشده است.

جهرمی یادآور شد: با وجودی که از اسفند سال84توسعه بنگاههای زودبازده کلید خورد اما بانکها از مرداد سال85پرداخت خود را به متقاضیان شروع کردند.

وی در خصوص پرداخت یارانه به بنگاههای زودبازده، گفت: یارانه براساس نظارتی که از سوی وزارت کار انجام می‌شود، پرداخت خواهد شد.

وی کل اعتبارات تخصیصی برای توسعه بنگاههای زودبازده را تاکنون15میلیارد تومان ذکر کرد.

وی گفت: تاکنون 18هزار میلیارد تومان برای توسعه بنگاههای متوسط و بزرگ با بانکها قرارداد منعقد شده است این در حالی است که انتظار ما از نظام بانکی بیش از این مقدار است.
جهرمی گفت: با وجود برخی از مشکلات خوشبختانه در دو سال اخیر نه تنها نرخ بیکاری افزایش نیافته بلکه کاهش هم یافته است.

وی با اشاره به تفاهمنامه‌ای که میان وزارتخانه‌های کار و علوم و تحقیقات و فناوری امضا شد، گفت: براساس این تفاهمنامه قرار است سه واحد درسی کار- آفرینی در تمام رشته‌های دانشگاهی اجباری شود و دانشجویان با مقوله کارآفرینی آشنا شوند.

وی به کارشناسان شرکت‌کننده ، گفت: کارآفرین باید بتواند محیط کسب و کار خود را پیش‌بینی کرده و تلاطم بازار کار را بشناسد.

جهرمی با اشاره به بحث مدیریت، اظهار داشت: ابعاد مدیریت، مدیریت زمان و فرصت شناسی است.

وی در خصوص برنامه‌های خود تا زمانی که عهده‌دار این مسئولیت است، به شرکت‌کنندگان ، گفت: تا زمانی که در پست وزارت کار فعالیت می‌کند، تلاش خواهد کرد از تمام فرصتها برای پیشبرد اهداف توسعه اشتغال در وزارت کار استفاده کند، ضمن آنکه تلاش خواهم کرد توسعه بنگاههای زودبازده نهادینه شود.

وی در مورد عدم انطباق برخی از رشته‌های آموزشی با نیاز بازار کار، گفت:
در برخی از رشته‌ها با وجود تعداد زیادی فارغ‌التحصیل کمبود نیرو داریم.

متاسفانه برخی از رشته‌ها منطبق با نیاز بازار کار نیست و دانشجویان قادر نیستند نیازهای بازار کار کشور را پاسخگو باشند.

وی با اشاره به طرح کارورزی، گفت: حدود100میلیارد تومان برای اجرای طرح کارورزی 130تا 150 هزار دانشجو در نظر گرفته شده است.

وزیر کار گفت: با توجه به اینکه 30درصد مهارت جویان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به خود اختصاص داده‌اند، متوجه می‌شویم که آنها به نقص آموزشی خود پی برده‌اند.

وی با اشاره به موضوع کارآفرینی در میان کارمندان که از سوی یکی از پرسش‌کنندگان مطرح شده بود، گفت: باید به تشویقهای معنوی در محیطهای کار توجه شود و به افراد خوش فکر که می‌توانند نقش ارزنده‌ای درون سازمان خود داشته باشند، توجه کافی شود.
وی احترام و توجه به همکاران خوش فکر را از برنامه‌ریزیهای مهم مدیران موفق عنوان کرد.

وزیر کار با اشاره به ریسک پذیری کارآفرینی، گفت: نباید از شکستها هراسید و افرادی که شکستهای پیاپی را متحمل می‌شوند ، می‌توانند در آینده موفقیت بیشتری داشته باشند. همچنین با افزایش پوشش بیمه در جامعه می‌توان ریسک را کاهش داد.

وزیر کار در خصوص نقدینگی موجود در جامعه نیز گفت: در صورتی که نقدینگی موجود در جامعه درست هدایت نشود، باید از تبعات آن ترسید.

وی با انتقاد از حجم بالای نقدینگی در جامعه، گفت: حجم بالای نقدینگی ما رااز تحقق جهت‌گیری اقتصادی دور می‌کند به طوری که نمی‌توان به رشد اقتصادی هشت درصدی پیش بینی شده در افق چشم انداز20ساله دست یافت.

وی تشکیل اتاق فکر در قوه مجریه را از اقدام‌های مهم برای پیشبرد برنامه های اقتصادی عنوان کرد.

به گفته وزیر کار، توسعه اشتغال تنها بر عهده یک وزارتخانه نیست بلکه تمام وزارتخانه‌ها باید در جهت آن اقدام کنند.

وی در پاسخ به یکی از پرسشها در خصوص توسعه بخش خدمات، گفت: با توسعه آی‌تی، آی‌سی‌تی و نانو تکنولوژی می‌توان به توسعه بخش خدمات اقدام کرد.

وزیر کار در پاسخ به سئوال یکی از شرکت‌کنندگان مبنی بر اینکه در صورتی که در بخش دولتی فعال نبودید و وزیر کار هم نمی‌شدید، چه شغلی را برای خود انتخاب می‌کردید، گفت: من از زمان دانشجویی در زمینه‌های مختلفی کار می‌کردم اما اکنون فکر می‌کنم در صورت وزیر نبودن و وارد نشدن به بخش دولتی دوست داشتم به عنوان مشاور به جامعه خدمت می‌کردم.
وزیر کار در پاسخ به سئوال یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در خصوص آموزش مدیران، گفت: بهتر نبود به جای آموزش به افراد در سطح جامعه به مدیران آموزش داده می‌شد که مسائل اقتصادی و اجتماعی بهینه اداره می‌شد. این پرسش با تشویق شرکت‌کنندگان مواجه شد.
۲۴ آذر ۱۳۸۶ ۱۱:۵۶
کد خبر : ۱۶,۹۴۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید